X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wywłaszczenie białych farmerów w RPA. Czy nowe przepisy zaszkodzą Polakom?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 15:41
W Republice Południowej Afryki trwa dyskusja nad zmianą konstytucji. Chodzi o usunięcie zapisu, który do tej pory zabraniał wywłaszczenia farmerów bez wypłaty odszkodowań. Nowe przepisy mogą dotknąć również Polaków mieszkających na tych terenach. - Skargi na razie nie wpływają - twierdzi w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Monika Trojan-Otwinowska z polskiej ambasady w RPA.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/NIC BOTHMA

Projekt ustawy o wywłaszczeniu ziemi bez odszkodowań został zgłoszony przez radykalnie lewicową partię Bojownicy o Wolność Gospodarczą (EFF) i przegłosowany 27 lutego br. przez południowoafrykański parlament. Odebranie ziemi białym farmerom i przekazanie czarnoskórym obywatelom RPA jest jednym z priorytetów prezydenta Cyril Ramaphosa. Obiecał on, że "nie pozwoli na rabunkowe interwencje podczas realizowania jego polityki".

Jak mówią władze RPA, w ten sposób "chcą odzyskać godność bez (wypłacania) rekompensat dla kryminalistów, którzy skradli ziemie". Sprawa może dotknąć również polskich farmerów mieszkających na tych terenach. By ustawa weszła w życie, potrzebne są jednak zmiany w konstytucji. Chodzi o usunięcie 25 sekcji z jej II rozdziału. Mówi ona m.in. o tym, że wywłaszczenie jest zabronione poza szczególnymi przypadkami, ale nawet wtedy wypłacane jest odszkodowanie. Na doprecyzowanie przepisów władze mają czas do 30 sierpnia.

Brak skarg ze strony polskich farmerów

- Chodzi też o określenie na jakich warunkach, wspomniane przejęcie, ma się odbywać tak, żeby ziemia nie była odbierana osobom, które o tę ziemię dbają. Niekoniecznie musi wiązać się to ze szkodą dla np. polskich farmerów. Nie mamy jednak z nimi kontaktu, a skargi z ich strony też nie wpływają - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Monika Trojan-Otwinowska, przedstawicielka ambasady polskiej w RPA. 

Tymczasem na wiejskich terenach RPA coraz częściej dochodzi do ataków na białych farmerów. Od początku roku mówi się o kilkuset przypadkach, w których zginęło kilkadziesiąt osób, a liczba ta cały czas może rosnąć.

Przypomnijmy, że w 1994 roku władzę w kraju, Afrykański Kongres Narodowy obiecywał reformę rolną, która miała przywrócić ziemię dawnym czarnoskórym właścicielom, którym biała mniejszość odebrała grunty. ANC zagwarantował prawo własności w konstytucji i obiecał, że jedynym sposobem przejmowania ziemi od białych będzie jej dobrowolna sprzedaż.

kad/koz


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak