X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

USA powrócą do porozumienia nuklearnego z Iranem? "Rozmowy były konstruktywne"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 23:30
W Wiedniu doszło do pierwszego od kilku lat, pośredniego spotkania wysłanników Iranu i Stanów Zjednoczonych. Tym samym rozpoczęły się wstępne negocjacje na temat ewentualnego powrotu USA do porozumienia nuklearnego z Iranem. Nowy amerykański prezydent Joe Biden zapowiedział, że chce ponownie być częścią umowy. Na razie jednak obie strony nie zgadzają się na postawione przez siebie warunki.
Prezydent USA Joe Biden oraz przywódca Iranu Hasan Rouhani
Prezydent USA Joe Biden oraz przywódca Iranu Hasan RouhaniFoto: PAP/EPA/OLIVER CONTRERAS/POOL; Zuma Press/Forum
1200_Ned_Price_Forum.png
"Nie wykonamy gestu wobec Iranu". Departament Stanu USA o porozumieniu nuklearnym

Porozumienie atomowe świata z Iranem z 2015 r. przewidywało, że Iran znacząco zmniejszy produkcję uranu, a społeczność międzynarodowa zdejmie z Teheranu sankcje gospodarcze. Jednak w 2018 r. ówczesny prezydent USA Donald Trump wycofał Waszyngton z porozumienia i nałożył nowe sankcje gospodarcze.

Czytaj także:

Nowy amerykański prezydent Joe Biden informował, że chce powrotu do umowy, ale nie bezwarunkowo. Do pierwszych rozmów w Wiedniu doszło z udziałem pośredników. Delegacje z USA i Iranu były w innych hotelach, a mediacje prowadziły kraje europejskie.

Posłuchaj
00:49 11003108_1.mp3 Iran i USA po pierwszych rozmowach - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

- Rozmowy były konstruktywne, choć jest zdecydowanie za wcześnie, by mówić, czy zakończą się sukcesem - mówił główny irański negocjator Abbas Arakczi. Amerykański departament stanu poinformował z kolei, że rozmowy są trudne, ale USA pozostają optymistami.

Iran domaga się, aby Stany Zjednoczone zdjęły nałożone wcześniej sankcje, ale USA z kolei zapowiadają, że zrobią to dopiero, gdy Iran wróci do przestrzegania zapisów porozumienia.

Umowa nuklearna z 2015 r., podpisana za czasów prezydenta Baracka Obamy, przewidywała, że Iran znacząco zmniejszy produkcję uranu tak, aby nie móc skonstruować bomby atomowej. W zamian społeczność międzynarodowa zniesie wcześniejsze sankcje, które doprowadziły irańską gospodarkę do ruiny.

pb

Czytaj także

"Muszą znieść wszystkie sankcje". Ali Chamenei o warunkach powrotu do porozumienia nuklearnego

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 20:35
- Iran nie ufa amerykańskim obietnicom, dotyczącym zniesienia sankcji i powróci do swoich zobowiązań, wynikających z porozumienia nuklearnego z 2015 r. tylko wtedy, gdy Waszyngton w pełni zniesie sankcje - oświadczył w niedzielę przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiny zacieśniają sojusz z Iranem. Jakóbowski: chcą pokazać, że istnieje antyamerykański blok

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 20:29
- Chińczycy chcą pokazać, że istnieje antyamerykański blok - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Jakóbowski, ekspert ds. Chin z Ośrodka Studiów Wschodnich. Dodał, że "to jest główne zadanie Wanga Yi, chińskiego ministra spraw zagranicznych, ale i innych chińskich dyplomatów i ministrów, którzy ruszyli w trasę".
rozwiń zwiń