X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Mamy moralne prawo się upominać". Jarosław Sellin o reparacjach wojennych

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 16:25
- Polska jest na samym końcu, jeśli chodzi o państwa, które reparacjami niemieckimi zostały "obdarowane" po II wojnie światowej i mamy moralne prawo upominania się o naprawnienie tej niesprawiedliwości. Oczywiście łatwe to nie będzie w sensie politycznym, bo wiadomo, jak wygląda doktryna państwa niemieckiego w tej sprawie - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef resortu kultury Jarosław Sellin.
Jarosław Sellin
Jarosław SellinFoto: PR24/AK

Wiceszef sejmowej komisji spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk pytał ambasadora Niemiec Arndta Freytaga von Loringhovena o reparacje wojenne. - Znają państwo nasze stanowisko prawne, którego ja nie mogę zmienić. Nie wydaje mi się, żeby no też się zmieniło - odpowiedział ambasador Niemiec podkreślając, że Polska otrzymała 2 mld euro odszkodowań, a sprawa jest zamknięta prawnie i politycznie. W Polskim Radiu 24 odniósł się do tego wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Square 4x4.jpg
Mularczyk punktuje ambasadora Niemiec ws. reparacji: nie podjął pan żadnych rozmów o odszkodowaniach

"Sprawa nie jest zamknięta"

Gość PR24 zauważył, że - wbrew twierdzeniom ambasadora - sprawa nie jest zamknięta ani politycznie, ani prawnie. Przypomniał, że sprawa jest nierozwiązana nie tylko na poziomie relacji Polski i Niemiec, ale także państw komunistycznych, przede wszystkim ZSRR, które otrzymało od Niemiec reparacje wojenne i część z nich miało przekazać Polsce. Te pieniądze do Polski nigdy nie trafiły.

- Polska jest na samym końcu, jeśli chodzi o państwa, które reparacjami niemieckimi zostały "obdarowane" po II wojnie światowej i mamy moralne prawo upominania się o naprawnienie tej niesprawiedliwości. Oczywiście łatwe to nie będzie w sensie politycznym, bo wiadomo, jak wygląda doktryna państwa niemieckiego w tej sprawie. Ale temat należy stawiać i w pewnym momencie go po prostu na stole położyć - mówił Jarosław Sellin.

Czytaj również:

67 tys. dzieł sztuki zaginionych w czasie wojny

Wiceszef resortu kultury przypomniał, że w Sejmie pracuje specjalny zespół pod kierownictwem posła Arkadiusza Mularczyka, który zajmuje się wyliczeniem strat, jakie poniosła Polska w czasie II wojny światowej. Dodał, że to na pewno nie są 2 mld euro. W audycji podkreślono także, że straty wojenne to nie tylko zburzone budynki, zrujnowane państwo, straty ludzkie, czy finansowe, ale także straty w zakresie kultury.

- My mamy specjalny wydział w Departamencie Dziedzictwa Kulturowego za Granicą, który się właśnie poszukiwaniami strat wojennych zajmuje. Mamy zewidencjonowanych, udokumentowanych, również fotograficznie, ponad 67 tys. jednostek, których poszukujemy - po prostu dzieł sztuki, których poszukujemy, które zaginęły w czasie II wojny światowej. Prawdopodobnie gdzieś są, niekoniecznie zostały zniszczone, gdzieś są rozkradzione. I to też nie jest wszystko, bo oczywiście mogliśmy udokumentować tylko to, co było w katalogach przedwojennych, a nie wszystko było katalogowane - mówił Jarosław Sellin.

Posłuchaj
21:40 PR24_mp3 2021_02_28-15-06-05_Sellin.mp3 Jarosław Sellin o reparacjach wojennych dla Polski ("Temat dnia / Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Jarosław Sellin (wiceminister kultury)
Data emisji: 28.02.2021
Godzina emisji: 15.06

PAP/PR24/jmo

Czytaj także

Ambasador Niemiec o Polsce: rany, które pozostawili tu nasi przodkowie, są do dziś żywe

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 08:10
Arndt Freytag von Loringhoven, ambasador RFN w Warszawie w wywiadzie dla PAP podkreśla, że "Polska i Polacy doświadczyli niewyobrażalnych cierpień", zapewnia, że rozwiązanie kwestii zrabowanych przez Niemców dzieł sztuki jest "ważną sprawą" i opowiada się za powstaniem pomnika polskich ofiar w Berlinie, który byłby dla Niemców "istotnym miejscem edukacji".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czego się uczy niemiecki maturzysta? Ani słowa o zbrodniach w Polsce, dużo o niemieckim ruchu oporu

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 08:35
Niemieccy maturzyści nie są uczeni o historii okupacji Polski podczas II wojny światowej, zbrodniach na ludności cywilnej, Powstaniu Warszawskim - mówi szefowa berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego Hanna Radziejowska. Dodaje, że jej instytucja zamierza to zmienić.
rozwiń zwiń