X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Podstawowym źródłem energii powinien być atom". Apel 10 krajów UE

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 20:12
Przedstawiciele rządów 10 państw Unii Europejskiej we wspólnie opublikowanej Białej Karcie wyrażają przekonanie, że energetyka jądrowa ma kluczowe znaczenie dla polityki klimatycznej Wspólnoty i budowania gospodarki niskoemisyjnej.
Elektrownia atomowa
Elektrownia atomowaFoto: Shutterstock.com/Kletr

Sygnatariusze dokumentu - ministrowie gospodarki, finansów, a także szefowie resortów odpowiedzialnych za energetykę oraz klimat i środowisko kilku państw unijnych - wskazują, że odnawialne źródła energii, choć odgrywają ważną rolę w naszej transformacji energetycznej, nie są w stanie wyprodukować wystarczającej ilości niskoemisyjnej energii, by zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na nią.

elektrownia gazowa free shutt 1200 .jpg
Gwałtowne wzrosty cen energii. Unia Europejska szuka rozwiązania kryzysu

Przekonują, że w gospodarkach niskoemisyjnych podstawowym źródłem energii powinien być atom. Zwracają uwagę, że energetyka jądrowa opiera się na technologiach przyjaznych dla klimatu i tworzy energię czystą, a także bezpieczną. Postulują, by do końca tego roku energetykę jądrową wpisać na listę niskoemisyjnych technologii produkcji energii.

"Szansa dalszego rozwoju"

Przedstawiciele rządów przypominają, że Europa ma ponad 60-letnie doświadczenie w energetyce jądrowej i produkcji energii z atomu, która bazuje na najwyższych światowych standardach bezpieczeństwa. Wskazują, że energia ta stanowi już teraz "prawie połowę europejskiej produkcji bezemisyjnej energii elektrycznej", a także, że w 14 państwach członkowskich działa 126 reaktorów jądrowych.

Czytaj także:

Ministrowie podpisani pod dokumentem podkreślają, że energetyka jądrowa jest zarazem efektywna. Jak piszą, daje ona Europejczykom "szansę dalszego rozwoju przemysłu o wysokiej wartości dodanej i zagwarantowania naszej niezależności energetycznej".

Wzrost cen energii

Sygnatariusze dokumentu podkreślają, że postawienie na energetykę jądrową pozwoliłoby uniezależnić produkcję energii elektrycznej od surowców i dostaw z krajów trzecich. "Energia jądrowa, która jest niedrogim, stabilnym i niezależnym źródłem energii, pozwoliłaby chronić europejskich konsumentów przed wahaniami cen, jak to się dzieje obecnie z gazem" czytamy w dokumencie.

akademik czerski nord stream 2 free shutt 1200 .jpg
Tomasz Stępień: wysokie ceny gazu utrzymają się dotąd, dopóki będzie trwała zależność od jednego dostawcy

"Wzrost cen energii pokazuje również, jak ważne jest bardzo szybkie zmniejszenie naszej zależności energetycznej od obcych krajów" - podkreślają jego autorzy, przewidując, że napięcia podażowe "będą coraz częstsze".

"Nie mamy innego wyjścia, jak zdywersyfikować nasze źródła dostaw, jednocześnie uważając, aby nie zwiększać naszej zależności od importu energii spoza Europy" - piszą. "Potrzebujemy energii jądrowej, aby wygrać bitwę klimatyczną" - dodają sygnatariusze Białej Karty.

Dokument został opublikowany między innymi na portalu belgijskiej gazety "Le Soir". Ze strony polskiej podpisali go Tadeusz Kościński - minister finansów, funduszy i polityki regionalnej oraz Michał Kurtyka - minister klimatu i środowiska.

ng

Czytaj także

Węgiel znów podstawowym źródłem energii w Niemczech. Co z ekologiczną rewolucją?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 10:47
Jak wynika z oficjalnych danych, w 2021 roku to właśnie węgiel był najważniejszym źródłem energii elektrycznej. Niezwykle "słaba" wiosna i kulejące zdolności energii wiatrowej doprowadziły do powrotu do węgla w Niemczech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beata Płomecka: pojawia się podejrzenie, że Gazprom wywiera nacisk na uruchomienie NS2

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 13:37
- Prowadzi to do podejrzenia, że Gazprom świadomie wywiera nacisk na Europę, by ta zgodziła się na uruchomienie Nord Stream 2. Na to zwracają uwagę europosłowie - powiedziała o działaniu rosyjskiej spółki w Programie 1 Polskiego Radia brukselska korespondentka, Beata Płomecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier o rozwoju ekonomicznym Polski: chcemy, by nasza gospodarka stała się jedną z najlepszych na świecie

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 13:33
"Sześć lat temu najważniejszym celem było uporządkowanie polskich finansów publicznych. Dziś nasz budżet jest jednym z najbardziej stabilnych w Europie. To otwiera przed nami nowe możliwości" - ocenił w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika biznesowego "WirtschaftsWoche" premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu odniósł się także do wielu kluczowych kwestii gospodarczych, zwracając przy tym uwagę na relacje polsko-niemieckie.
rozwiń zwiń