Jakub Błaszczykowski kończy 35 lat - piłkarz i człowiek o wielkim sercu

2020-12-14, 05:00

Jakub Błaszczykowski kończy 35 lat - piłkarz i człowiek o wielkim sercu
Jakub Błaszczykowski. Foto: MaciejGillert/Shutterstock.com

14 grudnia Jakub Błaszczykowski kończy 35 lat. Na stadionach świata osiągnął bardzo wiele, ale jest nie tylko piłkarzem. Od wielu  kilku lat angażuje się w działania charytatywne i pro społeczne. 

Dokonania sportowe Jakuba Błaszczykowskiego

Pierwszą bramkę, w rozgrywkach seniorskich, zdobył w wieku 18 lat. Był wtedy piłkarzem drużyny czwartej ligi KS Częstochowa. Dwa lata później przeniósł się do grającej w 1. lidze Wisły Kraków. W klubie ze stolicy Małopolski wywalczył tytuł mistrza oraz wicemistrza kraju. W 2006 zdobył piłkarskiego Oscara w kategorii „najlepszy pomocnik Orange Ekstraklasy”. Został zauważony przez managera Borussii Dortmund Thomasa Dolla. I właśnie do tego klubu przeszedł z Wisły. Rok później trenerem niemieckiego zespołu został Jurgen Klopp. Pod jego skrzydłami gwiazda Błaszczykowskiego rozbłysła. W 2009 roku został wybrany przez fanów najlepszym zawodnikiem drużyny. Dwa lata później zdobył tytuł mistrza Niemiec. Powtórzył ten sukces jeszcze raz i dodał do niego triumf w Pucharze oraz Superpucharze Niemiec. Z Borussią dotarł także do finału Ligi Mistrzów. Po odejściu Kloppa, Jakub Błaszczykowski przeniósł się na rok do ACF Fiorentiny. Później wrócił do Niemiec, ale do VfL Wolfsburg. W 2019 powrócił do klubu, w którym rozpoczynał karierę, w Wiśle gra obecnie. Jest jednym z czterech piłkarzy, którzy rozegrali w reprezentacji Polski ponad 100 spotkań. Błaszczykowski ma ich na koncie 108. Po raz pierwszy z orzełkiem na piersi zagrał 28 marca 2006 roku, w meczu z reprezentacją Arabii Saudyjskiej. W sumie w reprezentacji zdobył 21 bramek. Ostatnio nie jest powoływany do kadry Jerzego Brzęczka, ale z ostatnich doniesień prasowych wynika, że selekcjoner drużyny narodowej wyraził opinię, że jeżeli Błaszczykowski będzie w formie, to zostanie powołany na mecze w 2021 roku.

Powiązany Artykuł

Boks 1200 dm.jpg
Krzysztof Kosedowski kończy 60 lat

Kuba zawsze był zaangażowany w działania charytatywne. Fundacja „Ludzki gest”

Błaszczykowski już jako piłkarz podejmował różnego rodzaju działania mające pomóc potrzebującym. Nigdy nie odmawiał udziału w akcjach na rzecz dzieci, czy w sfinansowaniu istotnych inwestycji mających szczytny cel. 13 stycznia 2015 roku Kuba postanowił założyć Fundację mającą na celu pomoc osobom doświadczonym przez los oraz dzieciom wybitnie uzdolnionym, nie mającym funduszy na rozwijanie swoich pasji.

"Fundacja Jakuba Błaszczykowskiego „Ludzki Gest” swoją pomoc kieruje do osób w wieku do 21 lat” -można przeczytać o misji Fundacji.

Prezesem została Małgorzata Domagalik. Jest ona współautorką biografii piłkarza pod nazwą „Kuba. Autobiografia”. Logo fundacji, symbolizujące radość życia, wolę walki o siebie i o własne marzenia, zostało zaprojektowane przez wybitnego polskiego grafika, Andrzeja Pągowskiego.

Kawaler Orderu Uśmiechu

Jakub Błaszczykowski za swoją działalność na rzecz dzieci szybko został odznaczony „Orderem Uśmiechu”, jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień dla niosących pomoc najmłodszym, przyznawanym przez tych, którzy pomoc otrzymują.

„Nasz Kuba, na którego zawsze możemy liczyć, nie tylko finansowo” - uzasadnili swój wybór najmłodsi.

Działa i gra w piłkę

Zgodnie z założeniami fundacji „Ludzki gest” Błaszczykowski angażuje się we wszystkie bardzo ważne inicjatywy. W 2017 roku wraz z Kulczyk Fundation przekazał 430 tysięcy złotych na wsparcie działalności telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży.

„To telefon zaufania dla dzieciaków. Żeby mogli się poradzić, zwierzyć z problemów i poczuć, że nie są sami. Czasami jest tak, że dzieciakom jest zwyczajnie wstyd porozmawiać o swoich problemach z rodzicami. Mogą więc poradzić się psychologa, a następnego dnia, być może, przezwyciężyć wstyd i pójść do rodziców. Takich przypadków jest wiele, to ponad milion odebranych połączeń” - mówił Błaszczykowski w rozmowie z dziennikarzami TVP Sport.

W roku 2019 zaangażował się w rządowy projekt budowy boisk. Uroczyste rozpoczęcie działań odbyło się w rodzinnej wsi Błaszczykowskiego, Truskolasach.

„Jeżeli uda nam się to wszystko doprowadzić do końca, a wierzę w to bardzo, piłeczka będzie po waszej stronie. Liczę na to, że takich Kubów Błaszczykowskich, Krzysztofów Piątków, Robertów Lewandowskich będzie z Truskolas jeszcze więcej” - mówił na spotkaniu z dziećmi piłkarz.

„Wielkim naszym pragnieniem, a moim marzeniem jest to, żeby dzieciaki, młodzież również z Truskolasów, z takiej ziemi jak ta, północna część woj. Śląskiego, żeby mogły trenować, żeby chciało im się chcieć” - dodawał obecny na uroczystości premier Mateusz Morawiecki.

Fundacja „Ludzki gest” zareagowała się także w działania przeciwko pandemii koronawirusa, która od marca 2020 roku opanowała świat. Przekazała na walkę z Covid-19, 400 tysięcy złotych.

Kochani, bardzo Was proszę, nie bagatelizujcie problemu, zostańcie w domu i stosujcie się do zaleceń. Dbajcie o swoich bliskich i siebie” - apelował na swoim profilu Jakub Błaszczyowski.

Zaangażował się w przyszłość swojego ukochanego klubu

Do niedawna Wisłą Kraków, jako formalny właściciel spółki, zarządzało Towarzystwo Sportowe Wisła. Od stycznia 2019 roku nie sprawuje jednak w klubie  formalnej władzy. Została ona bowiem przekazana w ręce trzech osób - Jakuba Błaszczykowskiego, Tomasza Jażdżyńskiego i Jarosława Królewskiego, którzy wsparli zadłużoną spółkę pożyczką w wysokości 4,5 miliona złotych. Teraz oni przejęli stery tego zasłużonego dla polskiej piłki nożnej klubu. 

AK

Czytaj także:

Polecane

Wróć do strony głównej