X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Polski Ład wyrasta z ducha autentycznej solidarności". Premier dla "La Stampa"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 19:00
W wersji internetowej włoskiego dziennika "La Stampa" ukazał się dziś artykuł Mateusza Morawieckiego dot. Polskiego Ładu. "Kolejne dane potwierdzają, że Polska gospodarka w warunkach kryzysu ma się naprawdę dobrze" - napisał premier.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: Adam Chelstowski/Forum

Mateusz Morawiecki napisał, że pandemia nie pociągnęła za sobą gospodarczej katastrofy dzięki bezprecedensowej pomocy państwa w ramach tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej. 

piotr muller free tt kprm polski lad konfa 1200 .jpg
"Pozwoli na szybsze odbicie gospodarcze". Rzecznik rządu o Polskim Ładzie

"Pandemia koronawirusa naprawdę mogła nas cofnąć w rozwoju do lat 90. Wystarczy spojrzeć na fatalne dane gospodarcze niektórych krajów – także w Europie – by zobaczyć, że czarny scenariusz nie był tylko fantazją z filmu katastroficznego" - napisał premier.

Posłuchaj
00:49 la stampa.mp3 Artykuł premiera Mateusza Morawieckiego we włoskim dzienniku "La Stampa". Relacja Piotra Kowalczuka (IAR)

Szef rządu dodał: "Tak się jednak w Polsce nie stało, i to dlatego, że dziś, w przeciwieństwie do lat 90., obywatele mogli liczyć na państwo aktywnie włączające się w organizację pomocy wszystkim, którzy tego potrzebowali".

Odnotował, że "bezprecedensowe wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej" pozwoliło zatrzymać spadek PKB za rok 2020 na poziomie poniżej 3 proc. Za jeszcze większy sukces uznał utrzymanie bezrobocia na poziomie około 3 proc.

"Kolejne dane potwierdzają, że Polska gospodarka w warunkach kryzysu ma się naprawdę dobrze" - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Zwrócił uwagę na to, że Komisja Europejska wskazała Polskę jako jeden z czterech krajów unijnych, które zarówno w krótkim, jak i długim okresie mają zabezpieczoną stabilność finansów publicznych.

Polski New Deal

Położył nacisk na to, że odpowiedzią na kryzys musi być zwiększona aktywność państwa.
Premier wyjaśnił, że ogłoszony w 1933 roku przez prezydenta USA Franklina D. Roosevelta New Deal jako odpowiedź na Wielki Kryzys jest dla Polski inspiracją.

Jak podkreślił, cele Polskiego Ładu obejmują nie tylko odbudowę po pandemii, ale także przebudowę polskiego systemu gospodarczo-społecznego tak, aby był bardziej odporny w następnych momentach kryzysowych, bardziej sprawiedliwy i pozwolił Polsce wejść na nowy poziom rozwoju.

Szef rządu zauważył, że pandemia postawiła na krawędzi upadku systemy zdrowotne wszystkich, nawet najbogatszych państw.

z fejsa 206953184_339557864201944_5184273568082405758_n 1200.jpg
"Ważne, żeby ten program wykuwał się w rozmowie z Polakami". Premier o Polskim Ładzie

"Gdyby nie zdecydowana polityka obostrzeniowa i przeprowadzona w niezwykłym tempie budowa sieci szpitali tymczasowych, również w naszym kraju doszłoby do epidemicznej katastrofy" - zaznaczył.

"Trudno sobie nawet wyobrazić jej skalę i chaos, jaki mógłby zapanować, gdybyśmy wcześniej nie dokonali w znaczącym stopniu cyfryzacji służby zdrowia" - ocenił.

Poinformował, że w Polsce w ciągu ostatnich 5 lat nakłady na służbę zdrowia przekroczyły równowartość 22 mld euro, ale - jak przyznał - jej jakość nadal jest niewystarczająca.

7 proc. PKB na ochronę zdrowia

"Jeśli chcemy dokonać jakościowego skoku, który wywinduje Polskę na poziom Zachodu, musimy gwałtownie przyspieszyć marsz, którego celem jest przeznaczanie 7 proc. PKB na zdrowie" - wskazał premier RP.

Wyjaśnił, że do tej pory Polska była jedynym krajem, w którym część składki zdrowotnej można było odliczyć od podatku. Dodał: "Choć polski system podatkowy nominalnie jest progresywny, to de facto stał się systemem regresywnym. Osoby o niższych dochodach płacą proporcjonalnie większe podatki niż osoby o dochodach wyższych".

Ten stan nazwał "polskim nieporządkiem podatkowym, który nie tylko uderzał w poczucie sprawiedliwości i uniemożliwiał budowanie spójności społecznej, ale przede wszystkim sprzyjał pogłębianiu nierówności".

Solidarność międzypokoleniowa

Premier wyjaśnił, że Polski Ład "wyrasta z ducha autentycznej solidarności", która oznacza troskę o społeczną sprawiedliwość, niwelowanie nierówności dochodowych, wspieranie osób, które zarabiają najmniej.

Prezes Rady Ministrów zauważył, że w Polskim Ładzie chodzi również o solidarność międzypokoleniową. Z jednej strony - wsparcie materialne dla seniorów, a z drugiej - zdolność do zadbania o przyszłe pokolenia i budowę fundamentów rozwoju.

Czytaj także: 

"Pozwolą one naszym dzieciom - dodał - zarabiać lepiej i pracować w lepszych warunkach, i żyć w środowisku, w którym będzie można oddychać czystym powietrzem, a nie czytać o nim jako czymś reglamentowanym, dostępnym tylko dla wybranych".

Tekst ten opublikowany został także w miesięczniku opinii "Wszystko Co Najważniejsze" oraz w zagranicznych tytułach prasowych i na portalach w odsłonie projektu "Opowiadamy Polskę światu" realizowanego wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej i Narodowym Bankiem Polskim.

kp

Czytaj także

"Poprawa sytuacji osób o niskich dochodach". Ekspert BCC o Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 16:40
"Program podatkowy Polskiego Ładu zakłada poprawę sytuacji osób o dochodach minimalnych, co należy ocenić pozytywnie, ale zwiększa też inne obciążenia podatkowe i składkowe" - napisał w sobotę ekspert podatkowy BBC prof. Adam Mariański, komentując ogłoszony w sobotę program gospodarczy Zjednoczonej Prawicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wenezuelskie niezależne media opublikowały artykuł Mateusza Morawieckiego. To tekst o walce z koronakryzysem

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 15:52
Czołowy dziennik online Wenezueli "El Nacional" zamieścił w piątek artykuł premiera Mateusza Morawieckiego dotyczący walki polskich władz ze skutkami koronakryzysu. Artykuł ten opublikował również inny niezależny portal z Caracas, Venezuela Unida.
rozwiń zwiń