Niemcy mają zrobić zapasy na 10 dni. Zatwierdzono nowy program obrony cywilnej

2016-08-24, 16:22

Niemcy mają zrobić zapasy na 10 dni. Zatwierdzono nowy program obrony cywilnej
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: pixabay.com

Rząd Niemiec przyjął projekt nowego programu obrony cywilnej. Zakłada on między innymi, że mieszkańcy kraju powinni mieć zapasy żywności i wody na wypadek sytuacji kryzysowych. Nie wyklucza przywrócenia powszechnego obowiązku służby wojskowej.

Posłuchaj

Nowy program obrony cywilnej w Niemczech. Relacja Wojciecha Szymańskiego z Berlina (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Przedstawiając projekt, minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere przypomniał, że obowiązujący program obrony cywilnej ma ponad 20 lat i nie przystaje do dzisiejszych czasów. Dlatego trzeba było stworzyć nowy. Minister zapewniał, że projekt nie jest odpowiedzą na ostatnie zamachy terrorystyczne w Niemczech. Jak mówił, decyzja nie jest żadną reakcją na aktualny stan zagrożeń, tylko zwieńczeniem prowadzonego długo i dobrze przygotowanego procesu.

Szerokim echem odbił się w Niemczech zapis mówiący, że ludzie powinni mieć zgromadzone zapasy żywności na dziesięć dni. Politycy opozycji skrytykowali rząd za - ich zdaniem - zły moment ogłoszenia tego zapisu. Mówili, że kilka tygodni po zamachach terrorystycznych niepotrzebnie straszy się mieszkańców. Opozycja zarzuciła rządowi, że to wykorzystuje sprawę do celów politycznych.

Zagrożenia XXI wieku

Nowa strategia ukierunkowana jest na przedsięwzięcia prewencyjne na wypadek konfrontacji z takimi zjawiskami jak terroryzm, użycie broni chemicznej czy cyberataki. Jak zaznaczyło niemieckie ministerstwo spraw wewnętrznych, nie jest to związane z jakimkolwiek bezpośrednim zagrożeniem.

"Plan wyznacza ramy dostosowań niezbędnych w zmieniającym się klimacie bezpieczeństwa oraz wymogi obrony cywilnej i doraźnych działań interwencyjnych" - czytamy w rządowym dokumencie. Zaleca on obywatelom, by w razie ogólnopaństwowej sytuacji kryzysowej zaopatrywali się w zapas wody pitnej na pięć dni i żywności na dziesięć dni. Wskazuje również na potrzebę rozbudowania systemu alarmowego do informowania ludności o wystąpieniu zagrożenia oraz usprawnień w ochronie budynków i doraźnej pomocy medycznej.

Program sugeruje ponadto przywrócenie w razie potrzeby zniesionego w 2011 roku powszechnego obowiązku służby wojskowej, co stanowi w polityce wewnętrznej Niemiec kwestię kontrowersyjną.

Dokument zaznacza, że cywile powinni być gotowi do wspierania wojska w takich dziedzinach jak kierowanie ruchem drogowym, wyszukiwanie kwater i zaopatrywanie w paliwo.

Przedstawiciele MSW i ministerstwa rolnictwa zaznaczyli, że zalecenia gromadzenia zapasów są od lat publikowane w internecie, jednak "są one ignorowane" przez obywateli.

Federalny Urząd Ochrony Ludności opracował niedawno bezpłatną aplikację mobilną. Jej użytkownicy otrzymują informacje o wszelkich zagrożeniach, w tym także ewentualnych atakach, dotyczących miejscowości i regionów, które wcześniej wybrali. Ten system ma zastąpić dawny system syren ostrzegawczych istniejący od czasów zimnej wojny.

Polski resort spraw wewnętrznych: tu nie ma zagrożenia

- W Polsce nie ma zagrożenia terrorystycznego, nie ma potrzeby robienia zapasów - tak powiedział w poniedziałek szef MSWiA Mariusz Błaszczak, odnosząc się do informacji o niemieckim programie obrony cywilnej.

- Najpewniej jest to związane z sytuacją zagrożenia terrorystycznego jaka jest w Niemczech. Miesiąc temu w Monachium doszło do zamachów terrorystycznych - powiedział dziennikarzom Błaszczak.

Minister spraw wewnętrznych i administracji podkreślił, że w Polsce obowiązuje ustawa dotycząca zarządzania kryzysowego. - Kompetencje są przypisane jednostkom samorządu terytorialnego, czyli gminom, powiatom i województwom. Jest to spójny i precyzyjny mechanizm - powiedział Błaszczak.

- Polska jest w tej lepszej sytuacji, że rząd PiS nie realizuje zobowiązań jakie rząd PO-PSL przyjął na nasz kraj. Zobowiązań dotyczących przyjmowani imigrantów z Bliskiego Wschodu i z Afryki Północnej - dodał Mariusz Błaszczak.

IAR/PAP/agkm

Polecane

Wróć do strony głównej