X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

USA wzywają nowego prezydenta Iranu do powrotu do rozmów nuklearnych

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 02:59
Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price powiedział w czwartek, w dniu zaprzysiężenia nowego prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego, że Waszyngton wzywa go do powrotu do rozmów nuklearnych. Zastrzegł, że czas na dyplomatyczne rozwiązanie tej kwestii jest ograniczony.
Ebrahim Raisi
Ebrahim RaisiFoto: WANA NEWS AGENCY / Reuters / Forum

Raisi, ultrakonserwatywny duchowny, został wcześniej w czwartek zaprzysiężony przez parlament Iranu na ósmego prezydenta tego kraju.

Czytaj także:
forum-Ebrahim Raisi 1200.jpg
Nowy prezydent Iranu zapowiada twardą politykę wobec USA. "Muszą natychmiast znieść sankcje"

Teheran prowadzi rozmowy z sześcioma światowymi mocarstwami, w tym USA, dotyczące przywrócenia zawartego w 2015 roku międzynarodowego porozumienia nuklearnego, w ramach którego zniesiono sankcje nałożone na Teheran w zamian za jego odstąpienie od programu broni nuklearnej.

20 czerwca odbyła się ostatnia dotąd, szósta runda negocjacji w sprawie odnowienia układu, a termin siódmej nie został jeszcze wyznaczony. Decyzja w tej sprawie miała zapaść po powołaniu w sierpniu nowego rządu Iranu.

Jak komentuje Reuters, objęcie przez Raisiego urzędu szefa państwa oznacza, że wszystkie rodzaje władzy w Republice Islamskiej - ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza - są już kontrolowane przez "twardogłowych lojalnych wobec duchowo-politycznego przywódcy Iranu ajatollaha Alego Chameneia". 

Czytaj także:

Aktualna sytuacja

Czytaj także:
shutterstock_iran teheran 1200 free.jpg
Negocjacje ws. porozumienia nuklearnego. Iran chce wrócić do rozmów po zaprzysiężeniu prezydenta

Z porozumienia Stany Zjednoczone wyprowadził w 2018 roku ówczesny prezydent Donald Trump; na utrzymanie umowy w mocy nalegali jego pozostali sygnatariusze.

Raisi zapewnił, że przede wszystkim będzie dążył do zniesienia amerykańskich sankcji wobec jego kraju. Wyraził poparcie dla kontynuowania rozmów z sześcioma mocarstwami w sprawie irańskiego programu nuklearnego; rokowania te utknęły w martwym punkcie. W Iranie powszechnie oczekuje się jednak, że nowy prezydent przyjmie twardszą linię w negocjacjach o ożywieniu tego paktu.

Umowa nuklearna z Iranem z 2015 roku przewidywała, że Teheran znacząco zmniejszy produkcję uranu, a w zamian społeczność międzynarodowa zdejmie sankcje gospodarcze nałożone na ten kraj. Trump nie tylko wycofał Waszyngton z porozumienia, ale też nałożył na Iran drastyczne sankcje gospodarcze.

jbt

Czytaj także

Pat ws. umowy atomowej między Iranem a USA. Teheran czeka na ruch Waszyngtonu

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 10:11
Patowa sytuacja w sprawie ewentualnego powrotu USA do umowy atomowej z Iranem. Najwyższy przywódca duchowy Iranu zapowiedział, że aby sprawa ruszyła naprzód, Stany Zjednoczone muszą najpierw znieść sankcje. Z kolei nowy amerykański prezydent Joe Biden oświadczył, że najpierw Iran musi powrócić do przestrzegania umowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie wykonamy gestu wobec Iranu". Departament Stanu USA o porozumieniu nuklearnym

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 05:50
Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price powiedział, że Stany Zjednoczone nie wykonają "żadnego jednostronnego gestu", by nakłonić Iran do rozmów o wznowieniu przez obie strony przestrzegania porozumienia nuklearnego z 2015 r.
rozwiń zwiń