X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Białoruskie służby rozbudowują miasteczko migrantów. Żaryn: kontynuacja operacji przeciw Polsce i UE

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 18:07
Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że białoruskie służby rozbudowują i ochraniają miasteczko migrantów zorganizowane koło miejscowości Bruzgi po białoruskiej stronie granicy. 
Jak poinformował Stanisław Żaryn przygotowywane jest studio nagraniowe
Jak poinformował Stanisław Żaryn "przygotowywane jest studio nagraniowe"Foto: twitter.com/StZaryn

Stanisław Żaryn opublikował na Twitterze serię czterech postów, w których relacjonuje, to co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej.

"Służby białoruskie rozbudowują miasteczko, które powstało wokół magazynów firmy Bremino w Bruzgach. Trafili do nich cudzoziemcy koczujący wcześniej przy granicy z Polską. W okolicy powstały już punkty gastronomiczne, sklepy, kantor, a obecnie… publiczna łaźnia." - czytamy w pierwszym wpisie ministra. Wpis jest ilustrowany zdjęciami przedstawiającymi wojskowe pojazdy, namioty i umundurowanych mężczyzn.

"Wojsko ukończyło właśnie budowę wojskowej łaźni, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie magazynów. Infrastruktury użyczyło białoruskie wojsko, dokładnie Zachodnie Dowództwo Operacyjne z Grodna" - czytamy w drugim wpisie.

W trzecim poście Stanisław Żaryn opublikował zdjęcie, na którym widać wojskowe ciężarówki. Rzecznik skomentował to podpisem: "Trwają również przygotowania do uruchomienia wojskowego studia nagrań, które będzie służyło propagandzie rosyjskiej i białoruskiej. Infrastrukturę na jego potrzeby ma przeznaczyć białoruski operator telekomunikacyjny".

"Strona białoruska przygotowuje się do długotrwałego utrzymywania cudzoziemców przy granicy z Polską w celu dalszego prowadzenia operacji przeciwko Polsce i UE. Widać wyraźnie, że miasteczko migrantów jest zabezpieczane przez białoruskie służby i armię" - zakończył.

Ponad 230 agresywnych migrantów forsowało w środę wieczorem granicę z Polską w okolicach Czeremchy (Podlaskie). Zostali zawróceni na Białoruś. Kilka osób trafiło do szpitala i placówek SG – poinformowała w czwartek rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Kryzys na granicy

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Sytuacja zaostrzyła się, kiedy niedaleko przejścia granicznego Kuźnica - Bruzgi po białoruskiej stronie granicy zgromadziła się duża grupa cudzoziemców, która podjęła siłową próbę sforsowania granicy. Grupa przeszła ostatecznie na samo przejście graniczne, gdzie w ten wtorek doszło do szturmu na granicę. W stronę polskich służb rzucane były m.in. kamienie oraz kłody drewna. Niektórzy funkcjonariusze zostali ranni.

W związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej ruch graniczny na przejściu drogowym w Kuźnicy został zawieszony od 9 listopada br. do odwołania.

ZOBACZ TAKŻE: Stanisław Żaryn w PR24

Czytaj także:

bf

Czytaj także

"Miałem wrażenie, że to było zaplanowane". Dziennikarz BBC o szturmie migrantów na granicę

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 14:39
Dziennikarz BBC Steve Rosenberg, który relacjonował wydarzenia na granicy białorusko-polskiej 15 i 16 listopada powiedział, że białoruscy żołnierze nie reagowali na próbę szturmu granicy. Dodał także, że cała sytuacja wyglądała na "zaplanowaną i zorganizowaną".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska, Litwa - pozostańcie silne". Apel Swiatłany Cichanouskiej w Parlamencie Europejskim

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 15:10
Przywódca białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska wygłosiła przemówienie w Parlamencie Europejskim. "Polska, Litwa - pozostańcie silne" - podkreśliła. W tym tygodniu eurodeputowani dyskutują w Strasburgu o sytuacji na Białorusi oraz o kryzysie na polsko-białoruskiej granicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cichanouska w PE mówiła o migrantach. Waszczykowski: wypowiedziała się jak polski premier

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 15:52
- Przedstawiła dokładnie taką narrację, interpretację sytuacji panującej na Białorusi i oczekiwań wobec Europy, jak przedstawialiśmy to my, strona polska, jak przedstawił premier - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych, obecnie europoseł PiS.
rozwiń zwiń