X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polska stawia na energetykę jądrową. Przeznaczy na nią 105 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2021 11:59
Szacunkowy koszt budowy w Polsce bloków jądrowych do 2040 r. wyniesie ok. 105 mld zł - wskazano w informacji Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Analitycy podkreślają, że ostateczna kwota zależy w dużym stopniu od wyboru partnera przy budowie elektrowni.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Kletr

PIE zwraca uwagę, że według Polityki Energetycznej Polski 2040(PEP2040) oraz Programu polskiej energetyki jądrowej, energetyka jądrowa ma być istotnym elementem polskiej transformacji energetycznej.


elektrownia atomowa energia 1200.jpg
Elektrownia atomowa w Polsce. Wiemy, gdzie może powstać

Do 2040  r. z elektrowni jądrowych ma pochodzić ok. 16 proc. polskiej energii

Do 2043 r. plany zakładają wybudowanie sześciu bloków o łącznej mocy od 6 GW do 9 GW, z czego cztery o łącznej mocy przynajmniej 3,9 GW mają zostać uruchomione przed 2040 r ."Przekładać się to będzie na ok. 16 proc. produkcji energii elektrycznej netto w 2040 r." - wskazano.

Analitycy przytaczają wstępne szacunki, z których wynika, że koszt budowy bloków jądrowych do 2040 r. wyniesie ok. 105 mld zł z blisko 350 mld zł przeznaczonych w PEP2040 na nowe moce wytwórcze.


shutterstock_1527830141 (1).jpg
Energia atomowa zastąpi w Polsce węgiel? Prezydent: w najbliższych latach to jedyne rozwiązanie"Ostateczne koszty zależą jednak w dużym stopniu od wyboru partnera przy budowie elektrowni" - stwierdzają w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Wybieramy spośród czterech technologii

Obecnie wśród oferentów technologii rozpatrywane są spółki z Korei Południowej, Francji i USA. Ostateczny wybór oferenta technologii ma nastąpić na przełomie 2021 r. i 2022 r., a budowa pierwszego bloku - rozpocząć się w 2026 r.

Unia Europejska stawia na energetykę jądrową – ma już 106 reaktorów

Energetyka jądrowa pozostaje istotna w UE - podkreśla PIE. W 2019 r. w 13 krajach Unii 106 reaktorów łącznie wyprodukowało 765 GWh energii elektrycznej (26 proc. całej produkcji unijnej). Ponad połowa (52 proc.) przypadała na Francję, dla której energetyka jądrowa stanowi blisko 70 proc. produkcji."Mimo pozytywnej rekomendacji ekspertów z JRC (Wspólnego Centrum Badawczego - PAP), nadal nie ma ostatecznej decyzji organów Unii Europejskiej, czy zostanie ona włączona do katalogu "zielonych źródeł energii" - zauważyli analitycy.

PAP, jk

Czytaj także

Budowa elektrowni atomowej w Polsce. Skąd pozyskać uran potrzebny do wytwarzania energii?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 12:30
Zbudowanie elektrowni atomowej jest jednym z elementów zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Równie istotne będzie zapewnienie nieprzerwanych dostaw surowca do wytwarzania tej energii. Analizujemy rynek, producentów i zasoby uranu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poznaliśmy spółkę, która będzie zarządzała polską energetyką jądrową

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 10:54
Polskie Elektrownie Jądrowe - tak będzie nazywać się podmiot, który zajmie się budową i eksploatacją polskiej energetyki jądrowej - poinformował pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PKN Orlen zainwestuje w małe reaktory jądrowe. Partnerem spółki będzie Synthos

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 14:14
PKN Orlen i Synthos podpisały umowę ramową dotyczącą wdrażania technologii małych i mikro reaktorów jądrowych - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. W jego ocenie małe reaktory jądrowe są łatwiejsze w budowie i tanie w eksploatacji.
rozwiń zwiń