X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Związek między AstraZeneką a zakrzepami. WHO wydało oświadczenie

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 21:30
Związek zakrzepów krwi ze szczepionką AstraZeneca jest prawdopodobny, choć nie można go udowodnić - oświadczyła Światowa Organizacja Zdrowia. To reakcja WHO na nowe przypadki zakrzepów, które pojawiły się u niewielkiej liczby pacjentów w Europie. Wcześniej Europejska Agencja Leków oświadczyła, szczepionka może być przyczyną zakrzepów, ale takie przypadki są niezwykle rzadkie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/NEIL HALL

Komitet ekspertów WHO w wydanym właśnie oświadczeniu napisał, że teza o szczepionce jako o przyczynie zakrzepów wydaje się być prawdopodobna, choć nie ma sposobu, by to jednoznacznie potwierdzić. Zapowiedziano też kolejne badania nad tą sprawą.

Czytaj więcej
1200_AstraZeneca_shutterstock.png
EMA: zakrzepy należą do "bardzo rzadkich" skutków ubocznych AstraZeneki

Wcześniej Europejska Agencja Leków potwierdziła, że może istnieć związek szczepionki i zakrzepów, ale podkreśliła, że są to niezwykle rzadkie przypadki. Obecnie na świecie doliczono się około dwustu przypadków powikłań po podaniu szczepionki AstraZeneca, a zmarło 18 osób. Na globie podano zaś 200 milionów dawek preparatu.

Posłuchaj
00:53 11005143_1.mp3 WHO o szczepionce AstraZeneca. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Zalecenia EMA

Wielka Brytania "na wszelki wypadek" wstrzymała podawanie szczepionki osobom poniżej 30. roku życia, a Belgia osobom poniżej 55. roku życia. Sam producent preparatu, koncern AstraZeneca napisał w oświadczeniu, że będzie badać każdy zgłoszony przypadek, a informację o możliwości zakrzepów umieści jako jeden z możliwych skutków ubocznych.

Eksperci przypuszczają, że zakrzepy mogą być reakcją immunologiczną organizmu, choć dokładna przyczyna nie jest znana. Powikłania wystąpiły głównie u kobiet, zarówno młodszych jak i starszych. Europejska Agencja Leków zaleca podawanie szczepionki, bo jak podkreśla, preparat jest wysoce skuteczny, a korzyści z jego stosowania znacznie przewyższają ryzyko powikłań.

Czytaj także:

jp

Czytaj także

Michał Dworczyk: mało prawdopodobne, by do lata w pełni zaszczepić połowę populacji

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 10:05
- Wydaje się mało prawdopodobnym, aby do wakacji zaszczepić przeciw COVID-19 połowę populacji dwiema dawkami - stwierdził w środę szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. 
rozwiń zwiń