X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej i Słowenii. Premier: opowiadamy się za silną rolą państw suwerennych

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 14:12
- Jesteśmy przeciwko centralizacji, opowiadamy się za silną rolą państw suwerennych. Dziś doskonale wiemy, że nasze miejsce na europejskim rynku i w europejskiej polityce nie jest w żadnym kącie - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.
Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w ramach spotkania premierów państw Grupy Wyszehradzkiej i Słowenii
Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w ramach spotkania premierów państw Grupy Wyszehradzkiej i SłoweniiFoto: Krystian Maj/KPRM

Szef polskiego rządu bierze udział w Lublanie w spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej i Słowenii. Wśród tematów są kwestie z agendy UE dotyczące m.in. polityki klimatycznej, migracyjnej i azylowej.

Posłuchaj
00:29 11183955_1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki: Kraje V4 skutecznie chronią obywateli przed kryzysem (IAR)

- Jestem pełen przekonania, że ten plan, który pan premier Słowenii przedstawił dla UE na to najbliższe półrocze, to bardzo dobry plan, plan budowy odporności - powiedział Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej szefów rządów. Podkreślił, że "dziś nasze kraje chronią obywateli, chronią miejsca pracy i robimy to bardzo skutecznie".

Posłuchaj
00:29 11183955_1 (1).mp3 Mateusz Morawiecki: koncentrujemy się na odbudowie gospodarki (IAR)

- Dziś koncentrujemy się na odbudowie gospodarki, a punkt ciężkości w dużym stopniu przesuwa się do Europy Środkowej. Jeśli weźmiemy pięć naszych krajów razem i np. nasz handel z Niemcami, to blisko 300 mld euro - daleko więcej niż Chiny czy Stany Zjednoczone, Holandia albo Francja. Nasz eksport przez ostatnie 25 lat wzrósł kilkanaście razy - zaznaczył.

morawiecki leyen free 1200
We wtorek spotkanie premiera z szefową KE. Rozmowy o klimacie i Krajowym Planie Odbudowy

- Niestety też często słyszymy takie głosy, które powodują, że zastanawiamy się, czy jesteśmy tylko pionkami na jakiejś szachownicy europejskiej. Dlatego ten nasz głos podczas dyskusji o przyszłości Europy, tej dyskusji, która jest zainicjowana, musi wybrzmieć bardzo głośno - oświadczył Mateusz Morawiecki.

Czytaj także:

- Jesteśmy przeciw centralizacji, centralizmowi. My wiemy doskonale, nasze państwa, co to jest taki nadmierny centralizm. Opowiadamy się za silną rolą państw suwerennych, jak najbliżej współpracujących ze sobą na polu gospodarczym - zaznaczył.

- Dziś doskonale wiemy też, że nasze miejsce na europejskim rynku, w europejskiej politycy nie jest w żadnym kącie. Nie chcemy być wciskani do kąta, tylko razem grać do jednej bramki, by Europa strategicznie stawała się silniejsza - podkreślił polski premier.

Posłuchaj
00:26 11183932_1.mp3 Premier: w Unii Europejskiej wszyscy jesteśmy równi (IAR)

Wariant Delta koronawirusa napływa z zachodu do Grupy V4

Pytany podczas konferencji prasowej, jak postrzega możliwości współpracy w zwalczaniu pandemii COVID-19 i jej skutków m.in. wewnątrz państw Grupy V4, Morawiecki podkreślił, że w ramach Grupy Wyszehradzkiej już wcześniej zdecydowano się powołać wspólną jednostkę, która "bardzo pomogła w szybkiej wymianie informacji oraz w konkretnych działaniach związanych z ograniczeniem wpływu pandemii".

1200_finanse_shutterstock.jpg
"Chcemy stworzyć korzystne warunki powrotu do Polski". Ministerstwo Finansów zachęca do powrotu z emigracji

- Dzisiaj także wymieniamy się doświadczeniami, ale również ustalamy razem zasady związane z ruchem transgranicznym, z ruchem turystycznym. Bo wiemy, że na przykład teraz, głównie z zachodu Europy - z Wielkiej Brytanii, Portugalii, Hiszpanii - przybywa do naszych krajów bardzo dużo przypadków mutacji Delta - powiedział.

Posłuchaj
00:19 11183988_2.mp3 Premier o walce z COVID-19: wymieniamy się doświadczeniami (IAR)

Morawiecki zaznaczył, że trzeba się z tym liczyć, ponieważ "ta mutacja bardzo szybko pozwala wirusowi przenosić się z człowieka na człowieka".

- Dlatego tutaj dmuchamy na zimne, opracowujemy plany, które przedstawiałem niedawno w Polsce razem z ministrem zdrowia (Adamem Niedzielskim) - powiedział premier.

Posłuchaj
00:16 11183988_1.mp3 Premier Mateusz Morawicki o pandemii COVID-19: dmuchamy na zimne (IAR)

Czytaj także:

Jak dodał, "jesteśmy w stałym kontakcie z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej, tak, żeby te ryzyka związane z czwartą falą, maksymalnie obniżyć i doprowadzić do zaszczepienia jak najszerszej populacji w naszych krajach". "Wiemy, że to jest najlepsza recepta na pozbycie się COVID-19" - podkreślił Morawiecki.

W UE nie ma miejsca dla członków lepszej i gorszej kategorii

- W Unii Europejskie nie ma miejsca dla członków lepszej lub gorszej kategorii, wszyscy jesteśmy równi, ale też wszyscy jesteśmy suwerenni i w ocenie reform wewnętrznych nie wolno stosować podwójnych standardów - podkreślił polski premier.

Zaznaczył, że bardzo tego doświadczamy w krajach Europy Środkowej.

- Któż może lepiej zrozumieć, jakich reform my potrzebujemy wychodząc z komunizmu, z postkomunizmu, z patologii związanych z tym okresem niż my, którzy jesteśmy w środku tego procesu i od lat osiemdziesiątych walczyliśmy o wolność, o demokrację i praworządność? - pytał.

Premier Mateusz Morawiecki podziękował gospodarzowi spotkania, premierowi Słowenii, za zaproszenie Grupy Wyszehradzkiej do stolicy państwa na początku słoweńskiego półrocznego przewodnictwa w UE.

bf

Czytaj także

"Wzywamy Niemcy, aby zrezygnowały z tego projektu". Apel szefów rządów Polski i Słowenii ws. Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 15:23
Premier Mateusz Morawiecki, po spotkaniu z szefem słoweńskiego rządu Janezem Janšem, mówił o rozwoju współpracy gospodarczej i politycznej między obydwoma krajami. Szef polskiego rządu poruszył również temat Nord Stream 2. - Jest to niemiecko-rosyjski projekt, który destabilizuje Europę. Wzywamy Niemcy, aby zrezygnowały z tego projektu - powiedział Mateusz Morawiecki. Premier Polski przypomniał, że wkrótce Słowenia obejmie przewodnictwo w Radzie Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W obliczu zagrożeń musimy działać solidarnie". Premier o pilnym spotkaniu V4

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 14:20
Premier Mateusz Morawiecki podkreśla, że Rosja eskaluje swoje działania w naszej części Europy i stąd decyzja o zwołaniu pilnego posiedzenia przywódców Grupy Wyszehradzkiej. "W obliczu zagrożeń musimy działać solidarnie, dlatego z inicjatywy Polski, która przewodniczy aktualnie Grupie Wyszehradzkiej, zwołałem pilne posiedzenie przywódców V4" - napisał premier.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Potępiamy ten godny ubolewania akt agresji". Państwa V4 deklarują pełną solidarność z Czechami

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 15:20
Premierzy Polski, Węgier i Słowacji wyrazili pełną solidarność z Czechami w związku z udziałem rosyjskich agentów wywiadu wojskowego w działaniach prowadzących do eksplozji w składzie amunicji we Vrběticah w 2014 r. Oświadczenie o takiej treści opublikowano na stronie kancelarii premiera.
rozwiń zwiń