X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Fala nielegalnych migrantów na granicy USA z Meksykiem. Najwięcej od niemal dwóch lat

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 03:05
Amerykańskie służby graniczne uniemożliwiły przedostanie się do USA z terytorium Meksyku ponad 100 tys. nielegalnych imigrantów - dane dotyczą lutego. Było ich najwięcej od fali odnotowanej w połowie 2019 r.
Nagły wzrost liczby osób na granicy amerykańsko-meksykańskiej przypisuje się m.in. pandemii COVID-19
Nagły wzrost liczby osób na granicy amerykańsko-meksykańskiej przypisuje się m.in. pandemii COVID-19Foto: PAP/DPA/Stringer
1200_Meksyk_Forum.png
Koniec z odsyłaniem ubiegających się o azyl do Meksyku. To efekt decyzji Joe Bidena

Szczególny niepokój budzą tysiące dzieci bez opieki próbujące przekroczyć granicę. W ciągu ostatnich 21 dni amerykańskie służby celne i ochrony granic (USCBP) codziennie notowały blisko 435 takich przypadków w porównaniu ze średnią wynoszącą wcześniej ok. 340.

Czytaj także:

"Tysiące dzieci, które same przekroczyły ostatnio granicę między USA i Meksykiem, jest przetrzymywanych w ośrodkach straży granicznej USA średnio przez ponad cztery dni w nieodpowiednich dla nieletnich obiektach. Stanowi to drastyczny wzrost w porównaniu z sytuacją odnotowaną tydzień wcześniej" - zauważyła stacja CNN, odnosząc się do statystyk podanych we wtorek.

Liczba dzieci bez opieki przewyższa możliwości umieszczenia ich w specjalnych schroniskach. Przebywają w innych miejscach średnio przez 107 godzin, podczas gdy przepisy amerykańskie zezwalają na 72 godz.

Imigranci USA Forum 1200.jpg
Kwitnie przemyt, a latynoskie gangi rosną w siłę. W USA ogromny wzrost nielegalnej imigracji

"Robimy wszystko, co w naszej mocy"

Koordynator prezydenta USA ds. południowej granicy Roberta Jacobson powtarzała przesłanie administracji, że teraz nie jest pora na przyjazd do Stanów Zjednoczonych.

- To naprawdę ważne, aby ludzie nie decydowali się na niebezpieczną podróż [...] Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić dzieciom dobrą opiekę i przenieść do obiektów, które są dla nich odpowiednie - podkreśliła Jacobson, dodając, że wszyscy w administracji, poczynając od prezydenta, czynią co tylko możliwe, aby usprawnić system.

Wpływ pandemii i katastrof

Nagły wzrost liczby dzieci na granicy amerykańsko-meksykańskiej CNN przypisuje m.in. pandemii COVID-19 w Ameryce Łacińskiej, potęgującej kryzys gospodarczy oraz skutkom dwóch niszczycielskich huraganów w regionie.

Jacobson zwróciła uwagę, że wzrost liczby migrantów próbujących dostać się do USA łączy się z ich nadzieją "na bardziej humanitarną politykę".

Cytowany przez agencję Reuters Troy Miller, pełniący obowiązki komisarza USCBP, wyliczył, że spośród ponad 100 tys. imigrantów, którym w lutym służby graniczne uniemożliwiły przedostanie się do USA przez granicę z Meksykiem, było ponad 19 tys. rodzin, blisko 9,5 tys. dzieci bez opieki, a pozostała część to pojedynczy dorośli. Wliczone są w to osoby usiłujące kilkakrotnie przekroczyć granicę.

pb

Czytaj także

To już koniec muru. Biden znosi stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 08:22
 - Prezydent USA Joe Biden oznajmił w czwartek, że poinformował Kongres o uchyleniu stanu wyjątkowego na granicy z Meksykiem. Został on wprowadzony przez jego poprzednika Donalda Trumpa w lutym 2019 roku w celu zdobycia środków na budowę muru.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Barack Obama nie był w tej kwestii tak krytykowany". Ekspert PISM o polityce migracyjnej w USA

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 16:50
- Twardy orzech do zgryzienia ma prezydent Stanów Zjednoczonych w kontekście fali migrantów, jaka dotarła na granicę państwa - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń