X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Moc srebra". Piękno biżuterii etnicznej

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 10:00
- Etniczna biżuteria, mimo że rzadka, zawsze stanowiła ważną część danej kultury i dzisiaj budzi coraz większe zainteresowanie - mówiła Pola Zygmunt z Muzeum Azji i Pacyfiku.
Audio
  • Pola Zygmunt oprowadza po wystawie "Moc srebra. Tradycyjna biżuteria z krajów arabskich" (Poranek Dwójki)
Eksponat z wystawy Moc srebra. Tradycyjna biżuteria z krajów arabskich w MAiP
Eksponat z wystawy "Moc srebra. Tradycyjna biżuteria z krajów arabskich" w MAiPFoto: Łukasz Brodowicz, mat. pras. Muzeum Azji i Pacyfiku

Amatorzy biżuterii na długo przed Świętami otrzymali piękny prezent. Przyjmując formę pierścionków, zawieszek, bransolet i naszyjników, zapełnił on gabloty Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Biżuteria wchodzi w skład nowej wystawy "Moc srebra. Tradycyjna biżuteria z krajów arabskich" i reprezentuje tradycje zdobnicze terenów od Jemenu, przez Palestynę po Maroko. 

- Biżuteria pokazywała status i przynależność do grupy etnicznej, towarzyszyła wszystkim ważnym wydarzeniom w życiu człowieka. W przypadku krajów arabskich wchodziła w skład mahru, czyli daru pana młodego dla przyszłej małżonki. Musiała przedstawiać jak największą wartość materialną, bo stanowiła dla kobiety zabezpieczenie na wypadek rozwodu - tłumaczyła Pola Zygmunt z MAiP.

Na wystawie prezentowane są ozdoby pochodzące ze zbiorów polskich muzeów takich jak: Muzeum Azji i Pacyfiku, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu i Muzeum Uniwersyteckiego w Toruniu oraz z kolekcji prywatnych. Wśród nich są naszyjniki o masie sięgającej 2 kg czy ozdoby z najbardziej popularnym motywem kultury arabskiej i żydowskiej, chamsą. 

- Srebrna biżuteria etniczna długo traktowana była za artefakt niższej jakości, przeznaczony dla biedniejszych. Ma jednak bardzo ciekawą historię i jest wytworem o ogromnej wartości kulturowej. Dzisiaj na powrót budzi zainteresowanie wśród mieszkanek od Maroka po Jemen - mówiła Pola Zygmunt.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Rozmawiała: Aleksandra Tykarska

Gość: Pola Zygmunt (Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie)

Data emisji: 15.12.2018

Godzina emisji: 7.50

at/gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak