X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Dług reparacyjny nie ulega przedawnieniu". Jednoznaczne stanowisko niemieckiego eksperta

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 08:16
Dr Karl Heinz Roth, przedstawiany przez "Gazetę Polską" jako "najwybitniejszy na Zachodzie znawca problematyki niemieckiego długu reparacyjnego", uważa - jak donosi w środę tygodnik, że dług ten nie ulega przedawnieniu i jest w dalszym ciągu otwarty.
Kadr z filmu Miasto Ruin
Kadr z filmu "Miasto Ruin"Foto: Muzeum Powstania Warszawskiego

"Polska nigdy nie zrzekła się prawa do odszkodowań" - cytuje Rotha "Gazeta Polska", dodając, że według tego niemieckiego specjalisty "nie może być mowy o prawdziwym pojednaniu polsko-niemieckim tak długo, jak długo Niemcy nie wezmą odpowiedzialności za swoją przeszłość".

Czytaj więcej
Jarosław Sellin 663.jpg
"Mamy moralne prawo się upominać". Jarosław Sellin o reparacjach wojennych

"Uważa, że powinniśmy w tej sprawie działać wspólnie z pozostałymi państwami, które wysuwają roszczenia wobec Niemiec, przede wszystkim z Grecją" - czytamy w artykule Piotra Grochmalskiego, który powołał się na wydaną w 2017 r. w Niemczech publikację "Wyparte. Odrodzone. Odrzucone. Niemiecki dług reparacyjny wobec Polski i Europy". Książka ta, którą Dr Roth napisał wspólnie z Hartmutem Rübnerem, ukazała się także w 2020 r. w Polsce nakładem Instytutu Zachodniego.

"Potomkowie twórców fabryk śmierci i planu zagłady polskiego narodu nadal nie potrafią dostrzec twardej korelacji między spłatą długu reparacyjnego wobec swoich ofiar a materialną i moralną odpowiedzialnością za III Rzeszę" - czytamy w tekście "Gazety Polskiej", która przypomina też, że 45 mld dolarów wynoszą - według szacunków zespołu prof. Wojciecha Falkowskiego - straty poniesione przez stolicę Polski w wyniku zniszczeń dokonanych przez Niemców.

Czytaj także:

jp

Czytaj także

"Opinie prawników są rozbieżne". Prof. Madajczyk o reparacjach od Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 13:45
- Opinie prawników są rozbieżne, a spór prawniczy i wymiana ekspertyz mogą trwać w nieskończoność - stwierdził w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Madajczyk, historyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
rozwiń zwiń