X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

RESET Obamy

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2009 12:19
Amerykanie rezygnują z tarczy. Taki jest ton rosyjskich komentarzy na doniesienia z Ameryki i Europy.
Audio


Rosyjskie władze oczekują oficjalnego potwierdzenia amerykańskiego stanowiska w sprawie tarczy antyrakietowej w Europie - powiedział w czwartek dziennikarzom minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

- Oczekujemy na konferencję ministra obrony Roberta Gatesa, która odbędzie się, jak Ameryka się obudzi. Nie otrzymaliśmy do tej pory potwierdzenia dotyczącego amerykańskiej tarczy w Europie - oznajmił szef rosyjskiego MSZ.

- Trzeba zobaczyć, o co chodzi. Nie możemy teraz cieszyć się z czegoś, o czym jeszcze nie wiemy. Powiedziano, że będzie na ten temat konferencja prasowa, do jakich wniosków doszła administracja (prezydenta) Baracka Obamy. Strona amerykańska bardzo dobrze zna nasze stanowisko w sprawie tarczy - podkreślił.

Rosyjskie źródła  w większości piszą nie o opóźnieniu,  lecz o rezygnacji Białego Domu z tarczy antyrakietowej.

Sensacyjne wieści z Waszyngtonu, Warszawy i Pragi pilnie śledzą rosyjskie media i politycy. Agencja RIA Nowosti  - o planach opóźnienia tarczy informowała w depeszy – PILNE.

Rosyjski MSZ oczekuje oficjalnego potwierdzenia decyzji administracji Baracka Obamy ws. odłożenia projektu tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach.  „W zasadzie taki rozwój wypadków odpowiadałby interesom rozwoju naszych dwustronnych stosunków z USA” – zaznaczył w komentarzu dla agencji RIA Nowosti przedstawiciel MSZ Rosji.  Agencja zaznacza, że tarcza pozostaje jednym z najpoważniejszych problemów w relacjach Kremla i Białego Domu.

Moskwa się cieszy

W obszernej analizie pod znaczącym tytułem „Restart Obamy”, portal Interfaks.ru podkreśla, że rezygnacja z planów rozmieszczenia elementów tarczy antyrakietowej to doskonała wiadomość dla oficjalnej Moskwy. Przypomina też, że niedawno jeden z rosyjskich dowódców generał Władimir Gagarin przekonywał, że powstanie amerykańskiej stacji radiolokacyjnej w Czechach  może zaszkodzić rosyjskim wojskom strategicznym, ponieważ pozwoli zobaczyć rosyjskie rakiety już w momencie startu, w więc wcześniej niż w stadium lotu.

Interfaks.ru, powołując się na ważne wojskowo-dyplomatyczne źródło w Moskwie, zaznacza, że rezygnacja Waszyngtonu z tarczy korzystnie wpłynie na przygotowania nowego rosyjsko-amerykańskiego porozumienia o redukcji ofensywnej broni strategicznej. Przypomina, ze Rosja traktowała tarcze jako zagrożenia swojego bezpieczeństwa narodowego.

Pożegnanie z tarczą

''

Portal Gazeta.ru dobitnie stwierdza - Tarczy nie będzie . Przewiduje, że decyzję może już dziś ogłosić na konferencji prasowej amerykański sekretarz obrony Robert Gates. Jednocześnie zaznacza, że USA nie postawią w tej sprawie ostatecznej kropki nad „i”. Wrócą do planów rozmieszczenia na terytorium Czech stacji radiolokacyjnej i bazy rakiet w Polsce jeśli okaże się, że irański program rakietowy okaże się bardziej zaawansowany niż  sądzi się teraz.

Analizując pierwsze polskie komentarze, Gazeta.ru sugeruje, że oficjalna Warszawa już się pogodziła z decyzją Amerykanów. Tak interpretowane jest stanowisko naszego rządu, który odmawiał spekulacji na temat planów Waszyngtonu.

"Jeśli decyzja zostanie podjęta, na porządku dziennym stanie bardziej aktywne resetowanie stosunków rosyjsko-amerykańskich” – agencja ITAR-TASS cytuje Michaiła Margiełowa, przewodniczącego komitetu ds. międzynarodowych Rady Federacji. W jego opinii Amerykanie wycofali się z planów rozmieszczenia elementów tarczy w Polsce i Czechach z powodów ekonomicznych oraz ze względu na bezkompromisowe stanowisko Rosji w tej kwestii.

(ak, Gazeta.ru,ITAR-TASS,Interfaks.ru, RIA Nowosti)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dostaliśmy kopa od Obamy

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2009 10:23
Jan Wróbel: Spadliśmy na miejsce, które nam przysługuje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pytania do Amerykanów

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2009 14:18
Joe Biden przyjeżdża do Polski. Aleksander Szczygło uważa, że to bardzo ważna wizyta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czechy gotowe na nowy system, ale jaki?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2009 15:03
Czechy w ciemno mówią "tak". Brak konkretów nie przeszkadza premierowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biden w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2009 09:02
Joe Biden przyleciał do Polski by omówić nową propozycję Waszyngtonu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja mówi USA "tak, ale..."

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2009 15:47
Moskwa szczegółowo analizuje odnowiony plan amerykańskiej obecności przeciwrakietowej w Europie.
rozwiń zwiń