X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Przedłużenie stanu wyjątkowego na wschodniej granicy. Jest decyzja Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 23:33
Stan wyjątkowy w pasie przygranicznym z Białorusią został przedłużony o 60 dni. Podczas wieczornego głosowania posłowie poparli wniosek w tej sprawie, który do Sejmu skierował prezydent Andrzej Duda. Wcześniej o przedłużenie stanu wyjątkowego do prezydenta zaapelował rząd. Za przyjęciem wniosku o przedłużenie stanu wyjątkowego głosowało 237 posłów, 179 było przeciw, a 31 wstrzymało się od głosu.
Obrady Sejmu
Obrady SejmuFoto: PAP/Mateusz Marek
straż graniczna 1200 free (1).jpg
Coraz więcej imigrantów szturmuje polską granicę. SG: obawiamy się, że padnie kolejny rekord

Uzasadniając wniosek, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch mówił, że przyczyną skierowania wniosku o przedłużenie stanu wyjątkowego jest utrzymywanie się szczególnego zagrożenia dla bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego w pasie przygranicznym, pomimo podjęcia intensywnych działań przez państwowe służby. Zintensyfikowane próby przekroczenia granicy państwowej - jak mówił szef BBN - wiążą się z narastającymi obawami i poczuciem zagrożenia mieszkańców obszarów przygranicznych.

Posłuchaj
00:11 11322197_1.mp3 Sejm zgodził się na przedłużenie o 60 dni wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej (IAR)

 

Paweł Soloch podkreślał, że wzrost liczby nielegalnych migrantów jest celowym działaniem władz w Mińsku. - Charakter oraz nadzwyczajna skala presji migracyjnej mają swoje źródła w zamierzonych i planowanych działaniach służb białoruskich, ukierunkowanych na destabilizację sytuacji na granicy z Polską i innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej - tłumaczył szef BBN.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński podkreślał, że to, z czym mamy do czynienia na polsko-białoruskiej granicy, to zjawisko masowej, nielegalnej migracji. - Dyktator z Mińska chce w ten sposób wziąć odwet za nasze poparcie dla demokratycznych ruchów na Białorusi - powiedział szef MSWiA. Poinformował przy tym, że część z nielegalnych imigrantów, która trafiła w ręce polskich służb, nie miała dokumentów lub miała je podrobione.

Po sprawdzeniu telefonów 200 takich osób okazało się, że - według polskich służb - 50 osób z tej grupy mogło stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. W jednym z telefonów znaleziono numer do osoby powiązanej z tak zwanym Państwem Islamskim, która miała planować zamachy w Unii Europejskiej. Mariusz Kamiński zapewnił, że polskie władze rozróżniają uchodźców od imigrantów. Przypomniał, że 15 tysięcy uchodźców z Białorusi zyskało w Polsce w ciągu ostatniego roku bezpieczne schronienie.

Czytaj także:

Poseł Koalicji Obywatelskiej Bartłomiej Sienkiewicz przed głosowaniem zapowiadał, że jego klub będzie przeciwko przedłużeniu stanu wyjątkowego. Zamiar głosowania przeciw tłumaczył "odpowiedzialnością za państwo", "względami bezpieczeństwa Polaków" oraz - jak to określił - "zwykłą ludzką przyzwoitością".

mid-21927121 (1).jpg
Szef MSWiA: sytuacja na granicy z Białorusią jest niezwykle napięta, dochodzi do szeregu prowokacyjnych incydentów

Podczas zadawania pytań posłowie opozycji - Koalicji Obywatelskiej i Lewicy - wielokrotnie prezentowali zdjęcie dziewczynki, którą sfotografowano wraz z innymi dziećmi na terenie placówki Straży Granicznej w Michałowie. Z mównicy wielokrotnie pytali, gdzie są te dzieci.

Stan wyjątkowy

Na początku września wprowadzono stan wyjątkowy na 30 dni w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią, w województwach lubelskim i podlaskim. Jak uzasadniał rząd, była to odpowiedź na gwałtowny wzrost liczby prób sforsowania granicy przez nielegalnych migrantów. Od początku września Straż Graniczna odnotowała ponad 7 tysięcy prób nielegalnego przejścia z Białorusi do Polski. Dla porównania w całym poprzednim roku, a więc już w czasie kryzysu na Białorusi, prób takich było jedynie 120. Zdaniem polskich władz, wzrost migrantów jest efektem celowego działania Alaksandra Łukaszenki, wymierzonego w Polskę i Unię Europejską.

Stan wyjątkowy wiąże się między innymi z ograniczeniami w przemieszczaniu się i odwiedzaniu tych regionów z zewnątrz, w tym z zakazem obecności mediów na miejscu. W obszarze objętym stanem wyjątkowym nie odbywają się imprezy masowe, a każdy dorosły przebywający w miejscu publicznym musi mieć przy sobie dowód tożsamości.
Zgodnie z polską konstytucją stan wyjątkowy można przedłużyć tylko raz i jedynie na maksymalnie 60 dni.

kp/dn

Czytaj także

Wiceszef MSZ o działaniach Białorusi: to forma zemsty za nałożenie sankcji na Aleksandra Łukaszenkę

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 11:05
Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński będzie dziś rozmawiał z komisarz Unii Europejskiej Ylvą Johansson o przeciwdziałaniu agresywnym krokom ze strony Białorusi. Mówił o tym w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie Kamiński-Johansson. "Zgodziliśmy się, że działania Białorusi muszą się spotkać ze stanowczą odpowiedzią"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 21:25
Unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson i szef polskiego MSWiA Mariusz Kamiński byli zgodni podczas rozmowy w Warszawie, co do konieczności stanowczej odpowiedzi wobec działań Białorusi na granicy z Polską. - Wymieniliśmy się szeregiem informacji, umówiliśmy się na dalsze kontakty - powiedział Mariusz Kamiński.
rozwiń zwiń