Wysłuchania kandydatów do zarządu Polskiego Radia

2011-06-14, 15:11

Wysłuchania kandydatów do zarządu Polskiego Radia

Rada Nadzorcza Polskiego Radia rozpoczęła wysłuchania 12 osób, które przeszły do kolejnego etapu konkursu na stanowiska w zarządzie Polskiego Radia SA.

Posłuchaj

Mariusz Kosieradzki
+
Dodaj do playlisty

O fotel prezesa ubiega się trzech kandydatów: Władysław Bogdanowski, Jarosław Hasiński i Andrzej Siezieniewski.

Do funkcji członka zarządu kandyduje 10 osób: Władysław Bogdanowski, który jednocześnie kandyduje do fotela prezesa zarządu oraz Henryk Cichecki, Janusz Daszczyński, Marek Kassa, Krzysztof Klimaszewski, Mariusz Kosieradzki, Paweł Majcher, Paweł Mathia, Maciej Ramus i Jolanta Wiśniewska.

Przewodniczący Rady Nadzorczej PR Stanisław Jędrzejewski powiedział, że kandydaci to ludzie znający problemy radia publicznego, wielu z nich było lub jest związanych z Polskim Radiem.

Co mówią kandydaci?

Henryk Cichecki podkreśla, że najważniejszym problemem jest obecnie sytuacja finansowa spółki. Cichecki - członek Rady Nadzorczej TVP uważa, że Polskie Radio nie ma wyjścia i w celu uzyskania lepszej sytuacji finansowej musi równolegle iść dwiema drogami : zwiększenia dochodów i cięcia kosztów. Zastrzega, że nie oznacza to wcale zwolnień. Jego zdaniem Polskie Radio posiada, między innymi, wiele zbędnego majątku.

Mariusz Kosieradzki - były szef OBOP i były doradca zarządu spółki uważa, że w Polskim Radiu nakłada się obecnie klika problemów natury finansowej i tożsamościowej oraz związanych z zarządzaniem. Jego zdaniem niektóre pasma i audycje zbyt przypominaja ofertę stacji komercyjnych a Polskie Radio powinno akcentować silniej misję publiczną.

Zdaniem Krzysztofa Klimaszewskiego "bardzo zła sytuacja finansowa spółki wymaga radykalnych działań". Klimaszewski - były dyrektor ekonomiczny Polskiego Radia podkreśla, że nie obędzie się bez cięć i oszczędności. Według niego Polskie Radio ma przerosty zatrudnienia w administracji.

Także Janusz Daszczyński podkreśla, że najważniejszą kwestią jest poprawa sytuacji finansowej spółki. Daszczyński - członek zarządu TVP za czasów Wiesława Walendziaka uważa, że trzeba, między innymi, dążyć do radykalnej poprawy ściągalności abonamentu. "Gdyby wszyscy zobowiązani do tego płacili abonament, to by wystarczyło do utrzymania mediów publicznych aż nadto"

Kandydujący do zarządu Polskiego Radia główny inżynier spółki Paweł Mathia podkreśla, że przyszłość radia to cyfryzacja. "Po zakończeniu procesu cyfryzacji w zakresie produkcji i archiwizacji, obecnie głównym kierunkiem rozwoju powinna być cyfryzacja emisji" - mówi Mathia.

Z kolei Maciej Ramus uważa, że w publicznym radiu konieczna jest restrukturyzacja i cięcie kosztów, w tym zwolnienia grupowe. Maciej Ramus - doradca ekonomiczny kolejnych zarządów Polskiego Radia na początku lat 90. i były wiceprezes TVP podkreśla, że publiczne radio czeka wiele wyzwań i zagrożeń, z którymi będzie musiał się zmierzyć nowy zarząd spółki.

Jolanta Wiśniewska podkreśla, że podstawą publicznego radia musi być misja. Wiśniewska w latach 90. redaktor naczelna Radia "Eska", związana także z Radiem "Solidarność" i RMF FM dodaje, że działania nowego zarządu powinny być skupione na znalezieniu pieniędzy na misję, która - jak podkreśla - nie musi być nudna.

Wkrótce rozstrzygnięcie

Wysłuchania odbywają się w porządku alfabetycznym, począwszy od kandydatów do zarządu spółki. Rozmowa składa się z dwóch części: krótkiego przedstawienia się kandydata oraz z jego wypowiedzi na temat koncepcji pracy w zarządzie i kierowania spółką. Potem członkowie Rady Nadzorczej zadają pytania kandydatowi.

Rozstrzygnięcie konkursu, w którym zostanie wybrana trójka zwycięzców, ma nastąpić w ciągu kilku dni po wysłuchaniach. Wybranych przez Radę Nadzorczą kandydatów na stanowisko prezesa i dwóch członków zarządu powołuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

IAR/mch

Polecane

Wróć do strony głównej