X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Kwestia zadośćuczynienia krzywd wobec Polski pozostaje otwarta". Szynkowski vel Sęk o reparacjach wojennych

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 07:51
- Jeżeli Niemcy uznają, że kwestie szkód poniesionych przez państwa w II wojnie światowej ze strony Niemiec pozostają nierozliczone, to pozostają one nierozliczone wobec Polski - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych, komentując niedawną wypowiedź prezydenta Niemiec.
Szymon Szynkowski vel Sęk
Szymon Szynkowski vel SękFoto: PR24/MS

W niedawnej rozmowie z gazetą "Rheinische Post" prezydent Niemiec Frank Walter Steinmeier zapytany, co sądzi o ukończeniu Nord Streamu 2, zwrócił uwagę na wymiar historyczny i przypomniał niemiecki atak na Związek Radziecki z 22 czerwca 1941 r. - Ponad 20 milionów ludzi w byłym Związku Radzieckim padło ofiarą wojny. To nie usprawiedliwia dzisiaj niewłaściwego postępowania w rosyjskiej polityce, ale nie możemy tracić z oczu szerszej perspektywy - powiedział Steinmeier.

Prezydent_Niemiec_Steinmeier_shutterstock_1200.jpg
Prezydent Niemiec: Nord Stream 2 to rekompensata dla Rosji za Hitlera. Słowa wywołały burzę

- Słowa prezydenta Niemiec należy usytuować w pewnym szerszym kontekście - stwierdził Szymon Szynkowski vel Sęk i dodał, że "jeżeli Niemcy uznają, że kwestie szkód poniesionych przez państwa w II wojnie światowej ze strony Niemiec pozostają nierozliczone, to pozostają one nierozliczone wobec państwa, które zostało najbardziej poszkodowane w II wojnie światowej". - Straciło 1/3 ludności, mniej więcej 2/5 dóbr kultury, straciło część terytorium, poniosło straszliwe, zbrodnicze straty w wielu obszarach i wobec tego kwestia zadośćuczynienia krzywd wobec tego państwa, czyli Polski pozostaje otwarta - argumentował wiceminister spraw zagranicznych.

Czytaj także: Propozycja łapówki za zgodę na Nord Stream 2. Dr Kadraś: konsekwentna linia niemieckiego rządu

Posłuchaj
11:39 PR24_mp3 2021_02_11-07-16-09.mp3 Szymon Szynkowski vel Sęk o reparacjach wojennych i wypowiedzi prezydenta Niemiec na temat rekompensaty wobec Rosji ("24 pytania-Rozmowa poranka"/Polskie Radio 24)

 

Gość audycji przyznał, że to "pierwsza wypowiedź ze strony wysokiego przedstawiciela niemieckich władz państwowych" na ten temat przyznająca, że "krzywdy w warstwie nie tylko moralnej, ale faktycznej" pozostają nierozliczone. - Z punktu widzenia Polski, otwarcie tej dyskusji po stronie niemieckiej jest paradoksalnie dobrą wiadomością - podsumował minister.

W dalszej części rozmowy podsumowano również dwudniowe spotkanie przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej.

Czytaj także: "Rozmowy o walce z pandemią, energetyce i ochronie klimatu". Prezydent o szczycie V4

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość: Szymon Szynkowski vel Sęk (MSZ)

Data emisji: 11.02.2021

Godzina emisji: 07.16

Polskie Radio 24/IAR/PAP/st

Czytaj także

"Stanowisko niemieckie nie jest absolutnie europejskim stanowiskiem". Saryusz-Wolski o Nord Streamie 2

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 20:47
- Wydaje się, że ekipa Obamy, którą zainstalował w tej chwili prezydent Biden, przespała cztery lata. Jakby nie widziała, nie słuchała, nie myślała przez ten czas - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, eurodeputowany PiS, komentując podejście nowej administracji USA do sprawy gazociągu Nord Stream 2. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To region o kluczowym znaczeniu". Prof. Grochmalski o szczycie grupy V4

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 12:09
- Nie ulega wątpliwości, że grupa pokazała swoje znaczenie podczas rokowań dot. budżetu unijnego. To jest bardzo istotny format, jeśli chodzi o wygrywanie pewnych kwestii - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski, politolog z Akademii Sztuki Wojennej, komentując aktywność Grupy Wyszehradzkiej. 
rozwiń zwiń