Urugwaj zalegalizował marihuanę. "To sprzeczne z konwencją ONZ"

2013-12-11, 21:47

Urugwaj zalegalizował marihuanę. "To sprzeczne z konwencją ONZ"
. Foto: Chmee2/Wikimedia Commons/CC

Urugwaj jako pierwszy kraj na świecie zalegalizował we wtorek uprawianie, sprzedaż i zażywanie marihuany.

Posłuchaj

Urugwaj zalegalizował marihuanę. Relacja Moniki Trętowskiej z Santiago de Chile (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Ustawa przewiduje, że można będzie nabyć w licencjonowanych aptekach maksymalnie 40 gramów marihuany miesięcznie. Nabywca musi mieszkać w Urugwaju, mieć ponad 18 lat i musi być zarejestrowany w specjalnej bazie danych. Urugwajczycy będą również mogli hodować w swoich domach do sześciu krzaków marihuany rocznie.
Ma to zdaniem rządu pozwolić na przejęcie z rąk przestępców zysków z obrotu tym narkotykiem. Prezydent kraju Jose Mujica oświadczył, że prowadzona na całym świecie walka z przemysłem narkotykowym nie przynosi rezultatów i jego zdaniem, aparat państwowy może skuteczniej walczyć z uzależnieniami i gangami handlarzy narkotyków niż policja i wojsko.
Analitycy podkreślają, że ustawa idzie o wiele dalej niż kroki podjęte w kierunku liberalizacji marihuany w Holandii lub Hiszpanii.
"To sprzeczne z konwencją ONZ"
W odpowiedzi na decyzję władz Urugwaju Międzynarodowy Organ Kontroli Środków Odurzających (INCB) poinformował, że zalegalizowanie uprawy, sprzedaży i zażywania marihuany jest sprzeczne z konwencją Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) o środkach odurzających, której sygnatariuszem jest Montevideo.
Szef INCB Raymond Yans wyraził zaskoczenie, że rząd Urugwaju, "wiedząc o tym zdecydował się na złamanie powszechnej umowy, uzgodnionej i podpisanej na arenie międzynarodowej". Podkreślił, że zmiany w urugwajskim prawie pozbawią należytej ochrony młodych ludzi, przyniosą efekt w postaci "zachęty do szybkich eksperymentów" i wpłyną na obniżenie wieku pierwszego kontaktu z narkotykami.
Według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) decyzja władz Urugwaju, który zalegalizował marihuanę jako pierwszy kraj na świecie, jest błędna i szkodliwa.
Konwencja o środkach odurzających przyjęta w 1961 roku nakłada na sygnatariuszy obowiązek ograniczenia produkcji i wykorzystania marihuany do celów leczniczych i naukowych.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

''

Polecane

Wróć do strony głównej