Parlament Europejski: nagroda imienia Sacharowa PE dla Ołeha Sencowa

2018-10-25, 11:56

Parlament Europejski: nagroda imienia Sacharowa PE dla Ołeha Sencowa
Oleg Sencow. Plakat z manifestacji w Kijowie, na której wzywano do uwolnienie ukraińskich więźniów politycznych z rosyjskich więzień. Foto: lydeuces / Shutterstock.com

Ołeh Sencow, ukraiński reżyser więziony w Rosji, laureatem nagrody imienia Sacharowa przyznawanej przez Parlament Europejski za zasługi w walce o prawa człowieka i demokrację. Tak zdecydowali przewodniczący grup politycznych na spotkaniu w Strasburgu. 

W przeszłości kilku laureatów nagrody Sacharowa otrzymało później Pokojowe Nagrody Nobla. O przyznanie nagrody Sacharowa Ołehowi Sencowowi zabiegali polscy europosłowie. U chadeków, w największej grupie w Europarlamencie, inicjatywę szefa delegacji do spraw Ukrainy Dariusza Rosatiego poparli europosłowie PO i PSL, a u konserwatystów inicjatywa Anny Fotygi została poparta przez deputowanych PiS-u. 

Ołeh Sencow, aresztowany po aneksji Krymu, oskarżony o terroryzm i skazany na 20 lat łagru jest pierwszym Ukraińcem, który zostaje laureatem nagrody imienia Sacharowa, przyznawanej od 1988 roku. Kilka lat temu duże szanse miał przywódca Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew, który uzyskał największe poparcie europosłów z komisji spraw zagranicznych, ale przewodniczący grup zdecydowali inaczej. Komentowano wówczas, że to w obawie przed zaognianiem relacji z Rosją. 

Uroczyste wręczenie tegorocznej nagrody zaplanowano na grudniowej sesji Europarlamentu w Strasburgu, a ponieważ Ołeh Sencow jest przetrzymywany w rosyjskim łagrze, to w kuluarach można usłyszeć że podczas grudniowej uroczystości będzie puste krzesło. W przeszłości zdarzały się już sytuacje, że laureaci nie mogli osobiście odbierać przyznanych im nagród. 

Pierwszymi laureatami nagrody imienia Sacharowa byli Nelson Mandela i Anatolij Marczenko. Później otrzymywali ją dysydenci, przywódcy polityczni, dziennikarze, prawnicy, działacze organizacji społeczeństwa obywatelskiego, pisarze, matki, żony, przywódcy mniejszości, grupa walcząca z terroryzmem, działacze na rzecz pokoju, działacz zaangażowany w walkę z torturami, rysownik, wieloletni więźniowie sumienia, reżyser, Organizacja Narodów Zjednoczonych, a nawet nastolatka walcząca o prawo do edukacji. 

dcz

Polecane

Wróć do strony głównej