RESET Obamy

2009-09-17, 12:19

RESET  Obamy
Plac Czerwony przed Kremlem. Foto: foto.wikipedia

Amerykanie rezygnują z tarczy. Taki jest ton rosyjskich komentarzy na doniesienia z Ameryki i Europy.


Rosyjskie władze oczekują oficjalnego potwierdzenia amerykańskiego stanowiska w sprawie tarczy antyrakietowej w Europie - powiedział w czwartek dziennikarzom minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

- Oczekujemy na konferencję ministra obrony Roberta Gatesa, która odbędzie się, jak Ameryka się obudzi. Nie otrzymaliśmy do tej pory potwierdzenia dotyczącego amerykańskiej tarczy w Europie - oznajmił szef rosyjskiego MSZ.

- Trzeba zobaczyć, o co chodzi. Nie możemy teraz cieszyć się z czegoś, o czym jeszcze nie wiemy. Powiedziano, że będzie na ten temat konferencja prasowa, do jakich wniosków doszła administracja (prezydenta) Baracka Obamy. Strona amerykańska bardzo dobrze zna nasze stanowisko w sprawie tarczy - podkreślił.

Rosyjskie źródła  w większości piszą nie o opóźnieniu,  lecz o rezygnacji Białego Domu z tarczy antyrakietowej.

Sensacyjne wieści z Waszyngtonu, Warszawy i Pragi pilnie śledzą rosyjskie media i politycy. Agencja RIA Nowosti  - o planach opóźnienia tarczy informowała w depeszy – PILNE.

Rosyjski MSZ oczekuje oficjalnego potwierdzenia decyzji administracji Baracka Obamy ws. odłożenia projektu tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach.  „W zasadzie taki rozwój wypadków odpowiadałby interesom rozwoju naszych dwustronnych stosunków z USA” – zaznaczył w komentarzu dla agencji RIA Nowosti przedstawiciel MSZ Rosji.  Agencja zaznacza, że tarcza pozostaje jednym z najpoważniejszych problemów w relacjach Kremla i Białego Domu.

Moskwa się cieszy

W obszernej analizie pod znaczącym tytułem „Restart Obamy”, portal Interfaks.ru podkreśla, że rezygnacja z planów rozmieszczenia elementów tarczy antyrakietowej to doskonała wiadomość dla oficjalnej Moskwy. Przypomina też, że niedawno jeden z rosyjskich dowódców generał Władimir Gagarin przekonywał, że powstanie amerykańskiej stacji radiolokacyjnej w Czechach  może zaszkodzić rosyjskim wojskom strategicznym, ponieważ pozwoli zobaczyć rosyjskie rakiety już w momencie startu, w więc wcześniej niż w stadium lotu.

Interfaks.ru, powołując się na ważne wojskowo-dyplomatyczne źródło w Moskwie, zaznacza, że rezygnacja Waszyngtonu z tarczy korzystnie wpłynie na przygotowania nowego rosyjsko-amerykańskiego porozumienia o redukcji ofensywnej broni strategicznej. Przypomina, ze Rosja traktowała tarcze jako zagrożenia swojego bezpieczeństwa narodowego.

Pożegnanie z tarczą

''

Portal Gazeta.ru dobitnie stwierdza - Tarczy nie będzie . Przewiduje, że decyzję może już dziś ogłosić na konferencji prasowej amerykański sekretarz obrony Robert Gates. Jednocześnie zaznacza, że USA nie postawią w tej sprawie ostatecznej kropki nad „i”. Wrócą do planów rozmieszczenia na terytorium Czech stacji radiolokacyjnej i bazy rakiet w Polsce jeśli okaże się, że irański program rakietowy okaże się bardziej zaawansowany niż  sądzi się teraz.

Analizując pierwsze polskie komentarze, Gazeta.ru sugeruje, że oficjalna Warszawa już się pogodziła z decyzją Amerykanów. Tak interpretowane jest stanowisko naszego rządu, który odmawiał spekulacji na temat planów Waszyngtonu.

"Jeśli decyzja zostanie podjęta, na porządku dziennym stanie bardziej aktywne resetowanie stosunków rosyjsko-amerykańskich” – agencja ITAR-TASS cytuje Michaiła Margiełowa, przewodniczącego komitetu ds. międzynarodowych Rady Federacji. W jego opinii Amerykanie wycofali się z planów rozmieszczenia elementów tarczy w Polsce i Czechach z powodów ekonomicznych oraz ze względu na bezkompromisowe stanowisko Rosji w tej kwestii.

(ak, Gazeta.ru,ITAR-TASS,Interfaks.ru, RIA Nowosti)

Polecane

Wróć do strony głównej