X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Testowanie Zachodu". Dr Bolesław Piasecki o zatrzymaniu samolotu w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 19:55
- Trzeba patrzeć na to, jak na operację białoruskich służb specjalnych, z dużym prawdopodobieństwem we współpracy ze służbami rosyjskimi - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bolesław Piasecki, ekspert ds. służb specjalnych.
Alaksandr Łukaszenka i Władimir Putin
Alaksandr Łukaszenka i Władimir PutinFoto: Asatur Yesayants / Shutterstock.com

W niedzielę samolot linii Ryanair lecący z Aten do Wilna został zmuszony do lądowania w stolicy Białorusi wskutek nieprawdziwej informacji o ładunku wybuchowym na pokładzie. Na lotnisku w Mińsku białoruskie służby zatrzymały opozycyjnego aktywistę, dziennikarza i blogera Ramana Pratasiewicza, który był na pokładzie. Władze kraju potwierdziły, że poderwały myśliwiec MiG-29 do pasażerskiej maszyny.

shutterstock_1905483268 (2).jpg
"Wspólna akcja Rosji i Łukaszenki". Dr Jerzy Targalski o porwaniu samolotu w Mińsku

Zdaniem dra Bolesława Piaseckiego można mówić o "testowaniu Zachodu i społeczności międzynarodowej w zakresie tego, jak daleko Łukaszenko i Putin mogą się posunąć". - Jak na razie uchodzi im to płazem, mówimy bowiem o faktycznym porwaniu statku powietrznego, akcie terroryzmu państwowego. Pod groźbą użycia siły, angażując lotnictwo wojskowe, zmuszono samolot do lądowania - przypominał.

- Jest to jeden z kolejnych dowodów na to, że Rosja i Białoruś swoją politykę prowadza za pomocą nieco innego instrumentarium, naciskając mocno, stosując narzędzia związane ze służbami specjalnymi - dodał.

Jak podkreślał gość audycji, ściągnięcie Ramana Ptartsiewicza i jego partnerki na Białoruś jest jednym z elementów walki z opozycją i niezadowoleniem społecznym, które objawiło się latem ubiegłego roku. - To element długofalowej kampanii, to nie zmiana, ale kontynuacja tego, co widzieliśmy w ostatnich latach, gdy było to lepiej zakamuflowane. To nie jest tak, że istota tego reżimu diametralnie się zmieniła, jego postępowanie teraz jest nieco bardziej dobitne i brutalne - zauważył.

Posłuchaj
21:32 PR24_mp3 2021_05_28-19-06-20.mp3 Dr Bolesław Piasecki o wydarzeniach na Białorusi (Polskie Radio 24 / Stan rzeczy) 

Czytaj także:

Przedstawiciele państw NATO przyłączyli się do apelu o pilne niezależne dochodzenie, które powinno zostać przeprowadzone między innymi przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego.

***

Audycja: Stan rzeczy

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: Dr Bolesław Piasecki (ekspert ds. służb specjalnych)

Data emisji: 28.05.2021

Godzina emisji: 19.06

PR24/ka

Czytaj także

"Rosja rękoma Łukaszenki testuje, jak daleko może się posunąć". Lisiecki o sytuacji na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 09:41
- Łukaszenka wie, że może sobie pozwolić na tyle, na ile jemu pozwoli Putin, który traktuje u siebie opozycjonistów tak, jak Nawalnego - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Lisiecki (Prawo i Sprawiedliwość). Gościem audycji był także Jacek Protasiewicz (PSL - Kolacja Polska).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zdesperowany reżim zmierza w stronę totalitaryzmu". Kamil Kłysiński o sytuacji na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 15:24
- To działanie jest typowe dla państwa totalitarnego, a nie autorytarnego. Reżim chce przetrwać, używając narzędzi siły, represji. Łukaszenko ma przed sobą główny cel: utrzymanie się przy władzy - mówił w Polskim Radiu 24 Kamil Kłysiński (Ośrodek Studiów Wschodnich), komentując zmuszenie do lądowania samolotu w Mińsku i zatrzymanie białoruskiego opozycjonisty. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

30 lat niepodległości Gruzji. Prof. Kleiber: Moskwa wciąż okupuje Abchazję i Osetię Południową

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 16:30
- Niepodległość Gruzji jest ciągle problematyczna ze względu na rosyjską agresję i jej zapędy imperialne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny "Wszystko Co Najważniejsze".
rozwiń zwiń