X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Nie możemy wykluczać muzułmanów z ewangelizacji". We Francji trwają nawrócenia na chrześcijaństwo

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 06:59
- Nie możemy wykluczać z ewangelizacji muzułmanów. Oni też mają prawo usłyszeć orędzie o zbawieniu – mówi 34-letnia Nadia Piccarreta, konwertytka z islamu, która obecnie uczy katechezy we francuskich szkołach.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay
mid-epa09057109 (1).jpg
"Nienawiść nie może zostać uciszona krwią". W Mosulu papież modlił się za ofiary zbrodni ekstremistów

Nadia Piccarreta podkreśla, że jej nawrócenie stało się pełne, gdy sama zaczęła ewangelizować. - Trzeba obudzić ochrzczonych we Francji, ponieważ jest w tym kraju wielu ludzi, którzy wciąż czekają na poznanie prawdy o Jezusie – podkreśla Piccarreta. Zauważa, że pomostem prowadzącym muzułmanów do Kościoła może być Maryja. Przestrzega zarazem przed krytykowaniem w czasie ewangelizacji proroka Mahometa i odnoszeniem się do kwestii społeczno-politycznych w islamie.

Z danych francuskiej służby ds. katechezy i katechumenatu wynika, że 10 procent dorosłych ochrzczonych pochodziło z islamu.

Czytaj także:

We Francji rozwijają się kolejne inicjatywy duszpasterskie, których celem jest głoszenie Ewangelii muzułmanom. Projekt ewangelizacyjny zainicjowany we Wspólnocie Emmanuel wdrażany jest w kolejnych parafiach. 

Jeszcze kilka lat temu mówienie o ewangelizacji muzułmanów było we Francji źle widziane, a w strukturach kościelnych w tym temacie istniała prawdziwa luka duszpasterska. Tę sytuację zaczęli zmieniać członkowie Wspólnoty Emmanuel przygotowując specjalne kursy formacyjne, na których poznawano zasady islamu i uczono się, jak głosić Ewangelię muzułmanom, szanując kulturę ich pochodzenia i pokonując element strachu związany m.in. z utożsamianiem wyznawców islamu z terroryzmem.

Wspólnota i pomoc

 Zwracano też uwagę na nieznany w chrześcijaństwie aspekt kary za zmianę religii, co w islamie łączy się często z zerwaniem relacji rodzinnych i wyobcowaniem ze społeczeństwa. Dlatego też zaczęto tworzyć specjalne wspólnoty dla konwertytów, starając się, by znaleźli w nich wsparcie w codziennym życiu i pomoc w zbudowaniu nowego środowiska wiary.

papież irak pap 1200.jpg
"Dość przemocy, ekstremizmu, podziałów i nietolerancji". Przesłanie papieża Franciszka z Iraku

Podobne inicjatywy były podejmowane też przez inne wspólnoty i ruchy, dlatego też z czasem utworzono specjalną platformę Mission Ismérie, na której można się dzielić doświadczeniem i trudnościami związanymi z ewangelizacją osób wywodzących się z islamu. W czasie prowadzonych kursów chrześcijanie uczą się, jak prowadzić pełen szacunku dialog i jakiego języka używać, poznają też różnice w rozumieniu Jezusa i Maryi w islamie i chrześcijaństwie oraz uczą się odpowiadać na najczęstsze pytania osób zainteresowanych Kościołem, które dotyczą tajemnicy wcielenia, miłosierdzia i przebaczenia grzechów.

W wielu francuskich diecezjach powstają specjalne misje poświęcone przyjęciu muzułmanów, którzy przygotowują się do chrztu lub już nawrócili się na chrześcijaństwo. Szacuje się, że 1/10 francuskiego społeczeństwa stanowią muzułmanie.

pg,VaticanNews

Czytaj także

Coraz więcej muzułmanów przechodzi na chrześcijaństwo. Zaskakujące statystyki z Francji

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 12:24
Odnotowano wzrost liczby muzułmanów, którzy nawracają się na chrześcijaństwo. We Francji w Kościele katolickim byli wyznawcy islamu stanowią 10 proc. dorosłych proszących o chrzest. We wspólnotach protestanckich te statystyki mają być jednak nawet dwa razy wyższe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież w Iraku: terroryzm i nienawiść to zdrada religii

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 10:53
Papież podczas wizyty w Iraku powiedział, że nienawiść jest najbardziej bluźnierczym profanowaniem imienia Boga. Franciszek wygłosił przemówienie podczas międzyreligijnego spotkania w Ur, gdzie urodził się patriarcha Abraham, uważany za ojca wielkich religii monoteistycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Historyczne wydarzenie". Dominikanin o spotkaniu papieża z ajatollahem al-Sistanim

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 13:20
- Jutro Ojciec Święty może będzie dotykał tych miejsc bardziej bolesnych, ale dzisiaj jest wspólne wołanie: nie wolno wykorzystywać imienia Boga dla przemocy i siania nienawiści- mówił w Polskim Radiu 24 o. Stanisław Tasiemski, dominikanin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież Franciszek zakończył historyczną wizytę w Iraku. "Była to poruszająca pielgrzymka"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 13:00
Dobiegła końca pierwsza, historyczna papieska pielgrzymka do Iraku. Jej najważniejsze punkty to spotkanie z wielkim ajatollahem Alim al-Sistanim oraz spotkanie międzyreligijne w Ur, miejscu narodzin Abrahama.
rozwiń zwiń