X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Tomasz Stępień: wysokie ceny gazu utrzymają się dotąd, dopóki będzie trwała zależność od jednego dostawcy

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 14:23
- W sferze politycznej, w której widać chociażby oddziaływanie sankcji, nadal istnieje możliwość wpływu na proces certyfikacji czy ubezpieczenia tego gazociągu - mówi o Nord Stream 2 prezes Gaz-System Tomasz Stępień. Zaznacza, że ukończenie budowy i uruchomienie NS2 wpłynie na wzrost cen gazu.
Do budowy Nord Stream 2 używany był m.in. rosyjski statek do układania rur Akademik Czerski.
Do budowy Nord Stream 2 używany był m.in. rosyjski statek do układania rur "Akademik Czerski".Foto: Elena Krivorotova/ Shutterstock

Zakończyła się budowa kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2. Od 1 października Rosja będzie nim transportować gaz do Niemiec. Pozwoli to dostarczać gaz do Europy Zachodniej z ominięciem Ukrainy. 

- Realizacja tego projektu odbywa się na dwóch poziomach. Pierwszy jest poziomem politycznym, drugi – inwestycyjnym - mówi w rozmowie z BiznesAlert prezes Gaz-System Tomasz Stępień.

Nord Stream 2 FREE 1200.jpg
Budowa Nord Stream 2 zakończona. Wiech: ten projekt może spowodować kryzys geopolityczny

Ekspert dodaje, że z punktu widzenia realizacji inwestycji Nord Stream 2 jest już praktycznie ukończony, ale nadal wpływ ma na niego polityka. - W sferze politycznej, w której widać chociażby oddziaływanie sankcji, nadal istnieje możliwość wpływu na proces certyfikacji czy ubezpieczenia tego gazociągu. Tylko sfera polityczna może w sposób skuteczny postawić warunki, bez spełnienia których Nord Stream 2 nie będzie mógł rozpocząć przesyłu - wyjaśnia Stępień.

– Stan wysokich cen będzie trwał tak długo, jak długo utrzyma się zależność od jednego dostawcy, który stosuje nierynkowe praktyki m.in. takie, jakie mają miejsce przy projekcie Nord Stream 2. Polska już wkrótce w pełni uwolni się od tej zależności – mówi prezes Gaz-System.

Baltic Pipe

Wyjaśnia, że dywersyfikacja źródeł gazu będzie możliwa dzięki projektowi Baltic Pipe. - W ostatnią niedzielę zakończyliśmy operację wyciągnięcia gazociągu z morza na ląd, poprzez tunel podziemny o długości 600 m. W październiku podobne prace odbędą się na wybrzeżu duńskim. Układanie gazociągu na dnie Bałtyku nadal trwa, ułożyliśmy już 255 km gazociągu, co stanowi ponad 90 proc. długości trasy - wymienia.

Nord Stream 2 1200.jpg
Kontrola prawa unijnego nad Nord Stream2 zmniejszy zyski Gazpromu. Tak twierdzi rosyjska gazeta

Ekspert mówił także o czynniku pogody, który również ma wpływ na rynek gazu. - Niedobór zapasów na zimę może wpłynąć na ceny gazu ziemnego w całej Europie. Można przewidzieć, że wkrótce rozpocznie się licytacja o zakup gazu dostępnego w magazynach, a zdobędzie go ten, kto zaoferuje wyższą cenę. Jeżeli nastąpi prawdziwa zima, to będzie ona "gorąca" pod względem cen gazu, a ten stan potrwa tak długo, jak długo będzie się utrzymywała zależność od infrastruktury dostawcy, który stosuje nierynkowe praktyki.

pg, BiznesAlert

Czytaj także

"Rosja wykorzystuje do załatwienia tej sprawy Niemców". Prof. Legucka o Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 20:53
- Jak widzimy, obserwujemy, co się dzieje wokół tego projektu, to tym głównym aktorem, który negocjuje z Amerykanami to, w jaki sposób ten projekt będzie kończony, to są właśnie Niemcy. I to jest dość sprytna gra Federacji Rosyjskiej, żeby na to pierwsze czoło uderzenia wystawić Niemcy - mówiła w Polskim Radiu 24 dr hab. Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, odnosząc się do amerykańsko-niemieckiej umowy w sprawie Nord Stream 2.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nord Stream 2. Ostatnia rura zaspawana, ale bitwa nie została zakończona

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 12:54
Mimo, że Rosjanie ogłosili zaspawanie ostatniego kilometra gazociągu Nord Stream 2 i tym samym zakończenie jego budowy, nie oznacza to, że bitwa o zablokowanie dostaw gazu tą drogą została zakończona. Jak pisze niemiecki dziennik gospodarczy Handelsblatt, teraz zaczyna się walka o uruchomienie dostaw i certyfikację prawną.
rozwiń zwiń