Marcin Świetlicki: bez kryminałów byłbym nikim

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 18:05
– Jako poeta uczę się bardzo dużo od autorów kryminałów. Kim ja bym był, gdyby nie Chandler albo Dashiell Hammett. Byłbym nikim bez tych autorów – mówił w Dwójce Marcin Świetlicki, trener warsztatów kryminalnych odbywających się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2013.
Audio
  • Grzegorz Chojnowski rozmawia z Marcinem Świetlickim i Ireneuszem Grinem o Międzynarodowym Festiwalu Kryminału Wrocław 2013 (Wybieram Dwójkę)
  • Jarosław Klejnocki, dyrektor Muzeum Literatury w Warszawie, opowiada o wirtualnej wystawie starych fotografii ze swoich zbiorów "Fotomania" (Wybieram Dwójkę)
  • O Międzynarodowej konferencji "Wielokulturowość - kryzys ponowoczesnego społeczeństwa?" (Wybieram Dwójkę)
Marcin Świetlicki
Marcin ŚwietlickiFoto: Wikipedia domena publiczna/Mohylek

Już po raz piąty we Wrocławiu, a po raz dziesiąty w ogóle, odbywa się Międzynarodowy Festiwal Kryminału. Najlepsi polscy i zagraniczni autorzy przyjadą do stolicy Dolnego Śląska. Podczas jubileuszowej edycji pojawi się amerykański pisarz Walter Mosley, który jest gościem honorowym rozpoczętego właśnie festiwalu. 12 października spotka się z czytelnikami i odbierze Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru, przyznawaną wybitnym twórcom gatunku. – Polska miała okazję zapoznać się z tym autorem już dwadzieścia jeden lat temu, ale niestety nie został on doceniony. Wydawnictwo Da Capo opublikowało jego dwie książki, w tamtym czasie jednak wszyscy rzucili się na wydawanie kryminałów. Książki miały brzydkie okładki i normalny człowiek w życiu by nie wziął do ręki czegoś takiego. Po kilku latach kupiłem na dworcu tę książkę, bo nie miałem co czytać, i szczęka mi opadła – tak o twórczości Waltera Mosleya mówił Marcin Świetlicki.

Przez dziesięć lat istnienia festiwal kształtuje i wpływa na polską literaturę gatunku. – Kilka lat temu na festiwal, który jeszcze odbywał się w Krakowie, przyjechała Aleksandra Marinina. Była to autorka, którą ktoś tam rozpoznawał, ale tak naprawdę nie była gwiazdą. My jesteśmy od tego, żeby pokazywać właściwe drogi. Jesteśmy już na tyle poważni i tak jesteśmy traktowani, aby wyznaczać nowe trendy – opowiadał Irek Grin, dyrektor Festiwalu Kryminału Wrocław 2013.

Oprócz tego w audycji gościliśmy Jarosława Klejnockiego, dyrektora Muzeum Literatury w Warszawie, które przygotowało wirtualną wystawę starych fotografii ze swoich zbiorów. "Fotomania" to okazja, żeby zobaczyć Witolda Gombrowicza jako dziecko lub Leopolda Staffa w stroju kąpielowym, tudzież Andrzeja Kuśniewicza w stroju Adama. Zapowiedzieliśmy także Międzynarodową konferencję "Wielokulturowość - kryzys ponowoczesnego społeczeństwa?", która odbędzie się w Krakowie.

Audycję przygotowała Katarzyna Nowak.

Zobacz więcej na temat: Wrocław
Czytaj także

Apetyt na Masłowską

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 20:40
- Dorota jest moją przyjaciółką od lat, ale cały czas chcę ją poznawać - mówiła w Dwójce pisarka Agnieszka Drotkiewicz o książce "Dorota Masłowska. Dusza światowa", wywiadzie-rzece z jedną z najciekawszych autorek młodego pokolenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żegnamy Patrice'a Chéreau

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 19:00
Reżyser filmowej "Królowej Margot", ale też epokowych spektakli dramatycznych i operowych odszedł we wtorek. Rozmawialiśmy o nim w "Wybieram Dwójkę".
rozwiń zwiń