X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Chcemy stworzyć korzystne warunki powrotu do Polski". Ministerstwo Finansów zachęca do powrotu z emigracji

03.07.2021 14:52
- Chcemy, aby nasz super strzelec Robert Lewandowski i jemu podobni wrócili do Polski – mówi Jan Sarnowski, wiceminister finansów, który na antenie Polskiego Radia dla Zagranicy przedstawiał rządowy Program Repatriacji Kapitału. Składa się on z szeregu ulg i zwolnień podatkowych, a nawet abolicji podatkowej dla tych, którzy zdecydują się wrócić do kraju wraz z zarobionym kapitałem. Tym wyprowadzonym nielegalnie z Polski również.
Audio
  • W magazynie m.in. o zakończeniu polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej, powrocie polskich żołnierzy z Afganistanu i ulgach podatkowych dla Polaków powracających z zagranicy do kraju [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com/GaudiLab

W magazynie dokonujemy bilansu polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. Polska zakończyła przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej. Premierzy Polski, Słowacji, Czech i Węgier spotkali się z tej okazji w stolicy Górnego Śląska, Katowicach. Informacje zebrał Przemysław Pawełek.

Mówimy też o zakończeniu misji naszych żołnierzy w Afganistanie. Na lotnisku we Wrocławiu powitano żołnierzy wracających z ostatniej zmiany w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Tematem zajęła się Ewa Plisiecka.

W programie także rozmowa Janem Sarnowskim, wiceministrem finansów, który opowiada o zachętach podatkowych skierowanych do Polaków za granicą. Program Repatriacji Kapitału ma on stanowić impuls zachęcający Polaków mieszkających za granicą do rozważenia powrotu do Polski. Najwięcej z nich przebywa aktualnie w Niemczech i w Wielkiej Brytanii. Bardzo wielu z nich jest również w Irlandii, Holandii i we Włoszech.

- Polska ma bardzo duży potencjał powrotu rodaków, aktualnie poza Polską mieszka prawie 20 mln Polaków, nawet gdyby co dziesiąty wrócił, mając na uwadze doświadczenie i umiejętności, byłoby to ogromne wsparcie dla gospodarki – powiedział Jan Sarnowski

- Nasz projekt został przygotowany dla trzech kategorii osób, przede wszystkim dla pracowników, którzy wiele lat działali za granicą, zdobyli tam doświadczenie pracy w nowym środowisku, w obcych językach, mogą znaleźć nowe szanse rozwoju zawodowego w Polsce - powiedział gość Polskiego Radia dla Zagranicy.

Jak wyjaśnił wiceminister, celem jest stworzenie korzystnych warunków powrotu do Polski. Dodał, że cenny byłby powrót właścicieli zagranicznych firm. - Zależy nam by osoby, które rozwijały biznes za granicą, rozkręciły własne firmy, mali, średni przedsiębiorcy, jak i właściciele dużych przedsiębiorstw rozważyli przeniesienie do Polski - powiedział.

Wiceminister Jan Sarnowski powiedział, że osoby, które wyprowadziły majątek z Polski za granicę bez opodatkowania go lub ukrywały swoje dochody w Polsce, będą mogły skorzystać z abolicji podatkowej.

W kartce z kalendarza przypominamy o 80. rocznicy śmierci Ignacego Jana Paderewskiego, wybitnego pianisty i męża stanu. Jego działalność w dziedzinie polityki i kultury zapewniła mu miejsce w gronie najwybitniejszych osobowości pierwszej połowy XX wieku. Artysta działał na międzynarodowym forum dyplomatycznym na rzecz odrodzenia państwa polskiego. Po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych w 1915 roku zorganizował tam kilkaset spotkań połączonych z koncertami, na których wzywał do udzielania pomocy walczącym o wolność Polakom. Dotarł też do prezydenta Thomasa Woodrowa Wilsona, przedstawiając mu memoriał, mówiący o konieczności odbudowy niepodległego państwa polskiego.

Po I wojnie światowej Ignacy Jan Paderewski stanął na czele rządu, a jego gabinet konsekwentnie realizował program obrony granic i współpracy z naszymi sąsiadami. W 1919 roku, jako premier i minister spraw zagranicznych, podpisał w imieniu Polski traktat wersalski, kończący I wojnę światową.

W 1922 wybitny polityk i muzyk wyjechał do USA, gdzie wrócił do koncertowania. Był charyzmatycznym wirtuozem, budzącym podziw i szacunek wielkich tego świata. Koncertował w najsłynniejszych salach, a jego recitale cieszyły się wielkim zainteresowaniem i uznaniem.

Naszym gościem jest Andrzej Pągowski, znany, polski artysta grafik, autor około tysiąca plakatów zapowiadających sztuki teatralne, filmy, festiwale sztuk oraz konkursy piosenek. Wykonał między innymi plakaty do kilku filmów Krzysztofa Kieślowskiego. 27 czerwca obchodziliśmy 80. rocznicę urodzin reżysera. Z tej okazji przygotowano wystawę, do której plakat także wykonał Andrzej Pągowski. Z artystą rozmawia Klaudiusz Madeja.

Na Zamku Królewskim w Warszawie rozdano nagrody Instytutu Pamięci Narodowej "Kustosz Pamięci Narodowej". Na miejscu był Michał Fedusio.

W programie także audycja "Z językiem polskim w świat", poświęcona promocji języka polskiego za granicą.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.