"Raport europosła PO zagraża wydobyciu łupków"

2012-11-21, 16:37

"Raport europosła PO zagraża wydobyciu łupków"
Poszukiwanie gazu łupkowego.Próbne odwierty . Foto: fot. PGNiG

Parlament Europejski przyjął w Strasburgu dwie rezolucje w sprawie przemysłowych i środowiskowych aspektów wydobycia niekonwencjonalnego gazu i ropy.

Posłuchaj

Relacja dźwiękowa ze Strasburga Tomasza Majki (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wczesniej eurodeputowani dali jednak zielone światło dla eksploatacji gazu łupkowego w państwach Unii. Poprawka wprowadzona przez frakcję zielonych, żądająca moratorium na wydobycie łupków, została odrzucona.

Zdaniem eurodeputowanych Prawa i Sprawiedliwości i Solidarnej Polski, chociaż pozwolenie na eksploatację łupków jest sukcesem,  to przyjęte równocześnie rezolucje mogą w praktyce zaszkodzić przyszłemu wydobyciu gazu łupkowego.

Jak twierdzi lider SP Zbigniew Ziobro szczególnie niekorzystny dla Polski jest dokument dotyczący środowiskowych aspektówi wydobycia surowca z łupków przygotowany przez polityka PO Bogusława Sonika." To zakrawa na ironię, że raport polskiego eurodeputowanego z rządzącej partii wprowadza szereg niebezpiecznych rozwiązań dla przyszłego wydobycia łupków." - mówi Ziobro.

Eurodeputowany PiS Konrad Szymański dodaje, że raport środowiskowy Sonika jest niekorzystny, gdyż zawiera m.in. zakaz szczelinowania na terenach wydobycia węgla oraz sugeruje, że wydobycie gazu jest sprzeczne z polityką klimatyczną UE. "Teraz, jeśli ktoś będzie chciał utrudnić rozwój przemysłu łupkowego to dzięki eurodeputowanym ma drzwi szeroko otwarte" - ostrzega poseł :PIS.

Europoseł Bogusław Sonik odpiera te zarzuty. Twierdzi, że jego raport jest obiektywny. Co więcej, broni w nim wydobycia gazu z łupków. - W raporcie pokazuję, że gaz łupkowy to nie jest "czarny lud" który jest groźny - mówi Sonik i dodaje, że rozumie, iż emocje związane z "łupkami" są olbrzymie. 

Natomiast Greczynka Nika Cawela, która przygotowała raport o wpływie łupków na gospodarkę przekonywała dziennikarzy, że każde państwo członkowskie ma prawo samo decydować o tym, czy eksploatować złoża gazu łupkowego.

Komisja Europejska zapowiada, że w przyszłym roku rozpocznie prace nad prawem związanym z eksploatacją węglowodorów niekonwencjonalnych w Europie.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

 

 

 

 

 

 

Polecane

Wróć do strony głównej