X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydencka minister odwiedziła placówki Straży Granicznej. "Migranci mają zabezpieczone wszystkie potrzeby"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 21:18
Sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Bogna Janke spotkała się z Pełnomocnikiem Komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej do spraw ochrony praw człowieka i równego traktowania mł. chor. Martą Januszkiewicz. Prezydencka minister wysłuchała informacji na temat opieki udzielanej migrantom, którzy przedostali się nielegalnie przez granicę z Białorusią i przebywają w Polsce pod opieką Straży Granicznej.
Minister Bogna Janke odwiedziła placówki SG w Połowcach i Białowieży
Minister Bogna Janke odwiedziła placówki SG w Połowcach i BiałowieżyFoto: Andrzej Hulimka/FORUM

Minister Janke odwiedziła dwie placówki SG - w Połowcach i Białowieży - w których przebywają osoby oczekujące na prawo pobytu w Polsce, skierowanie do ośrodka zamkniętego lub na deportację do swojego kraju pochodzenia.

caritas 1200.jpg
"Ważne jest, abyśmy działali w jedności". Dyrektor białostockiej Caritas o kryzysie migracyjnym

- W obu placówkach migranci mają zabezpieczone wszystkie potrzeby, od pomocy medycznej przez zabezpieczenie codziennych potrzeb życiowych po możliwość odpoczynku po trudnych przeżyciach na Białorusi i w lesie na granicy - podkreśliła Bogna Janke.

Migranci zatrzymani przez polskich funkcjonariuszy są przewożeni do punktu granicznego, w którym wypełniają formularze dotyczące ich tożsamości, są zaopatrywani w niezbędne ubrania (np. obuwie, suchą odzież) oraz otrzymują tzw. Helps packi zawierające produkty pierwszej potrzeby: wodę, batony energetyczne, koce, żele rozgrzewające, plastry z opatrunkiem. Następnie przechodzą szybkie testy na COVID-19, badania lekarskie, mogą wymienić garderobę, skorzystać z prysznica.

Czytaj także:

Kolejny etap to zakwaterowanie w pomieszczeniach budynku strażnicy. Migranci są lokowani w kilku salach, mają do dyspozycji łazienki, otrzymują lekarstwa, środki higieniczne, dla dzieci są zabawki, słodycze.

Dom kultury w Połowcach organizuje animacje dla dzieci, które - mimo bariery językowej - chętnie w nich uczestniczą.

Jak poinformowała mł. chor. Straży Granicznej Marta Januszkiewicz, w każdej placówce podlegającej Podlaskiemu Oddziałowi SG pracuje koordynator, który na bieżąco określa zapotrzebowanie na produkty potrzebne osobom znajdującym się pod opieką straży. W regionie podlaskim działa sieć wsparcia humanitarnego, dzięki której prowadzone są zbiórki darów dla migrantów. Angażują się w nią funkcjonariusze i pracownicy placówek straży granicznej, Stowarzyszenie "Łączy nas granica" zrzeszające funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, mieszkańcy przygranicznych miejscowości, organizacje pomocowe (Caritas Polska, Podlaski Oddział PCK), Kościoły (lokalne parafie rzymskokatolickie, Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS, Diakonia Ewangelicka, Muzułmańska Gmina Wyznaniowa Bohoniki).

bf

Czytaj także

Müller: premier będzie miał szereg spotkań w stolicach europejskich, dotyczących naszego regionu

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 21:00
- Mamy do czynienia z pewnego rodzaju osłabieniem ataku na polską granicę, ale nie rezygnujemy z działań dyplomatycznych; premier Mateusz Morawiecki w nadchodzących dniach będzie miał szereg spotkań w stolicach europejskich dot. obszaru Europy Środkowo-Wschodniej - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"3 tys. migrantów nie stanowi problemu". Janusz Korwin-Mikke o sytuacji na granicy

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 18:25
- To dzięki nam Aleksander Łukaszenka straci swoją posadę, a Białoruś zostanie wchłonięta przez ZBiR. Atakowaliśmy Łukaszenkę, zamiast udzielić mu pomocy. Łukaszenkę atakują USA, UE i Rosja, która chce wchłonąć Białoruś. Putin pracował nad tym dwadzieścia lat i wreszcie mu się uda. Na granicy pojawi się niedługo rosyjska armia, wyrzuci migrantów, a my podziękujemy Putinowi, że uwolnił nas od okropnego tyrana - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Korwin-Mikke z Konfederacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Deeskalacja napięć na granicy? Wąsik: Łukaszenka to zrozumiał

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 18:14
Maciej Wąsik przekazał pozytywne informacje o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. - Wydaje się, że powoli wchodzimy w etap deeskalacji - powiedział wiceszef MSWiA. - Silny polski opór na granicy spowodował, że prezydent Łukaszenka zrozumiał, iż napór migracyjny na granicy został stępiony - dodał.
rozwiń zwiń