Raw Air: Piotr Żyła najlepszy z Polaków. Prolog przyniósł rozczarowanie

2020-03-06, 20:50

Piotr Żyła. Foto: Wikimedia Commons/Tadeusz Mieczyński/CC-BY-SA-3.0

Piotr Żyła zajął piąte miejsce w kwalifikacjach przed niedzielnym konkursem Pucharu Świata w skokach narciarskich w Oslo. W pierwszej serii wystąpi jeszcze czterech Polaków. W piątek najlepszy był Niemiec Constantin Schmid, który objął prowadzenie w cyklu Raw Air.

• Czwarta edycja Raw Air odbędzie się w dniach 6-15 marca
  • Skoczkowie będą rywalizować na obiektach w: Oslo, Lillehammer, Trondheim i Vikersund
  • Tytułu broni Japończyk Ryoyu Kobayashi

W sezonie 2019/2020 skoczkowie rywalizują w 41. edycji Pucharu Świata. Portal PolskieRadio24.pl z tej okazji przygotował specjalny serwis, w którym można znaleźć wszystkie najważniejsze informacje związane z wydarzeniami na skoczniach.

PŚ W SKOKACH NARCIARSKICH 2019/2020 - SERWIS SPECJALNY

Schmid skoczył 130 m, a Żyła wylądował o cztery metry bliżej. Drugie miejsce zajął Austriak Michael Hayboeck - 130,5 m, a trzecie Słoweniec Ziga Jelar - 129,5 m.

Na 14. pozycji uplasował się wracający do rywalizacji w Pucharze Świata Maciej Kot - 129 m. W końcówce zawodów wyraźnie pogorszyły się warunki wietrzne. Dopiero 27. miejsce zajął Kamil Stoch - 120 m, a 42. Dawid Kubacki - 117,5 m. 43. był natomiast Jakub Wolny - 119,5 m.

Odpadł Aleksander Zniszczoł, którego sklasyfikowano na 51. pozycji - 117,5 m.

Po prologu trener Doleżal podał skład na sobotni konkurs drużynowy.

>>> Wielki powrót na "drużynówkę" w Oslo. Wiemy na kogo postawił Doleżal

W trakcie turnieju Raw Air na skoczniach w Oslo, Lillehammer, Trondheim i mamucie w Vikersund odbędą się cztery konkursy indywidualne i dwa drużynowe. Do klasyfikacji generalnej cyklu pod uwagę będą brane noty uzyskane we wszystkich tych zawodach, a także czterech seriach kwalifikacyjnych, zwanych prologami. Zwycięzca otrzyma 60 tysięcy euro.

Jeszcze przed oficjalną konferencją prasową pojawiły się informacje, że zawody Raw Air w Oslo odbędą się bez udziału publiczności. Ma to związek z szerzącą się epidemią koronawirusa (COVID-19), która paraliżuje większość wydarzeń sportowych na całym świecie.

Z powodu kontuzji nadgarstka wycofać się musiał Klemens MurańkaByć może w trakcie turnieju do drużyny jednak dołączy siódmy skoczek.