Ekstraklasa: niespodzianka w Gdańsku. KGHM Zagłębie wywozi trzy punkty ze stolicy Pomorza

2019-10-05, 22:05

Karol Fila z Lechii walczy o piłkę z zawodnikiem KGHM Zagłębia Damjanem Boharem . Foto: PAP/Marcin Gadomski

W ostatnim sobotnim meczu jedenastej kolejki piłkarskiej Ekstraklasy Lechia Gdańsk przegrała u siebie z KGHM Zagłębiem Lubin 1:2 (0:1). Gospodarze nie wykorzystali szansy na objęcie fotelu lidera.

• Piotr Stokowiec znowu nie znalazł sposobu na byłych podopiecznych
  • Lubinianie wykorzystali błędy gospodarzy
  • Gdańszczanie mogli wyrównać, ale brakowało im skuteczności

Stokowiec bez patentu

Mecz miał szczególny wymiar dla szkoleniowca Lechii Piotra Stokowca, który w przeszłości prowadził lubinian. W poprzednim sezonie w trzech meczach przeciwko byłym podopiecznym Stokowiec wywalczył tylko dwa punkty i, jak widać, nadal nie znalazł patentu na zespół z Dolnego Śląska.

Samobój na początek

Goście szybko wyszli na prowadzenie. W dziewiątej minucie błąd popełnił bardzo dobrze grający w obecnym sezonie Błażej Augustyn. Stoper gdańszczan niefortunnie przeciął wślizgiem dośrodkowanie Alana Czerwińskiego. Zrobił to na tyle nieudolnie, że zaskoczył bramkarza Dusana Kuciaka i strzelił gola samobójczego dającego prowadzenie podopiecznym Martina Seveli.

Niewykorzystane okazje

Pięć minut później do siatki Zagłębia trafił Artur Sobiech, ale gol nie został uznany. Okazało się, że napastnik był na spalonym w momencie podania od Macieja Gajosa. Lechiści się nie poddawali. W 20. minucie z prawej strony dośrodkował Karol Fila, ale Jarosław Kubicki uderzył głową niecelnie. W końcówce pierwszej połowy efektownym rajdem popisał się Sławomir Peszko, jednak  były reprezentant Polski strzelił wprost w Dominika Hładuna. Mimo optycznej przewagi, gdańszczanie zeszli na przerwę przegrywając.

Kolejny błąd wykorzystany

Od początku drugiej części gry gospodarze próbowali atakować. Brakowało im jednak dokładności. Skuteczniejsi byli lubinianie. W 63. minucie piłkę odzyskał Sasa Zivec, który dograł do Damjana Bohara. Słoweniec nie dał szans Kuciakowi i podwyższył prowadzenie.

Paixao dał sygnał

Gdańszczan stać było tylko na honorowego gola. W 67. minucie Flavio Paixao, który na boisko wszedł ledwo 120 sekund wcześniej, świetnie podał do Sobiecha, a napastnik gospodarzy nie zmarnował szansy na gola. Chwilę później wynik podwyższyć mógł Bartosz Ślisz, jednak pomocnik gości trafił z dystansu w słupek.

Najlepsze okazje na wyrównanie lechiści zmarnowali w 84. minucie. Hładun obronił wówczas strzały z bliska Sobiecha oraz Patryka Lipskiego, natomiast uderzenie Paixao zostało zablokowane przez obrońców.

Porażka przekreśliła szanse Lechii na objęcie fotelu lidera Ekstraklasy. Gdańszczanie mają 19 punktów i zajmują trzecie miejsce. Prowadzi Pogoń Szczecin (21 pkt), która w sobotę przegrała u siebie z Rakowem Częstochowa (1:2).

Lechia Gdańsk - KGHM Zagłębie Lubin 1:2 (0:1)

Bramki: 0:1 Błażej Augustyn (9-samobójcza), 0:2 Damjan Bohar (63), 1:2 Artur Sobiech (67).

Żółta kartka - Lechia Gdańsk: Artur Sobiech, Błażej Augustyn, Rafał Wolski, Patryk Lipski. KGHM Zagłębie Lubin: Filip Starzyński, Damian Oko.

Sędzia: Piotr Lasyk (Bytom). Widzów: 8 863.

Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak - Karol Fila, Mario Maloca (76. Patryk Lipski), Błażej Augustyn, Zarko Udovicić - Sławomir Peszko (65. Rafał Wolski), Jarosław Kubicki, Daniel Łukasik, Maciej Gajos, Lukas Haraslin (65. Flavio Paixao) - Artur Sobiech.

KGHM Zagłębie Lubin: Dominik Hładun - Alan Czerwiński, Bartosz Kopacz, Lubomir Guldan, Damian Oko - Sasa Zivec, Jakub Tosik, Bartosz Slisz, Filip Starzyński, Damjan Bohar - Patryk Szysz (59. Asmir Suljic).

Wyniki meczów 11. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2019-10-04:

Wisła Płock - Arka Gdynia 4:1 (2:0)
Śląsk Wrocław - Jagiellonia Białystok 1:1 (0:0)
2019-10-05:
Pogoń Szczecin - Raków Częstochowa 1:2 (1:2)
Lech Poznań - Wisła Kraków 4:0 (1:0)
Pozostałe mecze kolejki
2019-10-06:
ŁKS Łódź - Korona Kielce (12.30)
Cracovia Kraków - Górnik Zabrze (15.00)
Piast Gliwice - Legia Warszawa (17.30)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

16. ŁKS Łódź 10 1 1 8 8-21 4 -13

W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze