X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Koronawirus wydostał się z laboratorium w Wuhanie? USA i UE chcą wyjaśnić tę sprawę

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 22:45
USA i Unia Europejska poprą działania zmierzające do zbadania pochodzenia pandemii COVID-19 - wynika z dokumentu, na który powołuje się agencja Bloomberga. To efekt utrzymujących się wątpliwości, czy koronawirus pochodzi od zwierzęcia, czy np. wydostał się z laboratorium w chińskim mieście Wuhan.
Hipoteza o wycieku koronawirusa z laboratorium w Wuhanie może być wiarygodna
Hipoteza o wycieku koronawirusa z laboratorium w Wuhanie może być wiarygodnaFoto: Reuters/Forum
1200_koronawirus_laboratrium_shutterstock_free.jpg
SARS-CoV-2 wyciekł z laboratorium? Media: naukowcy z Wuhanu zmutowali naturalny "kręgosłup" koronawirusa

W projekcie wspólnego oświadczenia, który według Bloomberga USA i UE chcą przyjąć na szczycie w czerwcu, sygnatariusze "wzywają do postępu w przejrzystym, opartym na dowodach i prowadzonym przez ekspertów badaniu drugiej fazy, zwołanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), w kwestii pochodzenia COVID-19".

Czytaj także:

Jak podkreśla Bloomberg, USA są w gronie kilku krajów, które wezwały Chiny do większej przejrzystości w informowaniu o pochodzeniu koronawirusa i do zapewnienia większego dostępu do swoich danych w tej kwestii.

Według agencji nowe dochodzenie grozi podsyceniem napięć z Chinami, które odrzuciły sugestie dotyczące wycieku koronawirusa z laboratorium i zablokowały międzynarodowe wysiłki na rzecz dalszego zbadania jego pochodzenia.

Tedros Adhanom Ghebreyesus 1200 shutterstock.jpg
Koronawirus wydostał się z laboratorium? Szef WHO żąda nowego śledztwa

Dokument, który ma zostać dopracowany w połowie tego miesiąca, mówi również, że USA i UE "zobowiązują się do wspólnych działań w celu opracowania i wykorzystania szybkich i niezależnych środków do badania podobnych epidemii w przyszłości".

Dziennik "The Wall Street Journal" podał, że opracowany przez laboratorium rządowe USA raport o pochodzeniu COVID-19 stwierdził, iż hipoteza o wycieku koronawirusa z laboratorium w Wuhanie jest wiarygodna i zasługuje na dalsze dochodzenie.

Prezydent USA Joe Biden powiedział w maju, że polecił wywiadowi znalezienie odpowiedzi na temat pochodzenia wirusa. Sprecyzował, iż amerykańskie agencje wywiadowcze rozważają dwa prawdopodobne scenariusze - że wirus powstał w wyniku wypadku laboratoryjnego lub że pojawił się w wyniku kontaktu człowieka z zakażonym zwierzęciem - ale nie doszły do ostatecznego wniosku.

Wciąż utajniony raport amerykańskiego wywiadu przygotowany za administracji byłego prezydenta Donalda Trumpa twierdzi, że trzech badaczy z chińskiego Instytutu Wirusologii w Wuhanie zachorowało na koronawirusa w listopadzie 2019 r., czyli co najmniej miesiąc przed przyjmowanym przez Chiny początkiem epidemii - podają źródła rządowe USA.

pb

Czytaj także

"Wiarygodna hipoteza o wycieku z laboratorium w Wuhanie". Jest rządowy raport USA

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 06:48
Raport o pochodzeniu COVID-19 opracowany przez laboratorium rządowe USA stwierdził, że hipoteza, iż ​wirus wyciekł z chińskiego laboratorium w Wuhanie, jest wiarygodna i zasługuje na dalsze dochodzenie, podał w poniedziałek The Wall Street Journal, powołując się na osoby znające niejawny dokument.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedstawiciel WHO: nie zmusimy Chin do przekazania danych ws. genezy COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 14:40
Dyrektor programu kryzysowego Światowej Organizacji Zdrowia dr Mike Ryan oświadczył, że WHO nie może zmusić władz Chin do udostępnienia większej ilości danych dotyczących poszukiwania źródła pandemii COVID-19 - poinformowała agencja Reutera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus wyciekł z laboratorium? Shen: przestaje się mówić, że to teoria spiskowa

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 17:11
- Ten temat poruszają teraz wszyscy. M.in. dziennikarze, którzy hipotezy o wyprodukowaniu koronawirusa w laboratorium nie nazywają już teorią spiskową. Naukowcy także mówią, że sprawę trzeba zbadać - mówiła Hanna Shen, korespondent polskich mediów w Azji.
rozwiń zwiń