Sprzeciw Polski wobec NS2. Rozmowy szefa MSZ z kandydatami na kanclerza Niemiec

2021-07-27, 21:55

Sprzeciw Polski wobec NS2. Rozmowy szefa MSZ z kandydatami na kanclerza Niemiec
Zbigniew Rau i Annalena Baerbock podczas spotkania 27 lipca w Berlinie. Foto: Twitter/MSZ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że szef polskiej dyplomacji podczas wizyty w Niemczech rozmawiał z kandydatami na kanclerza we wrześniowych wyborach parlamentarnych o sprzeciwie Polski wobec budowy gazociągu Nord Stream 2


Powiązany Artykuł

konwój do niemiec psp free 1200
Szef MSZ: polscy strażacy pomogą w usuwaniu skutków powodzi w Niemczech

Zbigniew Rau powiedział, że "przewodnicząca Annalena Baerbock i członkowie Partii Zielonych podzielają obawy i krytyczny stosunek Polski do projektu Nord Stream 2, zwłaszcza w kontekście zagrożeń związanych z polityką wschodnią".

Czytaj także:

- Cieszymy się z takiego jednoznacznego stanowiska Partii Zielonych związanego z realizacją tego gazociągu. Liczymy, że zostaną one uwzględnione w ramach ewentualnych negocjacji koalicyjnych po wyborach i ujęte w umowie koalicyjnej - podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Z Olafem Scholzem, przedstawicielem rządu federalnego minister Zbigniew Rau rozmawiał między innymi o konferencji na temat przyszłości Europy oraz o gazociągu Nord Stream 2. - Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że realizacja tego projektu szkodzi solidarności europejskiej. Wyraził przekonanie, że dobre, partnerskie relacje z Polską będą jednym z filarów polityki zagranicznej nowego rządu federalnego, a w nowej umowie koalicyjnej znajdzie się odpowiedni zapis dotyczący stosunków polsko-niemieckich - czytamy w komunikacie.

Miejsce pamięci ofiar II wojny światowej i reparacje

MSZ informuje także, że szef polskiej dyplomacji podziękował w rozmowach za zaangażowanie poszczególnych frakcji w przyjęcie ponadpartyjnej uchwały Bundestagu z 30 października ubiegłego roku o utworzeniu w Berlinie miejsca pamięci polskich ofiar II wojny światowej.

- Temat ten szczególnie wybrzmiał w rozmowie z Wolfgangiem Schäuble, który należy do grona największych orędowników ustanowienia tego symbolicznego miejsca - czytamy.

Zbigniew Rau wyraził oczekiwanie szybkiej realizacji uchwały. - Naszym priorytetem pozostaje właściwe upamiętnienie polskich ofiar III Rzeszy w Berlinie - podkreślił minister. Wyraził jednocześnie nadzieję, że "ostateczny kształt miejsca poświęconego martyrologii Polaków uwzględni wyjątkowy kontekst historyczny i będzie odpowiadał polskiej wrażliwości".

Jak informuje MSZ, przedmiotem dzisiejszych rozmów ministra Zbigniewa Raua w Berlinie były także sprawy historyczne, w tym kwestia zadośćuczynienia Polakom za krzywdy i szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej.

IAR/PAP/in./

Polecane

Wróć do strony głównej