Prezydent w Poznaniu na obchodach Czerwca '56

2016-06-27, 16:30

Prezydent w Poznaniu na obchodach Czerwca '56
Pomnik ofiar Czerwca '56 . Foto: Wikimedia/Radomil talk/CC BY-SA 3.0

Prezydenci Polski i Węgier: Andrzej Duda i Janos Ader we wtorek w Poznaniu wezmą udział w obchodach 60. rocznicy Czerwca ’56. Według danych IPN, na ulicach Poznania zginęło wówczas 58 osób. Najmłodszą ofiarą był 13-letni Romek Strzałkowski. Do stłumienia protestu robotników komuniści użyli wojska.

Posłuchaj

60. rocznica robotniczego powstania (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Czerwiec '56 - zobacz serwis specjalny >>>

Główne uroczystości obchodów 60. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 zaplanowano wieczorem; przewidziane są wystąpienia prezydentów. Andrzej Duda powita prezydenta Węgier na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Po ok. 40 minutowym spotkaniu szefowie państw zwiedzą Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956 r. Następnie prezydenci złożą wiązanki przy pomniku ofiar Katynia i Sybiru. Wezmą też udział w mszy św. w Kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego.

W marcu tego roku w Budapeszcie polska para prezydencka wzięła udział w inauguracji obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Parlamenty obu krajów rok 2016 ustanowiły rokiem solidarności Polski i Węgier w związku z 60. rocznicą Poznańskiego Czerwca i późniejszego o cztery miesiące węgierskiego powstania antykomunistycznego z 1956 roku.

Powiązany Artykuł

poznanczerwiec1200.jpg
Czerwiec ’56 miał charakter powstania

O godzinie 18.30 w historycznej hali Zakładów Hipolita Cegielskiego w Poznaniu, gdzie zaczął się protest, wystąpi Zespół De Press, który specjalnie na te okazję nagrał płytę poświęconą wydarzeniom poznańskiego czerwca. Składają się na nią utwory oparte na tekstach znanych pisarzy i poetów, ale także na wspomnieniach świadków. - Ta płyta to również przekaz o tym kim sami jesteśmy, powiedział lider zespołu Andrzej Dziubek. Koncert oprócz Radia Merkury transmitować będzie kilka rozgłośni Polskiego Radia - między innymi Radio Dla Ciebie, Radio Lublin i Radio Kraków.

Dwudniowe starcia

60 lat temu, 28 czerwca 1956 r. poznańscy robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. Następstwem robotniczego wystąpienia stały się dwudniowe starcia na ulicach miasta.

Przyczyną robotniczego strajku było podwyższanie norm w zakładach przy jednoczesnym błędnym naliczaniu podatku od wynagrodzeń, co powodowało realny spadek zarobków. W szczytowym momencie w stolicy Wielkopolski manifestowało 100 tysięcy osób.

Najbardziej krwawa rewolta

Historycy przypominają, że Poznański Czerwiec 1956 roku był jednym największych robotniczych buntów przeciwko władzy komunistycznej. Profesor Antoni Dudek z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego przypomina, że powstanie pracowników poznańskich zakładów spotkało się z brutalną odpowiedzią. - Poznań jest miejscem najbardziej krwawej rewolty Czerwca ’56, jednym z najbardziej krwawych buntów społecznych, w którym tak naprawdę w ciągu jednego dnia komuniści zamordowali kilkadziesiąt osób - powiedział prof. Antoni Dudek.


Powiązany Artykuł

ff.jpg
Czerwiec '56. "Na początku chodziło o chleb"

Jak podkreśla historyk profesor Wojciech Roszkowski z Polskiej Akademii Nauk, Poznański Czerwiec był wystąpieniem nie tylko o ekonomicznym podłożu. „Ten odruch społeczeństwa - wówczas już 11 lat po wojnie, przecież po latach stalinowskiego prania mózgu, terroru, i propagandy - tak masowe odrzucenie tych haseł, tego systemu przez mieszkańców Poznania warte jest przypominania” - mówił prof. Wojciech Roszkowski. 

Historycy zaznaczają, że powstanie robotników w stolicy Wielkopolski przyspieszyło zmianę polityki wewnętrznej PRL, czyli tzw. odwilż gomułkowską z października 1956 roku.

IAR/PAP/fc


Polecane

Wróć do strony głównej