X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Koronawirus w Europie. Zaostrzenia i zniesienia obowiązujących restrykcji w innych krajach

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 09:34
Władze Szkocji, Austrii, Bułgarii i Grecji zapowiedziały wprowadzenie nowych obostrzeń związanych ze wzrostem zakażeń na ich terytorium. Z kolei koronarestrykcje obowiązujące dotychczas w Irlandii i Szwecji będą stopniowo znoszone. W Portugalii od niedzieli nie będzie trzeba nosić maseczek na świeżym powietrzu.
Zdj. Ilustracyjne
Zdj. IlustracyjneFoto: Shutterstock

Luzowanie obostrzeń w Szwecji

Pod koniec września przestaną obowiązywać w Szwecji limity zgromadzeń, ograniczenia w lokalach gastronomicznych, a także zalecenie o pracy zdalnej, mimo rosnącej liczby infekcji. Powodem decyzji jest wysoka liczba zaszczepionych osób oraz niewielkie obciążenie służby zdrowia. Szwedzkie władze zapowiedziały także prace nad wprowadzeniem zaświadczenia dla osób zaszczepionych, które miałoby być wymagane przy organizacji masowych imprez dla powyżej 15 tys. uczestników.

szczepienia 1200.jpg
Włochy: we wrześniu ruszają szczepienia trzecią dawką. Pierwszy etap obejmie 9 mln osób

Zasady bezpieczeństwa w Austrii

Od 15 września wraca w Austrii obowiązek używania masek FFP2 m.in. w sklepach spożywczych, aptekach i transporcie publicznym. Osoby niezaszczepione będą zobowiązane do noszenia masek FFP2 we wszystkich sklepach. Przy obłożeniu oddziałów intensywnej terapii na poziomie 15 proc. będzie wprowadzona zasada 2G, czyli tylko zaszczepieni i ozdrowieńcy będą mogli przebywać w restauracjach i uczestniczyć w dużych imprezach (powyżej 500 osób). Po osiągnięciu poziomu 20 proc. samodzielnie wykonywane testy antygenowe nie będą uznawane, a w kinach czy restauracjach będą brane pod uwagę jedynie testy PCR.

Czytaj także:

Obowiązek certyfikatu szczepionkowego w Szkocji

Aby powstrzymać gwałtowny wzrost nowych zakażeń, jeszcze przed końcem września w Szkocji wprowadzone zostaną certyfikaty szczepionkowe. Będą one warunkiem wejścia do klubów nocnych i innych miejsc rozrywki dla dorosłych oraz na wszystkie wydarzenia na żywo w zamkniętych pomieszczeniach bez miejsc siedzących, w których liczba widzów przekracza 500, na wszystkie wydarzenia na żywo na otwartym powietrzu bez miejsc siedzących, w których liczba widzów przekracza 4000, oraz na wszystkie wydarzenia jakiegokolwiek typu, w których uczestniczy więcej niż 10 tys. osób.

Zniesienie obostrzeń w Irlandii

Z kolei w Irlandii niemal wszystkie restrykcje covidowe mają zostać zniesione do 22 października. Warunkiem jest to, by zakażenia pozostały na dającym się opanować poziomie, a odsetek zaszczepionych doszedł do 90 proc. Zgodnie z przedstawionym harmonogramem od 6 września wznowione zostaną imprezy masowe z - ograniczonym jeszcze - udziałem publiczności. Jeśli wszyscy uczestnicy będą zaszczepieni lub wyleczeni z koronawirusa, w wydarzeniach na otwartym powietrzu zajęte może być maksymalnie 75 proc. miejsc, w tych w pomieszczeniach zamkniętych - 60 proc. Pozostaną dotychczasowe limity w przypadku wydarzeń, w których biorą udział osoby niezaszczepione, a także limit 100 osób na weselach, ale dozwolona będzie muzyka na żywo i tańce. Z kolei w świątyniach będzie mogło być zajętych 50 proc. miejsc, niezależnie od tego, czy osoby są zaszczepione, czy nie. Od 20 września ma się rozpocząć stopniowy powrót do pracy w biurach, ale nawet po 22 października wymagane będzie noszenie maseczek w placówkach służby zdrowia, w sklepach i transporcie publicznym.

Szczepienia free tt białystok-1200.jpg
Prof. Skarżyński: szczepienia przeciwko COVID-19 powinny być promowane i preferowane

Restrykcje w Bułgarii

Bułgarski resort zdrowia ogłosił w zeszłym tygodniu zaostrzenie restrykcji epidemicznych w związku ze wzrostem zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19. Od 7 września do 30 października skrócony ma być czas pracy lokali gastronomicznych, które będą mogły być otwarte od godz. 7 do 22. Restauracje, siłownie, kina, teatry, muzea itp. mogą wpuszczać tylko połowę klientów w stosunku do liczby miejsc. W restauracjach odległość między stolikami powinna wynosić nie mniej niż 1,5 m. Kluby nocne i dyskoteki zostaną zamknięte. Zakazane będą seminaria naukowe i wycieczki grupowe, co dotyczy także ośrodków szkoleń i placówek tego typu dla dzieci. Na bazarach i w centrach handlowych będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy. Na imprezach sportowych zajętych będzie mogło być nie więcej niż 30 proc. dostępnych miejsc. Na weselach i chrzcinach może być nie więcej niż 60 gości.

Czytaj także:

Obostrzenia dla osób niezaszczepionych w Gracji

Od 13 września grecki rząd nałoży nowe restrykcje na osoby niezaszczepione. Do 31 marca przyszłego roku wszyscy pracownicy sektora państwowego i prywatnego, którzy nie posiadają zaświadczenia o szczepieniu lub ozdrowieniu w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, będą musieli wykonać jeden test na obecność SARS-CoV-2 tygodniowo. Dwa testy tygodniowo wymagane będą od pracowników uniwersytetów, sektora turystyki, gastronomii i rozrywki. W tej grupie znajdą się także uczniowie i studenci. Testy mają być wykonywane przez prywatne placówki za każdorazową opłatą 10 euro, pokrywaną przez testowanego. Z zasady tej wyłączeni będą uczniowie - w ich przypadku koszt pokryje rząd.

Covid test PAP-1200.jpg
533 przypadki COVID-19 w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podało nowe dane

W części Francji zniesiono obowiązek okazywania w centrach handlowych paszportów COVID-19

Sądy administracyjne kilku departamentów Francji zawiesiły w ostatnich dniach obowiązek okazywania w centrach handlowych paszportów sanitarnych, poświadczających szczepienie przeciw COVID-19, negatywny wynik testu na koronawirusa lub odporność po przebytej chorobie. Obowiązek okazywania paszportu sanitarnego zawiesił sądy w departamentach: Górny Ren, Hauts-de-Seine, Yvelines, Val d'Oise i Essonne.

Zasada 3G w Niemczech

W Niemczech od końca sierpnia w całym kraju obowiązuje tzw. zasada 3G (Geimpfte, Genesene, Getestete). Oznacza ona, że każdy, kto przebywa w publicznie dostępnych pomieszczeniach zamkniętych, musi być zaszczepiony, wyleczony lub przedstawić negatywny test na obecność koronawirusa. Dotyczy to wizyt w restauracjach, kinach, salonach fryzjerskich, siłowniach i basenach, odwiedzin w szpitalach, ośrodkach rehabilitacyjnych oraz domach opieki i uczestników imprez. Także ci, którzy zatrzymują się w hotelach, muszą przedstawić negatywny wynik testu, który należy powtarzać co trzeci dzień pobytu. Kraje związkowe mogą zawiesić obowiązywanie tych zasad, kiedy siedmiodniowa zapadalność w danym landzie utrzymuje się na stałym poziomie poniżej 35 nowych zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu tygodnia. Ministrowie zdrowia krajów związkowych zgodzili się w tym tygodniu, by w przypadku infekcji koronawirusem w szkole poddawać co najmniej pięciodniowej kwarantannie tylko osoby znajdujące się bezpośrednio obok zakażonego. Rząd zapowiedział również, że od jesieni wymóg kwarantanny nie będzie obejmować osób zaszczepionych oraz ozdrowieńców.

bf

Czytaj także

Dr Gryglewicz: nikt nie wie, jak przebiegnie pandemia, dyskusja o obowiązku szczepień jest trudna

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 19:45
Kolejni europejscy politycy opowiadają się za obowiązkiem szczepień przeciwko COVID-19. Tak zrobił premier Włoch Mario Draghi. Według sondaży, takie rozwiązanie popiera już 80 procent Włochów. Jednak w Europie wciąż nie brak postaw sceptycznych wobec takich rozwiązań. - Trudno jest dyskutować o obowiązku szczepień, bo nikt nie wie, jak będzie przebiegała pandemia w najbliższej przyszłości - mówi dr Jerzy Gryglewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klubowe MŚ storpedowane przez COVID-19. Japonia rezygnuje z organizacji turnieju

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 08:17
Japońska federacja piłkarska postanowiła zrzec się praw do organizacji Klubowych Mistrzostw Świata, które miały odbyć się w grudniu, ze względu na ograniczenia i bezpieczeństwo sanitarne związane w pandemią COVID-19 - poinformowała agencja Kyodo powołując się na anonimowe źródła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chcemy uniknąć najgorszych scenariuszy, szczepmy się". Fogiel o możliwym lockdownie

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 10:19
W tej chwili nie rozpatrujemy scenariuszy wprowadzenia lockdownu związanego z pandemią COVID-19, ale będzie trzeba sytuację na bieżąco monitorować - powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. - Jeśli chcemy uniknąć najgorszych scenariuszy, musimy się szczepić - dodał.
rozwiń zwiń