X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dziś kanonizacja papieża Pawła VI. To on ustanowił mszę w języku narodowym

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2018 07:10
Papież Franciszek kanonizuje dziś jednego ze swoich poprzedników, Pawła VI. Jego 15-letni pontyfikat z wielu powodów był przełomowy. To jemu zawdzięczamy między innymi mszę w języku narodowym. 
Audio
  • Papież Franciszek podczas uroczystej mszy świętej na Placu świętego Piotra kanonizuje dziś siedem osób. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR)
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

- To był papież wielkiego formatu i człowiek głęboko wierzący - mówi Grzegorz Polak - dziennikarz, publicysta i pisarz. Jego zdaniem, najważniejszą zasługą Pawła VI było dokończenie Soboru Watykańskiego II i wprowadzanie jego założeń w życie. Dokonał także reformy liturgicznej i zreformował Kurię Rzymską. Zaangażował się w prace na rzecz jedności chrześcijan. Doprowadził do odwołania wzajemnych klątw między Kościołem rzymskokatolickim a Kościołem prawosławnym.

Rozpoczął dialog teologiczny z protestantami. Grzegorz Polak przypomina, że nowością pontyfikatu Pawła VI były pielgrzymki. Odbył ich dziewięć, pierwszą do Ziemi Świętej i Izraela w roku 1964. Paweł VI wypracował politykę wschodnią Watykanu, otwierając się na rozmowy z komunistami w Europie. Chciał maksymalnie ułatwić życie wiernych w krajach komunistycznych. 

Według Grzegorza Polaka, dramatem dla Pawła VI była schizma arcybiskupa Marcela Lefebvra, który kontestował wiele postanowień Soboru Watykańskiego II. Ogromnie zaskoczyła go także skala opozycji w Kościele katolickim na Zachodzie, wobec encykliki „ Humanae vitae”. - W tym dokumencie papież przypomniał tradycyjne nauczanie Kościoła o godności życia ludzkiego i regulacji poczęć - wyjaśnił Grzegorz Polak. 

W 1923 roku ksiądz Giovanni Battista Montini, późniejszy papież Paweł VI, rozpoczął pracę jako sekretarz w nuncjaturze apostolskiej w Warszawie. Poznawał naszą ojczyznę i uczył się języka - przypomniał Grzegorz Polak. Kłopoty zdrowotne spowodowane surowym klimatem sprawiły, że po pół roku pracy musiał wrócić do Włoch. 

Stosunek papieża do Polaków

- Paweł VI kochał Polskę - podkreśla Grzegorz Polak. W czasie pracy w nuncjaturze wiele podróżował. Intensywnie uczył się języka polskiego. Nawiązał nawet kontakt ze Skamandrytami. W czasie inauguracji pontyfikatu w 1963 roku kilka zdań poświęcił Polsce. Gdy w 1966 roku trwały obchody milenijne, kilka razy dawał do zrozumienia, że bardzo pragnie przyjechać do Polski.

Zamierzał nawet przyjechać na Boże Narodzenie i odprawić mszę na Jasnej Górze. Jednak władze komunistyczne stanowczo odmawiały. W 1972 roku Paweł VI wydał bullę „Episcoporum Poloniae coetus”, która sankcjonowała polskie diecezje na ziemiach zachodnich i północnych. To on beatyfikował Maksymiliana Kolbe. 

Sześć innych kanonizacji

Giovanni Battista Montini, późniejszy papież Paweł VI, urodził się 26 września 1897 roku w Concesio niedaleko Brescii na północy Włoch. Święcenia kapłańskie otrzymał 20 maja 1920 roku. Studiował filozofię, prawo kanoniczne, literaturę oraz dyplomację. Już w czasie studiów pracował jako duszpasterz w Rzymie, zajmował się również dyplomacją Watykanu. W roku 1954 został arcybiskupem Mediolanu. Po śmierci Jana XXIII, 21 czerwca 1963 roku został wybrany na papieża.

Zmarł 6 sierpnia 1978 roku. Przyczyną śmierci był zawał serca. Beatyfikacja Pawła VI odbyła się 19 października 2014 roku. Papież Paweł VI zostanie kanonizowany na placu świętego Piotra, razem z szóstką innych błogosławionych, w tym arcybiskupem San Salvador, Oscarem Romero. Kanonizacja odbędzie się podczas trwającego właśnie w Watykanie Synodu poświęconego młodzieży. 

W księgarniach jest dostępna książka „Paweł VI. Czas odwagi”. To niepublikowane wcześniej listy i dokumenty Pawła VI, które rzucają nowe światło na decyzje, które ten papież podejmował w czasie swego pontyfikatu. 

kad

Czytaj także

Watykan: tuszowanie skandalu, to forma klerykalizmu, który nie jest do przyjęcia

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2018 17:32
Watykan oświadczył, że obecnie nie są więcej tolerowane żadne przypadki tuszowania nadużyć seksualnych w Kościele. W wydanym komunikacie Stolica Apostolska przyznała, że ostatnia analiza zdarzeń mogła ujawnić decyzje niespójne z obecną linią.
rozwiń zwiń