X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Będziemy musieli w coraz większym stopniu liczyć na siebie". Marek Budzisz o bezpieczeństwie Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 14:25
- USA są słabsze i mają inne priorytety, postrzegają Europę Środkową jako region marginalny, istnieje w związku z tym ryzyko, że dla celu politycznego, nawet doraźnie pojmowanego, nasze interesy w zakresie bezpieczeństwa zostaną wystawione na szwank. Suma tendencji jest potencjalnie niebezpieczna - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz ekspert ds. spraw wschodnich.
Szkolenie pododdziałów 18. Dywizji Zmechanizowanej Wojska Polskiego w Nowej Dębie, 18.09.2020.
Szkolenie pododdziałów 18. Dywizji Zmechanizowanej Wojska Polskiego w Nowej Dębie, 18.09.2020. Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Marek Budzisz zwracał uwagę, że Stany Zjednoczone w przeciwieństwie do całej długiej epoki po zakończeniu zimnej wody i rozpadzie ZSRR muszą się obecnie liczyć z perspektywą rywalizacji, a nie jest wykluczone, że i wojny z graczami o równorzędnych potencjałach, Chinami i Rosją.

Romuald Szeremietiew 663.JPG
Szeremietiew: na Kremlu prawdopodobnie zapadła decyzja, by osłabić najważniejszą część flanki wschodniej

- Za tym idzie ocena własnych możliwości i tego, co trzeba zrobić, by je poprawić. Ta ocena wypada z punktu widzenia Stanów Zjednoczonych niekorzystnie, elity USA odchodzą do wniosku, że nie są w stanie prowadzić równolegle dwóch wojen o pełnej skali, co zawsze było pewnym fundamentem myślenia strategicznego. Gdyby wybuchła wojna na Dalekim Wschodzie z Chinami, to możliwości amerykańskie w Europie Środkowej, w wypadku gdyby Rosja zdecydowała się wykorzystać "okno możliwości", są znakomicie mniejsze, tu Ameryka nie byłaby w stanie zaangażować się na taką skalę, by przesądzić wynik wojny - podkreślił.

Jak dodał ekspert, Stany Zjednoczone muszą się skoncentrować w perspektywie najbliższych lat na modernizacji własnego potencjału wojskowego, tak by nadgonić stracony czas, ponieważ dzisiaj w najbardziej zaawansowanych rodzajach broni to Chiny i Rosja wyprzedziły USA.

Posłuchaj
16:57 PR24_mp3 2021_06_03-13-06-52.mp3 Marek Budzisz o sytuacji miedzynarodwej (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 

- Zainteresowanie USA przesuwa się w rejon Indo-Pacyfiku, tam jest teraz nowe centrum gospodarcze świata, Europa siłą rzeczy jest na marginesie. W tle dyskutuje się rozmaite koncepcje tzw. odwróconego Kissingera, czyli co zrobić, by oderwać Rosję od Chin, bo to powoli przełamać wzrost znaczenia tego kraju - mówił gość audycji.

Marek Budzisz zwracał uwagę, że suma tych tendencji jest potencjalnie niebezpieczna. - Polskie elity muszą zrozumieć, że w coraz większym stopniu będziemy musieli liczyć na siebie, to oznacza, że musimy więcej wydawać na zbrojenia, i to takie, które dadzą polskiej armii samodzielne możliwości, a nie wyłącznie w ramach szerszego układu NATO. Trzeba także zwrócić uwagę, które z państw mają podobną ocenę sytuacji jak Polska, są one potencjalnie naszymi sojusznikami, to Ukraina, Rumunia, państwa skandynawskie i Turcja, bardzo ważna w wojskowego punktu widzenia - zaznaczył.

Czytaj także:

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Marek Budzisz

Data emisji: 03.06.2021

Godzina emisji: 13.06

PR24/ka

Czytaj także

"Putin marzy o jednolitym państwie rosyjsko-białoruskim" Prof. Grosse o zatrzymaniu samolotu Rayanair

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 20:55
- Z punktu widzenia strategii rosyjskiej to od kilku lat najważniejszy cel, do którego Putin bardzo systematycznie dąży - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista (Uniwersytet Warszawski).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niemcy są głównym sojusznikiem USA". Jerzy Targalski o sytuacji w Europie

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 09:11
- Cały system energetyczny, który Niemcy planują stworzyć w Europie, będzie zależny od dostaw z Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski, politolog.
rozwiń zwiń