X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

EMA: zakrzepy należą do "bardzo rzadkich" skutków ubocznych AstraZeneki

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 16:20
Europejska Agencja Leków potwierdziła, że istnieje związek między podawaniem szczepionki AstraZeneca a zakrzepami krwi u pacjentów. Eksperci uznali jednak, że preparat może nadal być podawany, bo ryzyko powikłań jest minimalne.
Szczepionka AstraZeneca to preparat dwudawkowy, podawany domięśniowo, złożony z dawek po 0,5 ml każda
Szczepionka AstraZeneca to preparat dwudawkowy, podawany domięśniowo, złożony z dawek po 0,5 ml każdaFoto: shutterstock.com/Dimitris Barletis

Oświadczenie Europejskiej Agencji Leków to efekt kolejnych przypadków zakrzepów krwi, wykrytych u pacjentów, którym podano szczepionkę firmy AstraZeneca. Eksperci regulatora Unii Europejskiej przez ostatnie dwa dni ponownie badali zgłoszone wcześniej przypadki.

Czytaj więcej
szczepienie free shutt 1200 .jpg
Prof. Anna Boroń-Kaczmarska: ważne, by szczepienia trwały non-stop

"Jak dotąd większość zgłoszonych przypadków wystąpiła u kobiet w wieku poniżej 60 lat w ciągu dwóch tygodni po szczepieniu. Na podstawie dostępnych obecnie dowodów nie potwierdzono konkretnych czynników ryzyka" - podała EMA.

Eksperci twierdzą, że zakrzepy nie zostały wykryte podczas testów klinicznych szczepionki. Przypuszczają, że może to być reakcja immunologiczna organizmu, choć dokładna przyczyna nie jest znana.

Wymieniono także konkretne objawy, z którymi osoby powinny się zgłaszać po przyjęciu szczepionki firmy AstraZeneca:

  • duszności
  • bóle w klatce piersiowej
  • opuchnięcia nóg
  • trwały ból brzucha
  • objawy neurologiczne, takie jak długotrwałe bóle głowy lub zniekształcone widzenie
  • niewielkie plamy krwi pod skórą poza obrębem przyjęcia zastrzyku

"Musimy kontynuować podawanie"

Agencja podkreśliła jednocześnie, że korzyści ze stosowania szczepionki AstraZeneca w zapobieganiu COVID-19 przewyższają ryzyko działań niepożądanych. Przekazała też, że "prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepów krwi po szczepieniu preparatem AstraZeneki jest bardzo niskie".

Czytaj więcej
mid-epa09119815 (1).jpg
Wielka Brytania ogranicza podawanie szczepionek AstraZeneki. Wyłączona zostanie cała grupa wiekowa

- Ryzyko śmierci z powodu COVID-19 jest dużo wyższe niż ryzyko śmierci z powodu efektów ubocznych szczepionki. Preparaty te pomagają nam w walce z COVID-19 i musimy kontynuować ich podawanie - powiedziała na konferencji prasowej w środę szefowa Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke.

EMA podkreśla, że szczepionka firmy AstraZeneca zapobiega COVID-19, a także hospitalizacji i śmierci z powodu tej choroby.

jp

Czytaj także

Michał Dworczyk: mało prawdopodobne, by do lata w pełni zaszczepić połowę populacji

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 10:05
- Wydaje się mało prawdopodobnym, aby do wakacji zaszczepić przeciw COVID-19 połowę populacji dwiema dawkami - stwierdził w środę szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy badania nad Sputnikiem V były prowadzone zgodnie z normami etycznymi? EMA zbada sprawę

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 11:47
Europejska Agencja Leków w przyszłym tygodniu rozpocznie dochodzenie ws. tego, czy badania kliniczne nad rosyjską szczepionką przeciwko COVID-19 były prowadzone zgodnie z normami etycznymi - podał w środę dziennik "Financial Times".
rozwiń zwiń