X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Chiny przygotowywały się do wojny opartej na broni biologicznej? Media dotarły do dokumentów

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 17:03
Chiny badają od sześciu lat potencjał koronawirusów przygotowując się do wojny opartej na broni biologicznej. Tak wynika z dokumentów, do których dotarł brytyjski "The Daily Mail". Doniesienia te korespondują z danymi zawartymi w pozyskanym przez Departament Stanu USA raporcie chińskiej armii z 2015 roku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Według dokumentu, do którego dostęp mają amerykańskie władze, Pekin zakłada, że broń biologiczna "będzie podstawą zwycięstwa'' w światowym konflikcie. Określono idealne warunki do przeprowadzenia ataku z jej użyciem, aby zmaksymalizować efekt działania, a także udokumentowano wpływ, jaki miałaby ona na "system opieki medycznej wroga".

Czytaj także:
laboratorium mikroskop 1200 free
Test odporności na COVID-19. "Stworzymy listę genetyczną osób odpornych na zakażenie"

Natomiast z dokumentów uzyskanych przez "Daily Mail" wynika, że ​​9 lat temu Chiny uruchomiły ogólnokrajowy program, kierowany przez wiodący organ państwowy, mający na celu odkrycie nowych wirusów, identyfikację organizmów mogących zakażać ludzi, zbadanie ich ewolucji oraz poszukiwanie czynnika odpowiedzialnego za rozprzestrzenianie się chorób.

Zakrojony na szeroką skalę projekt zatytułowany "Odkrycie patogenów przenoszonych przez dzikie zwierzęta" został - jak podaje "Daily Mail" - uruchomiony w 2012 roku. Finansowała go chińska Narodowa Fundacja Nauk Przyrodniczych.

Czytaj także:

Nowe patogeny, wirusy i bakterie

Jedno z posumowań działań zawiera stwierdzenie, że "odkryto dużą liczbę nowych wirusów, które budzą poważne zaniepokojenie międzynarodowej społeczności wirusologicznej". Podkreślono, że mogą one powodować nowe choroby zakaźne "stanowiące wielkie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz mogą spowodować poważne straty ekonomiczne, a nawet wpłynąć na stabilność społeczną”.

Czytaj także:
leyen epa09179029 1200.jpg
Szeroki dostęp do szczepionek. Szefowa KE poparła apel Mateusza Morawieckiego

W aktualizacji z 2018 roku stwierdzono, że zespoły naukowe odkryły cztery nowe patogeny i dziesięć nowych bakterii oraz "ponad 1640 nowych wirusów przy użyciu technologii metagenomiki". Chodzi o badania genetyczne.

Badania polegały między innymi na ekstrakcji materiału genetycznego z próbek pobranych z odchodów i krwi nietoperzy w sieci jaskiń w południowych Chinach. Badaniem chorób nietoperzy zajmował się na przykład Instytut Wirusologii w Wuhan.

Podejrzane działania 

Szef projektu - Xu Jianguo, na konferencji w 2019 roku mówił, że "kształtuje się gigantyczna sieć zapobiegania chorobom zakaźnym i ich kontroli". Jednak Instytut w Wuhan na kilka tygodni przed oficjalnym potwierdzeniem pierwszych przypadków COVID-19 zamknął dostęp online do swojej bazy próbek wirusów.

Czytaj także:
Test covid.jpg
Sklepowe testy na COVID-19. Czy mogą zastąpić test laboratoryjny?

W kontekście tych informacji eksperci przypominają, że Chiny udaremniły wszelkie próby regulacji i nadzorowania swoich laboratoriów, w których takie eksperymenty mogły mieć miejsce.

Państwo Środka nadal odmawia podzielenia się krytycznymi informacjami na temat koronawirusa. Wątpliwości budzą także podawane przez nie statystyki.

jbt

Czytaj także

Trwają prace nad trzema nowymi szczepionkami. Aleksandra Rybińska o patentach i certyfikatach

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 14:52
- Niemcy chcą chronić swoje koncerny farmaceutyczne. Natomiast presja ze Stanów Zjednoczonych jest dosyć duża, aby te patenty uwolnić - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Aleksandra Rybińska, publicystka tygodnika "Sieci" komentując tym samym zapowiedź szefowej Komisji Europejskiej o pracach nad nowymi szczepionkami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skróci się odstęp między podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki? Szef KPRM wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 14:12
- Rząd czeka na rekomendację Rady Medycznej przy premierze w kwestii możliwości skrócenia odstępu pomiędzy podaniem pierwszej i drugiej dawki w przypadku szczepionek dwudawkowych - powiedział w niedzielę szef KPRM, pełnomocnik rządu do spraw programu szczepień Michał Dworczyk.
rozwiń zwiń