Ostatni dzień kampanii wyborczej. Oto wyniki sondaży w największych miastach

2018-10-19, 12:59

Ostatni dzień kampanii wyborczej. Oto wyniki sondaży w największych miastach
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/Alexandru Nika

Kampania wyborcza jest już na ostatniej prostej. Dziś o północy rozpocznie się bowiem cisza wyborcza. Publikowanie w tym czasie sondaży może kosztować nawet milion zł. Podajemy wyniki ostatnich badań przed pierwszą turą. 

Największa stawka rozgrywa się w Warszawie. Tu faworytem jest Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska PO i Nowoczesna). Według sondażu przeprowadzonego przez KANTAR Millward Brown dla TVN24 i „Faktów” TVN w dniach 16-18 października 2018 roku na reprezentatywnej grupie 1028 mieszkańców stolicy, Trzaskowski może liczyć na 42 proc. poparcia. Za nim - z wynikiem 30 proc. - jest Patryk Jaki (KW Prawo i Sprawiedliwość).

Na trzecim miejscu ex aequo znaleźli się: Andrzej Rozenek, kandydat SLD Lewica Razem oraz Jan Śpiewak (Wygra Warszawa) i Justyna Glusman (Miasto Jest Nasze – Ruchy Miejskie), uzyskując 3 proc. głosów. Kolejny jest Marek Jakubiak, kandydat Kukiz’15, który uzyskał 2 proc. Reszta kandydatów nie przekracza 1 proc. poparcia.

Ciekawa rozgrywka I tury może toczyć się również w Krakowie, gdzie prowadzi Jacek Majchrowski (Koalicyjny komitet Obywatelski Kraków) z wynikiem 36,8 procent głosów poparcia. Jego główna rywalka Małgorzata Wassermann (PiS), cieszy się poparciem 32,8 proc. krakowian. Badanie te zrealizowała Polska Press Grupa, we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia, w dniach 11,12 i 16 października, na reprezentatywnej kwotowo próbie 500 dorosłych mieszkańców Krakowa w formule bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza. 

Gdańsk, Łódź, Wrocław - matecznikami PO

W Gdańsku największe szanse na wygraną ma Paweł Adamowicz z KWW Wszystko dla Gdańska, rządzący tym miastem już od 20 lat. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego 18 października przez Instytut Badań Samorządowych na zlecenie radiozet.pl i lokalnapolityka.pl, może on liczyć na 39,63 proc. głosów. Drugie miejsce, z poparciem 28,93 proc. zajął Jarosław Wałęsa z Koalicji Obywatelskiej. Trzeci wynik to Kacper Płażyński z Prawa i Sprawiedliwości z poparciem 21,38 proc. mieszkańców miasta. Na Elżbietę Jachlewską (KWW Ruch Społeczny Lepszy Gdańsk) swój głos oddać chce 1,26 proc. gdańszczan Pozostali kandydaci uzyskali wynik poniżej 1 proc.

W Łodzi sytuacja zdaje się być przesądzona. Badanie przeprowadzone 12 - 16 października, wskazuje na zdecydowaną wygraną Hanny Zdanowskiej (KO), która uzyskałaby 57,7 proc. poparcia. Na Waldemara Budę z PiS zagłosowałoby natomiast 26,1 proc. łodzian. Kolejni są Rafał Górski (KWW Kukiz'15) - 7,5 proc., Urszula Niziołek - Janiak (KWW TAK!) - 3,4 proc., Agnieszka Wojciechowska van Heukelom (KWW Agnieszki Wojciechowskiej - Bezpartyjni) - 2 proc. i Piotr Misztal (KWW Bezpartyjni - Piotr Misztal) - ok. 1 proc. 

Wybory bez tajemnic. Sprawdź, jak oddać ważny głos

Matecznikiem PO jest od lat także Wrocław, gdzie rządzi Rafał Dutkiewicz. W tym roku jednak koalicja PO i Nowoczesnej poparli Jacka Sutryka. Ten ma największe szanse na zwycięstwo. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego na próbie 500 dorosłych mieszkańców Wrocławia, którzy deklarują udział w głosowaniu i zrealizowanego 12-15 października przez Polska Press we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia. 

Głosowanie na Sutryka zadeklarowało 41,6 proc. badanych. Na drugiej pozycji uplasowała się kandydatka Prawa i Sprawiedliwości Mirosława Stachowiak-Rożecka. Posłanka PiS uzyskała 23,6 proc. głosów. Taki wynik oznaczałby, że w stolicy Dolnego Śląska dojdzie do drugiej tury wyborów i kandydat Koalicji Obywatelskiej będzie w niej walczył z kandydatką PiS. Ostatnie miejsce na podium przypadło kandydatce Bezpartyjnego Wrocławia.

10,7 proc. badanych zadeklarowało, że odda głos na miejską radną, Katarzynę Obarę-Kowalską. Tuż za podium z wynikiem 8,8 proc. uplasował się Jerzy Michalak, członek zarządu województwa. Kolejne pozycje zajęli: Małgorzata Tracz (Zieloni) - 5,8 proc., Marta Lempart (Wrocław dla Wszystkich) - 4,7 proc., Zbigniew Jarząbek (KUKIZ'15) - 3,8 proc., Jarosław Bogusławski - 0,5 proc. i Mieczysław Maj 0,5 proc. 

W Lublinie nie będzie drugiej tury?

W Poznaniu sytuacja rozstrzygnie się najprawdopodobniej w drugiej turze. Sondaż został przeprowadzony przez Polska Press we współpracy z ośrodkiem badawczym Dobra Opinia w dniach 13 i 14 października. Zapytano 500 mieszkańców Poznania. Jacek Jaśkowiak w pierwszej turze miałby uzyskać 44,8 proc. głosów, a Tadeusz Zysk (PiS) 23,4 proc. Trzecie miejsce wg sondażu zajmie Tomasz Lewandowski z Lewicy i zdobędzie 13,2 proc. głosów. Po piętach depcze mu jednak Jarosław Pucek (Dobro Miasta) – głos na niego chce oddać 11,2 proc. ankietowanych. Dalej uplasowali się: Dorota Bonk-Hammermeister z Prawa do Miasta – 3,4 proc., Przemysław Hinc z Kukiz’15 – 2,4 proc. oraz Wojciech Bratkowski z Poznań Od Nowa.

A jak sytuacja wygląda w Lublinie? Z sondażu "Kuriera Lubelskiego" wynika, że prawie 60 proc. mieszkańców tego miasta chce oddać głos na walczącego o reelekcję Krzysztofa Żuka. Jeśli sondażowe poparcie przełoży się na wynik wyborów, to prezydenta Lublina poznamy już po pierwszej turze. Jego główny polityczny konkurent - Sylwester Tułajew - może liczyć na 24,2 proc. głosów, a Jakub Kulesza, którego popierają Kukiz'15, Ruchy Miejskie i Wolność - 8 proc.

We wspomnianym badaniu zastosowano formułę bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza. Sondaż został zrealizowany przez Polska Press Grupę (wydawca „Kuriera Lubelskiego”) we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia na próbie 500 osób. 

kad


Polecane

Wróć do strony głównej