Warszawa: protest Greenpeace na dachu resortu gospodarki

2013-11-18, 12:20

Warszawa: protest Greenpeace na dachu resortu gospodarki
Ekolodzy z organizacji Greenpeace rozpoczęli protest przeciwko Szczytowi Węgla i Klimatu, który rozpoczyna się w poniedziałek w Ministerstwie Gospodarki w Warszawie. Grupa aktywistów weszła na dach siedziby resortu i rozwiesiła na elewacji budynku transparenty z hasłem "Kto rządzi Polską? Przemysł węglowy czy obywatele?" po polsku i angielsku. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Kolejna akcja organizacji Greenpeace w Warszawie. Około 40 działaczy wspięło się na budynek resortu gospodarki. Policja usunęła już transparenty i zabrała ekologów z dachu ministerstwa na komisariat.

Posłuchaj

Relacja Kamila Szwarbuły (IAR): ekolodzy z Greenpeace przewiezieni na komisariat
+
Dodaj do playlisty

Akcja organizacji Greenpeace rozpoczęła się kwadrans po godzinie szóstej. Z boku gmachu ministerstwa podjechała ciężarówka z wysięgnikiem, dzięki której na dach dostało się 43 ekologów z dwudziestu krajów. Działacze przynieśli ze sobą biało-czerwone flagi i transparenty z hasłami: "Kto rządzi Polską?", "Przemysł węglowy czy obywatele?" - po polsku i angielsku. Zawieszono je na fasadzie siedziby resortu. Ekolodzy protestowali w ten sposób przeciwko organizowanemu w Warszawie szczytowi węglowemu.

Flaga Greenpeace została zdjęta z fasady gmachu ministerstwa gospodarki przed godziną dziewiątą. Niedługo potem policja zabrała z dachu budynku 43 działaczy. Niektórych trzeba było usunąć siłą. Tuż przed godziną jedenastą wszystkich ekologów udało się sprowadzić na ziemię, w czym pomagała policji straż pożarna.

Greenpeace przeciw węglowi

Akcja została zorganizowana z powodu rozpoczynacjącego się w poniedziałek szczytu Węgla i Klimatu. Dyrektor Greenpeace Polska Maciej Muskat uważa, że organizowanie spotkania największych wydobywców węgla w czasie, gdy kilka kilometrów dalej trwają obrady szczytu klimatycznego, pokazuje prawdziwe priorytety polskiego rządu. Dodaje, że według sondaży Polacy chcą większych inwestycji w odnawialne źródła energii.

fot.
fot. PAP/Radek Pietruszka

Szczyt Węgla i Klimatu

W poniedziałek i we wtorek przedstawiciele przemysłu węglowego i energetycznego dyskutują o sposobach ograniczania emisji CO2 przy utrzymaniu energetyki, wykorzystującej węgiel.

Wicepremier Janusz Piechociński, który otworzy konferencję, zapowiedział, że nasz kraj zgłosi propozycję, by w ciągu 15 lat zamknąć na świecie wszystkie bloki węglowe o sprawności poniżej 30 procent. Ma to ograniczyć emisję dwutlenka do atmosfery.

W poniedziałek wizytę w Polsce rozpoczyna sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon >>>

Organizacja węglowej konferencji w czasie trwającego właśnie szczytu klimatycznego na Stadionie Narodowym spotkała się z krytyką licznych organizacji ekologicznych, domagających się rezygnacji ze stosowania węgla w energetyce.

Kolejna akcja na dachu resortu gospodarki

To już druga akcja Greenpeace'u na dachu Ministerstwa Gospodarki. Rok temu aktywiści rozwiesili transparent z napisem "Kopalnie odkrywkowe - czarna dziura gospodarki". Maciej Muskat ma nadzieję, że tym razem również za swoje działania aktywiści nie zostaną surowo ukarani. Że sąd uzna, że działają oni w imię wyższego dobra. Za takie wtargnięcie grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.

IAR/agkm

(Protest Greenpeace, źr. TVN24/x-news)

("Szczyt klimatyczny w Warszawie", źr. TVN24/x-news)

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Polecane

Wróć do strony głównej