X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Nienawiść nie może zostać uciszona krwią". W Mosulu papież modlił się za ofiary zbrodni ekstremistów

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 09:35
W trzecim dniu pielgrzymki do Iraku papież modlił się za ofiary wojny w Mosulu, gdzie ekstremiści islamscy popełnili liczne zbrodnie, szczególnie na mniejszościach etnicznych i religijnych. - Mimo wszystko potwierdzamy nasze przekonanie, że braterstwo jest silniejsze od bratobójstwa, że nadzieja jest silniejsza od śmierci, że pokój jest silniejszy od wojny - powiedział Franciszek.
Papież Franciszek w czasie irackiej pielgrzymki
Papież Franciszek w czasie irackiej pielgrzymkiFoto: PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

W 2014 roku miasto zostało opanowane przez bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego. Burzyli kościoły zamieniając je na miejsca egzekucji. W ciągu trzech lat okupacji i prześladowań Mosul opuściło pół miliona mieszkańców, w tym 120 tysięcy chrześcijan.

Czytaj więcej
epa09057142 (1).jpg
Ekspert: chrześcijanie w Iraku potrzebują wsparcia, wizyta papieża jest dla nich niezwykle ważna

Papież odmówił modlitwę na placu zniszczonych Czterech Kościołów. - Módlmy się teraz za wszystkie ofiary wojny, a także za nas wszystkich, abyśmy żyli w zgodzie i pokoju niezależnie od religii. W oczach Boga wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami - powiedział.

Franciszek wysłuchał również opowieści o przymusowym wysiedleniu wielu rodzin chrześcijańskich z ich domów, ale także o braterstwie we wspólnym życiu z muzułmanami po powrocie do wyzwolonego Mosulu, który zamienił się w miasto gruzów.

Posłuchaj
00:58 10946659_1.mp3 Papież w Mosulu. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR)

Modlitwa za zmarłych

- Jakże okrutne jest to, że ten kraj, kolebkę cywilizacji, nawiedziła tak nieludzka burza, w której zniszczono starożytne miejsca kultu, a tysiące ludzi - muzułmanów, chrześcijan, jazydów i innych - przymusowo wysiedlono lub zabito - mówił papież.

Podkreślił następnie: "Mimo wszystko potwierdzamy nasze przekonanie, że braterstwo jest silniejsze od bratobójstwa, że nadzieja jest silniejsza od śmierci, że pokój jest silniejszy od wojny".

- To przekonanie przemawia głosem bardziej wymownym niż głos nienawiści i przemocy. Nigdy nie może zostać uciszony krwią przelewaną przez tych, którzy wypaczają imię Boga podążając drogami zniszczenia - oświadczył Franciszek.

W odmówionej przez niego modlitwie znalazły się słowa skierowane do Boga. - Pomimo ogromu cierpienia i śmierci, pomimo pokus przemocy, niesprawiedliwości i niegodziwego zysku, towarzyszysz swoim synom i córkom z czułą miłością Ojca. My, ludzie niewdzięczni za Twoje dary zabarykadowaliśmy drzwi dla pokoju - stwierdził.

- Panie, zawierzając Tobie liczne ofiary nienawiści człowieka wobec człowieka, przyzywamy Twego przebaczenia i błagamy o łaskę nawrócenia - modlił się papież w mieście, gdzie na każdym kroku widać skutki fali terroru i zniszczenia podczas trzyletniej okupacji Państwa Islamskiego, które ustanowiło tam nowy kalifat.

Papież u Kurdów

Spotkania z miejscowymi chrześcijanami i modlitwy w kościołach zrujnowanych przez ISIS, czyli Państwo Islamskie, będą ostatnim punktem pielgrzymki Franciszka do Iraku.

Czytaj więcej
mid-epa09055668 (1).jpg
"To więcej niż podróż, to wielkie wyzwanie". Symboliczna pielgrzymka papieża Franciszka do Iraku

To właśnie w północnej, należącej do Kurdów części kraju, mieszkają tamtejsi chrześcijanie. Kurdystan jest uważany za najbardziej spokojny region Iraku. To też miejsce, w którym chrześcijanie czują się najbezpieczniej, a grupy wyznawców Chrystusa są najliczniejsze. Niedzielna msza z papieżem Franciszkiem cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a wielu mieszkańców spontanicznie włączyło się w przygotowania do wizyty.

Posłuchaj
00:52 10946628_1.mp3 Papież Franciszek będzie u Kurdów. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Dla kurdyjskich katolików przyjazd papieża to umocnienie i dodanie sił. Nawet bowiem w stosunkowo spokojnym Kurdystanie część z nich żyje w strachu przed muzułmańskimi ekstremistami. - Tutaj u nas jest trochę lepiej i bezpieczniej, ale i tak czasem słyszymy, że nie możemy być tutaj, że to jest miejsce dla muzułmanów - mówi Polskiemu Radiu Fadi Odesz, kurdyjski katolik, który przez kilka lat studiował w Polsce. - Moja rodzina biologiczna nie mieszka już w Iraku. Przez ISIS musieli wyjechać do Kanady - dodaje.

Siedem lat temu ekstremiści z ISIS pojawili się także w irackim Kurdystanie. Dokonywali masakr na chrześcijanach, ale przede wszystkim na jazydach, których uważali za bluźnierców.
Papież Franciszek rano modlił się za ofiary przemocy.

jp

Czytaj także

Papież w Iraku: terroryzm i nienawiść to zdrada religii

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 10:53
Papież podczas wizyty w Iraku powiedział, że nienawiść jest najbardziej bluźnierczym profanowaniem imienia Boga. Franciszek wygłosił przemówienie podczas międzyreligijnego spotkania w Ur, gdzie urodził się patriarcha Abraham, uważany za ojca wielkich religii monoteistycznych.
rozwiń zwiń