Kolumbia. Kraj podzielony pamięcią o wojnie domowej

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 13:57
- Społeczeństwo podzieliło się równo po połowie na tych, którzy chcą zapomnieć i żyć w pokoju oraz na tych, którzy nie mogą wybaczyć partyzantom z FARC - mówił w Dwójce Maciej Wesołowski, autor książki "Cafe Macondo. Reportaże z Kolumbii".
Audio
  • Maciej Wesołowski o zbiorze swoich reportaży poświęconych Kolumbii (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki Cafe Macondo
Okładka książki "Cafe Macondo"Foto: materiały prasowe

W swojej książce reporter opisuje procesy zabliźniania się ran po trwającej 52 lata wojnie domowej. Maciej Wesołowski dyskusja na jej temat jest bardzo żywa. Jej osią jest porozumienie z FARC podpisane w 2016 roku przez prezydenta Juana Manuela Santosa. - Wielu Kolumbijczyków nie może mu tego wybaczyć, że darował zbrodnie popełnione przez partyzantów - mówił reportażysta.

Gość audycji "Wybieram Dwójkę" podzielił się swoją opinią na ten temat. - Trudno mi osądzać jedną z bohaterek mojej książki, która została wcielona do FARC niemalże siłą jako 12-letnia dziewczynka i tam przeszła marksistowskie pranie mózgu. Jeśli już, należałoby rozliczyć najważniejszych dowódców.

Maciej Wesołowski mówił o ogromie zbrodni popełnianych przez obie strony konfliktu m.in. o patologicznym procederze w armii, która by podbić statystki zabitych partyzantów, dokonywała egzekucji na ludziach z marginesu, a następnie przebierała ich w mundury FARC.

Reportażysta opowiadał też o paradoksalnych scenariuszach pisanych przez życie, gdy w jednym programie rozrywkowym na tanecznym parkiecie spotkali dawni śmiertelni wrogowie.

***

Prowadzi: Bartosz Panek

Gość: Maciej Wesołowski (reportażysta)

Data emisji: 8.04.2019

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

bch