X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ekspert: chrześcijanie w Iraku potrzebują wsparcia, wizyta papieża jest dla nich niezwykle ważna

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 20:45
- W 2003 roku żyło w Iraku ok. 1,5 mln chrześcijan, co stanowiło ok. 10 proc. populacji, dziś jest to 200-300 tys. osób. Państwo to targane jest konfliktami i napięciami wewnętrznymi na gruncie społecznym, politycznym i religijnym - powiedział Krzysztof Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Papież Franciszek podczas wizyty w Iraku
Papież Franciszek podczas wizyty w IrakuFoto: PAP/EPA/VATICAN MEDIA

Trwa wizyta papieża Franciszka w Iraku. Określana jest jako najtrudniejsza w dotychczasowym pontyfikacie. To właśnie w tym kraju mieszkają najstarsze wspólnoty chrześcijańskie na świecie, ale wojny i przemoc spowodowały, że wielu chrześcijan ucieka z Bliskiego Wschodu.

pap franciszek w iraku 1200.jpg
Papież w Iraku: terroryzm i nienawiść to zdrada religii

Podczas pierwszego dnia wizyty w Iraku Franciszek upomniał się o prawa chrześcijan i zaapelował do władz, aby "nikt nie był obywatelem drugiej kategorii". Nawoływał też do zaprzestania przemocy i do pokoju. Podkreślił, że imię Boga nie może usprawiedliwiać zabójstw, ucisku i prześladowań.

- Jest to ważna wizyta dla chrześcijan w Iraku, którzy potrzebują wsparcia. To również pierwsza pielgrzymka papieża do tego kraju. Jest istotna również pod względem dialogu chrześcijańko-muzułmańskiego, gdyż po raz pierwszy doszło do spotkania ojca świętego z nieformalnym przywódcą szyickiego islamu - zwrócił uwagę Krzysztof Strachota.

Posłuchaj
15:14 PR24_mp3 2021_03_06-19-33-46.mp3 Krzysztof Strachota o wizycie papieża Franciszka w Iraku ("Świat w powiększeniu")

W 2003 roku żyło w Iraku ok. 1,5 mln chrześcijan, co stanowiło ok. 10 proc. populacji, dziś jest to 200-300 tys. osób.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że państwo, do którego udał się z wizytą Franciszek, jest krajem targanym konfliktami i napięciami wewnętrznymi na gruncie społecznym, politycznym i religijnym. Ma za sobą bardzo trudny okres po obaleniu Saddama Husajna i obecności wojsk amerykańskich.

- Swoje piętno odcisnęła również wojna z państwem islamskim. Są problemy z bezpieczeństwem wewnętrznym, z kontrolą państwa nad różnymi sferami. Funkcjonują liczne milicje szyickie średnio podporządkowane władzy. Jest duży kłopot z wiarygodnością państwa w oczach społeczeństwa. Wpływ na to ma korupcja, brak perspektyw dla obywateli i niezadowolenie ze sceny politycznej - zaznaczył ekspert.  

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Ewa Wasążnik
Gość: Krzysztof Strachota, Ośrodek Studiów Wschodnich
Data emisji: 06.03.2021
Godzina emisji: 19.33

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

"Znak nadziei w czasie covidowej rzeczywistości". Prof. Grochmalski o wizycie papieża Franciszka w Iraku

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 12:50
- Irak jest na jedenastym miejscu, jeśli chodzi o skalę prześladowań chrześcijan - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.
rozwiń zwiń