Ekstraklasa: Lechia - Podbeskidzie Bielsko-Biała. Pokaz siły w Gdańsku, beniaminek na kolanach

2020-09-26, 19:25

Zawodnik Lechii Gdańsk Flavio Paixao cieszy się z drugiej bramki strzelonej Podbeskidziu Bielsko-Biała podczas meczu 5. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy. Foto: PAP/Adam Warżawa

Lechia Gdańsk wygrała z Podbeskidziem Bielsko-Biała 4:0 (3:0) w meczu 5. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy. Pierwszą bramkę dla Lechii, po samobójczym trafieniu, zdobył obrońca Podbeskidzia Aleksander Komor (13'). Dwa kolejne gole dla gospodarzy strzelił Portugalczyk Flavio Paixao (30' i 42'). Wynik ustalił Łukasz Zwoliński (90+4').

• Tytułu broni Legia Warszawa
  • Liderem pozostaje Górnik Zabrze - 13 pkt
  • We wcześniejszym spotkaniu Cracovia zremisowała z Rakowem Częstochowa 2:2
  • W ostatnim sobotnim meczu Jagiellonia Białystok zmierzy się z KGHM Zagłębiem Lubin o godzinie 20.00

Gol Dawida Kownackiego w wygranym meczu Fortuny Duesseldorf

Gospodarze bez większych problemów sięgnęli po trzy punkty. Dwa pierwsze gole dla Lechii padły po stałych fragmentach, które egzekwował lewy obrońca Rafał Pietrzak. W 13. minucie po centrze z rzutu wolnego piłkę udem do własnej bramki skierował stoper Aleksander Komor, natomiast w 30. minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego skuteczną główką popisał się Flavio Paixao.

Przed przerwą kapitan biało-zielonych i najskuteczniejszy w historii polskiej ekstraklasy obcokrajowiec jeszcze raz pokonał golkipera rywali Martina Polacka. W 42. minucie po zagraniu z prawej strony Omrana Haydarego Portugalczyk ponownie głową umieścił piłkę w siatce.

Niewiele brakowało, aby gdańszczanie prowadzili po pierwszej połowie 4:0, bowiem w 45. minucie Jarosław Kubicki trafił z dystansu w spojenie słupka z poprzeczką.

Prowadzeni przez wychowanka Lechii trenera Krzysztofa Brede zawodnicy Podbeskidzia starali się prowadzić otwartą grę. W 9. minucie dwa razy zagroził gospodarzom lewy defensor Kacper Gach, a w 33. minucie po akcji Karola Danielaka piłkę niemalże z linii bramkowej wybił Bartosz Kopacz.

W drugiej połowie padł tylko jeden gol, w dodatku w doliczonym czasie. Rozpoczęło się jednak obiecująco, bowiem pięć minut po wznowieniu gry groźnie z dystansu uderzył Conrado, a w 59. minucie powinno być 4:0 dla gospodarzy. Maciej Gajos „zakręcił” w polu karnym Milanem Rundicem, jednak Komor częściowo zrehabilitował się za samobójcze trafienie i wybił zmierzającą do bramki piłkę.

Po tej sytuacji obie drużyny nie kwapiły się do specjalnie odważnych ataków i można było odnieść wrażenie, że czekają na końcowy gwizdek arbitra. Szczególnie goście wyglądali na pogodzonych z porażką.

Szkoleniowiec Lechii Piotr Stokowiec chwalił po meczu swój zespół (IAR) 0:30
+

Dopiero w doliczonym czasie gospodarze ponownie zagrozili bramce Podbeskidzia. Polacek obronił co prawda najpierw główkę Łukasza Zwolińskiego, który zastąpił Paixao oraz strzał po ziemi innego rezerwowego Mateusza Żukowskiego, ale w 94. minucie skapitulował po uderzeniu głową Zwolińskiego. Ponownie z rzutu rożnego dokładnie dośrodkował Pietrzak.

Bundesliga: Augsburg Gikiewicza pokonał Borussię Dortmund. Piszczek poza kadrą

Lechia ma już za sobą komplet konfrontacji z beniaminkami. Podopieczni trenera Piotra Stokowca zdobyli w nich dziewięć punktów - wcześniej pokonali na wyjeździe 1:0 Wartę Poznań oraz u siebie 4:2 PGE FKS Stal Mielec.

Z kolei zespół z Bielska-Białej poniósł trzecią porażkę i w każdym z tych meczów stracił po cztery bramki.

5. kolejka Ekstraklasy

Lechia Gdańsk - Podbeskidzie Bielsko-Biała 4:0 (3:0)

Bramki: 1:0 Aleksander Komor (13-samobójcza), 2:0 Flavio Paixao (30-głową), 3:0 Flavio Paixao (42-głową), 4:0 Łukasz Zwoliński (90+4-głową)

Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa)

Lechia: Dusan Kuciak - Karol Fila, Michał Nalepa, Bartosz Kopacz, Rafał Pietrzak - Omran Haydary (85. Mateusz Żukowski), Jarosław Kubicki, Tomasz Makowski (69. Mateusz Sopoćko), Maciej Gajos (79. Egzon Kryeziu), Conrado (79. Egy Maulana Vikri) - Flavio Paixao (69. Łukasz Zwoliński)

Podbeskidzie: Martin Polacek - Filip Modelski, Aleksander Komor, Milan Rundić, Kacper Gach - Karol Danielak (56. Łukasz Sierpina), Gergo Kocsis, Jakub Bieroński (56. Filip Laskowski), Tomasz Nowak (70. Desley Ubbink), Marko Roginić (70. Mateusz Marzec) - Kamil Biliński

Trener Podbeskidzia Krzysztof Brede przyznał, że całe spotkanie pokazało przewagę gospodarzy (IAR) 0:15

Legia Warszawa - Śląsk Wrocław - przełożony

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16. Piast Gliwice 4 0 1 3 0-4 1 -4
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze