X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Waszym zadaniem będzie dźgać". Białorusini uczą migrantów, jak atakować polskich funkcjonariuszy

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 23:12
Białoruska straż graniczna uczy migrantów, w jaki sposób rzucać kamieniami i kłodami w polskich funkcjonariuszy na granicy i w jakie miejsca uderzać nożem. Do tych informacji dotarł opozycyjny białoruski serwis informacyjny Nexta.
Granicy strzegą funkcjonariusze Straży Granicznej i ok. 10 tys. żołnierzy Wojska Polskiego
Granicy strzegą funkcjonariusze Straży Granicznej i ok. 10 tys. żołnierzy Wojska PolskiegoFoto: twitter.com/terytorialsi

Serwis opublikował krótki film nagrany telefonem komórkowym. Nagranie zostało zrobione w jednym z pokoi, gdzie białoruscy funkcjonariusze przetrzymują migrantów - informował serwis.

"Będziecie mieli noże, sprzęt, waszym zadaniem będzie dźgać w niechronione miejsca" - mówi na nagraniu osoba w czarnym ubraniu. "W szyję, pachy, nogi, ręce" - wymieniał.

"Nie bójcie się. Nie będą do was strzelać, a jeżeli będą, to tylko w powietrze" - dodał.

straż graniczna 1200x660.png
Kryzys migracyjny. Nadbużański Oddział SG: w piątek nie odnotowaliśmy prób nielegalnego przekroczenia granicy

"Dobra! Zabierajcie ich" - polecił na koniec mężczyzna prowadzący instruktaż.

Nagranie kończy się w momencie, gdy osoby w kurtkach wychodzą z pomieszczenia.

Czytaj także:

Nexta to opozycyjny kanał w komunikatorze Telegram, prowadzony przez mieszkającego w Polsce Białorusina Sciapana Puciłę. Władze Białorusi uznały go za "ekstremistyczny", a samego Puciłę ścigają za "organizowanie" protestów.

łukaszenka shutterstock_1392929765 1200.jpg
Adam Kurek: Łukaszenka nie osiągnął swoich celów, będzie dążył do zaognienia konfliktu

Od 8 listopada grupa migrantów na przejściu granicznym w Kuźnicy Białostockiej próbuje się nielegalnie przedostać na terytorium Polski. Jak podał wówczas rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn granicy strzegą funkcjonariusze Straży Granicznej i ok. 10 tys. żołnierzy Wojska Polskiego.

Kryzys migracyjny na granicy z Białorusią trwa od 8 sierpnia. Tego dnia niedaleko wsi Usnarz Górny pojawiła się grupa około 60 osób.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy.

Czytaj także:

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na terenie Podlasia. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug.

bf

Czytaj także

"3 tys. migrantów nie stanowi problemu". Janusz Korwin-Mikke o sytuacji na granicy

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 18:25
- To dzięki nam Aleksander Łukaszenka straci swoją posadę, a Białoruś zostanie wchłonięta przez ZBiR. Atakowaliśmy Łukaszenkę, zamiast udzielić mu pomocy. Łukaszenkę atakują USA, UE i Rosja, która chce wchłonąć Białoruś. Putin pracował nad tym dwadzieścia lat i wreszcie mu się uda. Na granicy pojawi się niedługo rosyjska armia, wyrzuci migrantów, a my podziękujemy Putinowi, że uwolnił nas od okropnego tyrana - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Korwin-Mikke z Konfederacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: jesteśmy zgodni z USA w ocenie konfliktu wywołanego przez Łukaszenkę

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 19:43
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z dyrektor Wywiadu Narodowego Stanów Zjednoczonych Avril Haines. Uzgodnili, że niezbędna jest bliska współpraca w zakresie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cele Rosji a kryzys na granicy. Witold Rodkiewicz (OSW): Kreml chce stworzyć w Europie Środkowej strefę buforową

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 12:00
- Kryzys na granicy jest w interesie Moskwy, która dąży do utworzenia strefy buforowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Dla strony rosyjskiej zakończenie tego kryzysu w żadnym wypadku nie jest korzystne - podkreślił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Witold Rodkiewicz, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich. Zaznaczył, że jedynym rozwiązaniem jest przeniesienie konfliktu na płaszczyznę gospodarczą, w której UE jest silniejsza.
rozwiń zwiń