X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ochrona międzynarodowa dla cudzoziemców. Rzecznik UdsC tłumaczy, jak wyglądają procedury

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 12:43
- Procedura ubiegania się o ochronę międzynarodową może być wykorzystywana w celu przedostania się na terytorium Unii Europejskiej i dalszej migracji do innych państw - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jakub Dudziak, rzecznik prasowy Urzędu ds. Cudzoziemców.
Przejście graniczne w Kuźnicy
Przejście graniczne w KuźnicyFoto: PAP/EPA/OKSANA MANCHUK/BELTA HANDOUT

Jakub Dudziak mówi, że od lat obserwowane jest zjawisko wykorzystywania procedury uchodźczej do migracji w kierunku UE. - Wcześniej najczęściej było to wykorzystywane przez obywateli Rosji narodowości czeczeńskiej, którzy po przyjeździe do Polski składali wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej, ale w dużej liczbie wyjeżdżali dalej, o czym świadczą statystyki spraw umorzonych - tłumaczy rzecznik prasowy Urzędu ds. Cudzoziemców.

Nasz rozmówca zaznacza, że opuszczenie kraju, w którym rozpatrywany jest wniosek, jest bezprawne. - W przypadku Polski taka osoba powinna być tutaj do ostatecznego rozpatrzenia jej sprawy. Do wydania decyzji może przebywać legalnie na terenie kraju, ale nie może przekraczać granic Polski - wyjaśnia.

Wywiad z Jakubem Dudziakiem rzecznikiem prasowym Urzędu ds. Cudzoziemców:

Wnioski umorzone lub odrzucone

Dudziak podkreśla ponadto, że przykładowo z 70 obywateli Iraku, którzy w tym roku złożyli wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej, jedynie dwóch ją otrzymało. - Pozostałe postępowania były zakończone negatywnie lub umorzone - zaznacza.

- W przypadku odmów cudzoziemcy podawali powody migracji ekonomicznych, poprawy swoich warunków życia, bytu. Oczywiście nie ma w tym nic złego, że cudzoziemiec chce poprawić swoje warunki życiowe, natomiast procedura uchodźcza jest przewidziana dla osób, które potrzebują ochrony. Dla osób, które są zagrożone prześladowaniami, których życie lub zdrowie może być zagrożone w ich kraju pochodzenia - precyzuje rzecznik.

Dodaje, że "takie elementy, jak powoływanie się na złe warunki życiowe, nie mogą być czynnikiem sprawiającym, że danej osobie udzieli się ochrony międzynarodowej".

Jakub Dudziak mówi też, że postępowań umorzonych w Polsce każdego roku jest "dosyć dużo, ponieważ cudzoziemcy nie oczekują na rozpatrzenie wniosku, tylko wjeżdżają dalej, nim procedura zostanie zakończona".

Wnioski rozpatrzone pozytywnie

W tym roku wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej złożyło 6700 cudzoziemców. W większości byli to obywatele: Białorusi - 1900 osób, Afganistanu - 1700 osób i Iraku - 1100 osób. Jak dotąd rozpatrzono wnioski prawie 4000 osób.

Decyzje pozytywne o udzielenie ochrony międzynarodowej najliczniej otrzymywali obywatele Białorusi i Afganistanu. W 2021 roku 1100 osób otrzymało decyzje negatywne, a około 950 postępowań zostało umorzonych.

Wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej powinien być rozpatrzony zgodnie z przepisami w terminie 6 miesięcy. Jeżeli sprawa jest szczególnie skomplikowana, termin może być wydłużony do 15 miesięcy.

Rzecznika Urzędu ds. Cudzoziemców zapytaliśmy też między innymi, czym różni się ochrona międzynarodowa od azylu i jak powinna wyglądać procedura złożenia wniosków. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu.

Rozmawiał Paweł Kurek

Czytaj także

"Białoruskie służby osłaniają grupy cudzoziemców". Żaryn o atakach na granicę

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 16:24
"W czasie ataków na granicę RP funkcjonariusze służb białoruskich biorą udział w osłanianiu cudzoziemców" - podkreślił w poniedziałek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Działania obu grup, jak dodał, wyglądają jak realizacja uzgodnionej taktyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska samodzielnie wygrała bitwę". Prof. Ryba o konflikcie na granicy

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 11:51
- Ze strony Parlamentu Europejskiego mamy do czynienia z zachowaniem na zasadzie, żeby przypadkiem nie pokazać, że premier Mateusz Morawiecki i rząd RP coś znaczą, że coś ważnego robią dla Europy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, komentując decyzję Parlamentu Europejskiego, który odmówił premierowi Mateuszowi Morawieckiemu wystąpienia podczas debaty nt. Białorusi.
rozwiń zwiń