Warszawa w oczach artystów

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 18:00
We wtorkowej audycji "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy o ekspozycji "Warszawska fotografia", którą oglądać można w Nowym Teatrze w Warszawie.
Audio
  • Konrad Pustoła, Krzysztof Pijarski i Adam Mazur o wystawie "Warszawska fotografia" (Wybieram Dwójkę/Dwójka)
  • Prof. Waldemar Baraniewski o wystawie dzieł Guercina (Wybieram Dwójkę/Dwójka)
Pałac Kultury i Nauki. Jak zauważa Kerez, starsi warszawiacy widzą w nim głównie symbol zniewolenia. Ale dla młodszych to już drapacz chmur w stylu art deco z elementami folklorystycznymi
Pałac Kultury i Nauki. Jak zauważa Kerez, starsi warszawiacy widzą w nim głównie symbol zniewolenia. Ale dla młodszych to już "drapacz chmur w stylu art deco z elementami folklorystycznymi"Foto: Ulf Liljankoski/flickr.com, lic. CC BY-ND 2.0

Artyści wielu pokoleń podejmują próbę zdefiniowania tożsamości Warszawy na tle innych stolic europejskich. Jest to pierwsza w historii próba stworzenia kolekcji prac poświęconych Warszawie. Wystawa składa się z fotografii twórców współczesnych, takich jak Mikołaj Długosz, Aneta Grzeszykowska, Nicolas Grospierre, Zbigniew Libera, Konrad Pustoła, Joanna Rajkowska oraz prac klasyków w rodzaju Leonarda Sempolińskiego, Zbigniewa Dłubaka, Mariusza Hermanowicza czy Zofii Chomętowskiej. Dzieła osadzone w kontekście historycznym pozwalają uchwycić zmianę, jaka w ciągu lat dokonała się w obrazie miasta.

Z fotografami Konradem Pustołą i Krzysztofem Pijarskim oraz kuratorem ekspozycji Adamem Mazurem rozmawiała Aleksandra Łapkiewicz.

W audycji gościliśmy również historyka sztuki prof. Waldemara Baraniewskiego, który mówił o wystawie w warszawskim Muzeum Narodowym, prezentującym prace Guercina, czyli Giovanniego Francesca Barbieriego - jednego z najwybitniejszych malarzy włoskiego baroku.

Audycję przygotowała Katarzyna Nowak.

Zobacz więcej na temat: Warszawa wystawa
Czytaj także

Krystian Zimerman: Koncert Lutosławskiego to dla mnie coś bardzo osobistego

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 19:00
– Zadawałem mu setki pytań, jak to powinno być wykonane. A on odpowiedział: "to ty jesteś interpretatorem. Ja to tylko napisałem" – tak Krystian Zimerman wspominał swoje dawne rozmowy z Witoldem Lutosławskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Seweryn: najważniejsza w teatrze jest służba autorowi

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 21:51
– Trzeba się troszczyć o tekst. Bardziej mnie interesuje Sofokles, Szekspir, Mickiewicz, niż ja sam – opowiadał Andrzej Seweryn podczas spotkania ze słuchaczami Dwójki w audycji "W tyglu kultury".
rozwiń zwiń