X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Wykorzystuje migrantów do szantażowania Europy". Cichanouska o reżimie Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 17:45
Przywódczyni białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska powiedziała, że rząd w Mińsku wykorzystuje migrantów do szantażowania państw europejskich. W wywiadzie, udzielonym kanałowi informacyjnemu Euronews, Swiatłana Cichanouska wyjaśniła, że to białoruskie KGB sprowadza migrantów na zachodnie granice Białorusi.
Swiatłana Cichanouska
Swiatłana CichanouskaFoto: Twitter.com/Tsihanouskaya

- Te grupy ludzi docierają do granicy z funkcjonariuszami KGB. Migranci są śledzeni przez ludzi reżimu. To są zorganizowane grupy - powiedziała Swiatłana Cichanouska.

Posłuchaj
00:12 11324978_1.mp3 Cichanouska: białoruski rząd wykorzystuje migrantów (IAR) 
1200_zatrzymanie_kajdanki_shutterstock.jpg
Białoruś: zatrzymano dziennikarza, który pisał o akcji KGB w Mińsku

Przywódczyni białoruskiej opozycji przyznała, że "dla Europy to ogromny problem, co zrobić z tymi ludźmi, ponieważ migranci są także zakładnikami tego systemu. - Oni nie są winni tego, że stali się ofiarami białoruskiego reżimu - powiedziała polityk. Podkreśliła, że Europa nie powinna pozwolić na szantażowanie jej za pomocą migrantów.

"Działania zdesperowanego reżimu"

Komisarz Unii Europejskiej do spraw wewnętrznych Ylva Johansson powiedziała wczoraj, że napływ migrantów z Białorusi jest "agresją ze strony Aleksandra Łukaszenki, by zdestabilizować sytuację w Unii". - To są działania zdesperowanego reżimu, który jest niebezpieczny - powiedziała unijna komisarz Polskiemu Radiu.

Referendum konstytucyjne

Według zapowiedzi przywódcy Białorusi Aleksandra Łukaszenki nie później niż w lutym przyszłego roku w kraju ma się odbyć referendum konstytucyjne, które ma m.in. powołać nowe ciało zarządzające o nazwie Ogólnobiałoruski Zjazd Ludowy (WNS). Według części niezależnych ekspertów Łukaszenka po odejściu z urzędu zająłby inne stworzone dla niego i pozwalające zachować decydujący wpływ na politykę stanowisko, np. przewodniczącego nowego organu zarządzającego.

Białoruska opozycja zapowiedziała, że nie uzna wyników tego głosowania.

Czytaj również:

- Wszyscy w Białorusi wiedzą, że to referendum jest jak sypanie piaskiem w oczy Europie, jak sygnał "patrzcie, robię coś na rzecz demokratyzacji". Wydaje mi się, że ludzie będą tak wystraszeni przemocą, że nikt w ogóle nie wyjdzie głosować - przewidywała Swiatłana Cichanouska.

Wzrost liczby nielegalnych prób przekroczenia granicy

Od wiosny na granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską zanotowano gwałtowny wzrost liczby prób jej nielegalnego przekroczenia przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. Unia Europejska i państwa członkowskie uważają, że jest to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje. Mińsk odrzuca oskarżenia o wywołanie kryzysu migracyjnego.

nt

Czytaj także

"Może ściągać migrantów z wielu państw". Żaryn o strategii Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 21:31
- Prezydentowi Białorusi Alaksandrowi Łukaszence udało się zbudować stałe połączenie między Mińskiem a Stambułem, które pozwala na ściąganie migrantów z bardzo wielu państw Azji i Afryki - podkreślił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

17-letnia imigrantka z Konga uratowana. To zasługa SG i strażaków

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 07:04
Gdyby nie nasi strażacy i funkcjonariusze Straży Granicznej, 17-letnia migrantka z Konga zmarłaby na bagnach z wychłodzenia. W szpitalu okazało się, że jest w stanie hipotermii. Dziś czuje się lepiej i czeka na azyl w jednym ze strzeżonych ośrodków dla uchodźców - informuje dziennik "Fakt".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie liczba prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. SG podaje nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 09:17
Straż Graniczna poinformowała na Twitterze, że w piątek odnotowano 601 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W związku z tym zatrzymano 34 osoby.
rozwiń zwiń