X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Białoruś nie przyjmie migrantów z UE. Łukaszenka zawiesił umowę o readmisji

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 15:36
Aleksander Łukaszenka podpisał ustawę o zawieszeniu umowy między Białorusią a Unią Europejską o readmisji. Wcześniej krok ten zapowiedziano jako odpowiedź na "nieprzyjazne działania UE". Umowa zakłada m.in. że Białoruś będzie przyjmować z powrotem nielegalnych imigrantów, którzy z jej terytorium trafią do krajów unijnych.
Zdj. Ilustracyjne
Zdj. IlustracyjneFoto: Shutterstock/ Ajdin Kamber

Ustawa o zawieszeniu umowy o readmisji została opublikowana na państwowym portalu prawnym. Projekt ustawy skierował do parlamentu kilka tygodni temu Aleksander Łukaszenka. Miała to być odpowiedź między innymi na sankcje wprowadzane przez Zachód wobec białoruskiego reżimu. 4 października projekt ten został zatwierdzony przez obie izby białoruskiego parlamentu.

forum Alaksandr Łukaszenka.jpg
"Kilku już złapaliśmy, trafią do więzienia". Łukaszenka mówi o szpiegach wśród białoruskich pracowników przemysłowych

"Dokument został przygotowany przez rząd w ramach odpowiedzi na nieprzyjazne działania UE i jej państwa członkowskie w stosunku do Białorusi. Umowa określa mechanizm przekazywania, przyjmowania i powrotu osób, które złamały przepisy, dotyczące wjazdu, pobytu i mieszkania. W najbliższym czasie stosowne zobowiązania naszego kraju zostaną »zamrożone«" - informowała służba prasowa Aleksandra Łukaszenki. Wskazano, że umowa zawiera zapis umożliwiający zawieszenie jej działania przez każdą ze stron.

Ochłodzenie relacji Białorusi i Unii Europejskiej

W czerwcu, w ramach odpowiedzi na unijne sankcje za łamanie praw człowieka na Białorusi, władze w Mińsku zapowiedziały, że wstrzymają działanie umowy o readmisji. Ogłosiły również zawieszenie udziału Białorusi w programie Partnerstwa Wschodniego oraz odesłały "na konsultacje" do Brukseli unijnego ambasadora. "Z wielką przykrością konstatujemy, że wymuszone wstrzymanie działania porozumienia (red. o readmisji) wpłynie negatywnie na współpracę z UE w sferze walki z nielegalną migracją i przestępczością zorganizowaną" - przekazało 28 czerwca MSZ Białorusi.

Rozgłośnia Radio Swaboda zwróciło uwagę, że Białoruś zawiesiła obowiązywanie umowy o readmisji, której postanowień nie realizowała w praktyce już od kilku miesięcy.

Ustalenia były poprzedzona długotrwałymi rozmowami

Umowy o uproszczeniach wizowych i readmisji zostały podpisane 8 stycznia ubiegłego roku, a weszły w życie w lipcu 2020 r.

Czytaj także:

Rozmowy w sprawie uproszczenia procedur wizowych Białoruś i UE prowadziły od 2014 r. UE, podobnie jak w stosunku do pozostałych państw, warunkowała podpisanie tego porozumienia łącznie z umową o readmisji, zakładającą m.in., że Białoruś będzie przyjmować z powrotem nielegalnych imigrantów, którzy z jej terytorium trafią do krajów UE.


TTT Swiatłana Cichanouska 1200.jpg
"Wykorzystuje migrantów do szantażowania Europy". Cichanouska o reżimie Łukaszenki

***

Od wiosny na granicach Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską doszło do gwałtownego wzrostu liczby nielegalnych przekroczeń granicy przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów.

Państwa UE uważają, że jest to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje, ta zaś odrzuca oskarżenia o wywołanie kryzysu migracyjnego, twierdząc, że z powodu restrykcji Zachodu "nie ma środków ani sił" na wstrzymywanie nielegalnej migracji.

ng

Czytaj także

"Boleśnie odczuwa sankcje gospodarcze UE". Unijna komisarz ds. wewnętrznych o Łukaszence

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 15:11
- Unia Europejska nie może okazać słabości wobec działań białoruskiego reżimu i wykorzystywania migrantów, by uderzyć w kraje członkowskie - podkreśliła komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson. Przestrzegała, że Aleksander Łukaszenka wykorzysta słabość i posunie się do kolejnych przestępstw, by zdestabilizować sytuację w Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To desperacja reżimu". Ylva Johansson o strzałach na granicy Polski z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 20:05
- To pokazuje desperację reżimu Łukaszenki - tak unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson skomentowała informacje o strzałach na granicy Polski z Białorusią. Komisarz odpowiadała na pytania brukselskiej korespondentki Polskiego Radia, Beaty Płomeckiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dochodzenie niemieckiej prokuratury przeciw Łukaszence. Chodzi o organizowanie przemytu ludzi

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 22:21
Gazeta "Bild am Sonntag" informuje, że niemiecka prokuratura wszczęła dochodzenie przeciwko Alaksandrowi Łukaszence. Jest on podejrzewany o organizowanie przemytu ludzi.
rozwiń zwiń