X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Gwałtowne wzrosty cen energii. Unia Europejska szuka rozwiązania kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 13:44
Ceny gazu w Europie wzrosły od początku roku średnio o 170 procent, ceny energii elektrycznej - o ponad 200 procent - takie dane przedstawiła w Strasburgu Komisja Europejska. W Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat przyczyn gwałtownego wzrostu cen energii we Wspólnocie oraz możliwych rozwiązań tego kryzysu.
Elektrownie gazowe mają być wsparciem sieci energetycznej  przy wygaszaniu elektrowni węglowych (zdj. ilustracyjne)
Elektrownie gazowe mają być wsparciem sieci energetycznej przy wygaszaniu elektrowni węglowych (zdj. ilustracyjne)Foto: tonkid/ Shutterstock

Komisarz do spraw energii Kadri Simson mówiła, że ceny gazu w najbliższym czasie utrzymają się na wyższym poziomie.

- Analizy rynkowe wskazują, że jest to sytuacja tymczasowa. Ceny gazu pozostaną jednak wysokie zimą, powinny zacząć stopniowo maleć wiosną przyszłego roku - tak wynika z prognoz dotyczących popytu. Nie ma wątpliwości, że musimy podjąć działania ustawodawcze. W przeszłości Europa wielokrotnie doświadczała wysokich cen energii. Odpowiedzią było zróżnicowanie źródeł energii oraz integracja rynku - mówiła komisarz w sali obrad. Według niej do wzrostu cen mogło przyczynić się kilka czynników - mroźna zima w ubiegłym roku, w czasie której zużyto część zapasów gazu; wzrost zapotrzebowania na energię po pandemii, szczególnie w Azji; spadek wydobycia gazu w Europie; mniejsze dostawy gazu LNG oraz opóźniające się prace naprawcze na liniach przesyłowych.

shutt elektrownia niemcy 1200.jpg
Niemcy trują na potęgę, a będą truć jeszcze bardziej. Zatrważające dane

Rumuński europoseł z grupy ludowców Siegfried Muresan mówił, że należy sprawdzić, czy nie doszło też do manipulacji na rynku, np. ze strony Rosji. Jak dodał, "musimy się upewnić, czy nie doszło do manipulacji cen energii w Europie ze strony graczy państwowych czy pozarządowych - niezależnie czy to Federacja Rosyjska, Gazprom czy ktokolwiek inny. Jeśli taka wersja się potwierdzi, nieuniknione będzie wprowadzenie sankcji, niezależnie od tego, czy to prywatne przedsiębiorstwo, czy nie".


Posłuchaj
01:00 Strasburg debata nad gwałtownym wzrost cen za energię w Europie.mp3 Strasburg: debata nad gwałtownym wzrost cen za energię w Europie - Karol Surówka (IAR)

elektrownia atomowa energia 1200.jpg
Polska stawia na energetykę jądrową. Przeznaczy na nią 105 mld zł

Winny Europejski Zielony Ład?

Konserwatyści przekonywali tymczasem, że za wzrost cen energii mogą również odpowiadać decyzje podjęte na szczeblu unijnym, związane np. z Europejskim Zielonym Ładem. Europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło mówiła, że należy "poważnie przemyśleć unijną politykę energetyczną".

- Powinniśmy bardzo rozważnie podchodzić do tych rozwiązań. Mówiliście państwo o tym, co spowodowało wzrost cen energii - handel uprawnieniami ETS [uprawnienia do emisji dwutlenku węgla - przyp. red]. Gdzie zapadały te decyzje? W tej izbie, to Unia Europejska dała przyzwolenie na takie rozwiązania. To Komisja Europejska nie przeciwstawiła się realizacji przez Gazprom Nord Stream 2. Dzisiaj mamy tego efekty - dodała była polska premier.

Europosłowie byli podzieleni w sprawie tego, jak rozwiązać problem wzrostu cen energii. Ludowcy, socjaliści i zieloni byli zdania, że należy przyspieszyć rozwój odnawialnych źródeł energii, by uniezależnić Europę od paliw kopalnych, których ceny mogą się zmieniać. Konserwatyści stali tymczasem na stanowisku, że należy zmienić założenia Zielonego Ładu i częściowo zderegulować rynek energetyczny.

Komisja proponowała również stworzenie europejskich magazynów gazu ziemnego, a w krótszej perspektywie - wprowadzenie dopłat dla odbiorców energii najbardziej dotkniętych przez wzrost cen.

pg

Czytaj także

"Nord Stream 2 nie jest we wspólnym interesie UE". KE reaguje na porozumienie Berlina i Waszyngtonu

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 13:29
Komisja Europejska zapowiedziała, że omówi z unijnymi krajami porozumienie osiągnięte przez Stany Zjednoczone i Niemcy w sprawie dokończenia budowy gazociągu Nord Stream 2.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemiecki dziennik: Moskwa za pomocą gazu wywiera presję na rządzie w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2021 09:22
W sobotnim wydaniu "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ("FAZ") ukazał się artykuł Andreasa Mihma i Christiana Geinitza o powołaniu przez Niemcy pełnomocnika ds. przesyłu gazu przez Ukrainę. Autorzy wskazują, że do kraju płynie niepokojąco mało rosyjskiego gazu, a "zapełnienie europejskich magazynów Gazpromu jest bardzo niskie". "Obecny rozwój sytuacji budzi jednak sceptycyzm co do gotowości Rosji" – ocenili redaktorzy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Stępień: wysokie ceny gazu utrzymają się dotąd, dopóki będzie trwała zależność od jednego dostawcy

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 14:23
- W sferze politycznej, w której widać chociażby oddziaływanie sankcji, nadal istnieje możliwość wpływu na proces certyfikacji czy ubezpieczenia tego gazociągu - mówi o Nord Stream 2 prezes Gaz-System Tomasz Stępień. Zaznacza, że ukończenie budowy i uruchomienie NS2 wpłynie na wzrost cen gazu.
rozwiń zwiń